Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Vítaním uspávajúca (Withania somnifera)

Vítaním uspávajúca (Withania somnifera)
Vítaním uspávajúca (Withania somnifera)

Vítaním uspávajúca (Withania somnifera (L.) Dunal) čiže ašvaganda je snáď najznámejšia liečivou rastlinou Ajurvédy (tradičnej indickej medicíny). Často sa jej hovorí " indický ženšen ", bolo by však menej zavádzajúce jej hovoriť napríklad "legendárny indický adaptogén".

Vítaním patrí do zázračnej čeľade ľuľkovitých (Solanaceae) a vzhľadom dosť pripomína Machovka židovskú čerešňa (Physalis alkekengi) - veď Linné vítaním pôvodne opísal v rodu machovky ako Physalis somnifera. Rovnako ako machovka, aj vítaním nesie žlté jedlé bobule chránené v měchýřcích, tie ale u vítaním nie sú hlavnou využívanou časťou. U vítaním je najdôležitejšie zdužinatelé koreň vzdialene pripomínajúci ženšen.

obsahové látky

Za adaptogénny účinok vítaním sú zodpovedné vitaferiny, vitanolidy a ďalšie saponíny, z ktorých najdôležitejšie sa zdá byť vitaferin A. Okrem saponínov obsahuje vítaním alkaloidy izopeletierin a anaferin ( Mishra2000sbt ). Vítaním je tiež bohatá na železo.

účinky

Podľa vedeckých štúdií má vítaním protizápalové a imunomodulačné účinky, pôsobí proti stresu, zlepšuje krvotvorbu a regeneráciu a pozitívne pôsobí na srdcovo-cievny a nervový systém ( Mishra2000sbt ). Mechanizmu účinku vitaferinu A sa venuje Ku2014wii . Skúma sa tiež jej účinnosť proti rakovine - vitaferin A totiž blokuje rast ciev v nádoroch ( Mohan2004wip ). Vítaním je netoxická ( Mishra2000sbt ) a radí sa medzi klasické adaptogény.

| 2011 - 1.11.2018