Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Vítaním uspávajúca (Withania somnifera (L.) Dunal)

Vítaním uspávajúca (ašvaganda) je snáď najznámejšia liečivou rastlinou Ajurvédy (tradičnej indickej medicíny). Často sa jej hovorí " indický ženšen ", bolo by však menej zavádzajúce jej hovoriť napríklad "legendárny indický adaptogén".

Vítaním patrí do zázračnej čeľade ľuľkovitých (Solanaceae) a vzhľadom dosť pripomína Machovka židovskú čerešňa (Physalis alkekengi) - veď Linné vítaním pôvodne opísal v rodu machovky ako Physalis somnifera. Rovnako ako machovka, aj vítaním nesie žlté jedlé bobule chránené v měchýřcích, tie ale u vítaním nie sú hlavnou využívanou časťou. U vítaním je najdôležitejšie zdužinatelé koreň vzdialene pripomínajúci ženšen.

obsahové látky

Za adaptogénny účinok vítaním sú zodpovedné vitaferiny, vitanolidy a ďalšie saponíny, z ktorých najdôležitejšie sa zdá byť vitaferin A. Okrem saponínov obsahuje vítaním alkaloidy izopeletierin a anaferin ( Mishra2000sbt ). Vítaním je tiež bohatá na železo.

účinky

Podľa vedeckých štúdií má vítaním protizápalové a imunomodulačné účinky, pôsobí proti stresu, zlepšuje krvotvorbu a regeneráciu a pozitívne pôsobí na srdcovo-cievny a nervový systém ( Mishra2000sbt ). Mechanizmu účinku vitaferinu A sa venuje Ku2014wii . Skúma sa tiež jej účinnosť proti rakovine - vitaferin A totiž blokuje rast ciev v nádoroch ( Mohan2004wip ). Vítaním je netoxická ( Mishra2000sbt ) a radí sa medzi klasické adaptogény.

| 28.12.2011

Súvisiace články