Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Schizandra čínska (Schisandra chinensis)

klanopraška (schizandra)
Schizandra čínska (Schisandra chinensis)
Schizandra čínska (Schisandra chinensis)

Schizandra čínska, tiež klanopraška čínska (Schisandra chinensis (TURCZ.) Bailly.) Patrí ku klasickým adaptogenům Ruska a Ďalekého Východu. Liečebne sa využívajú jej plody, ktoré majú silne povzbudzujúce účinky. Schizandra sa široko využíva v TČM aj vo vedeckej fytoterapii. Ďalšie informácie a odkazy možno nájsť v prehľade Szopa2017cks , o ktorý sa v tomto texte opieram a ktorý vážnym záujemcom o túto rastlinu odporúčam.

Účinky schizandry podľa TČM

Prvá písomná opis využitie schizandry v TČM pochádza z čínskej lekárske knihy vydanej v r. 1596. Jej autor odporúča schizandru na liečbu:

  1. chorôb zažívacieho traktu
  2. dýchacích ťažkostí
  3. srdcovo-cievnych ťažkostí
  4. telesnej únavy a slabosti
  5. prílišného potenia a nespavosti

Na tomto mieste je tiež vhodné uviesť, že schizandru (rusky "limonnik") pozná aj ruskej tradičné bylinkárstvo a používa ju k (1) celkovému posilneniu organizmu najmä pri únave, (2) k potlačeniu hladu, (3) zvýšenie vitality, (4 ) spomalenie starnutia a (5) zlepšenie duševnej výkonnosti. Dá sa povedať, že schizandra je tradičný ruskej nootropikum. Ako u iných adaptogénov, iu schizandry považujem informácie o jej tradičnom využití (hlavne v TČM) za směrodatnější než súčasný výskum, ktorý je v plienkach.

Plod schizandry je bohatý na liečivá - nie nadarmo sa schizandry čínsky hovorí bobule piatich chutí (u-wei-dz). Podľa TČM sú plody schizandry zvláštne v tom, že na rozdiel od bežných bylín ktoré majú jednu alebo dve tzv. "Chute", plody schizandry v sebe spájajú všetkých päť "chutí" - slanú, sladkú, kyslú, horkú a korenistú. (Pripomeňme si, že TČM triedi byliny podľa dvoch princípov jin a jang, piatich "chutí" a 12 dráh telových orgánov na ktoré pôsobia.) U schizandry sa TČM zrejme snaží povedať, že jej plody v sebe kombinujú všetky možné triedy fytochemikálií.

Účinné látky schizandry

klanopraška čínska
zrejúce plody schizandry

Najdôležitejšie účinné látky schizandry sú špecifické lignany (schizandra lignany) - schizandrin A (deoxyschizandrin), gomisin A, schizandrin B, schizandrin C, γ-schizandrin, schizantenol, schizanterin A a schizanterin B. Tieto lignany so svojou aromatickou a antioxidačné povahou podobajú polyfenolom, ale ich účinok je oveľa širší ako iba antioxidačné pôsobenie. Podľa odrody, zrelosti a stupňa kvality obsahujú sušené plody schizandry medzi 4-19% schizandra lignanov. Sušený plod schizandry je teda prírodný tabletka nabitá účinnými látkami.

Ďalšími účinnými látkami plodov schizandry sú triterpenoidy, napríklad schizanartanin A a B. Ďalším zaujímavým triterpenoidy je vysoko oxidovaný uweidzdilakton I. Za svoju sýtu farbu vďačí plody schizandry glykozidu zvanému kyanidín-3-O-rutinosid.

Plody schizandry ďalej obsahujú vysoké percento esenciálneho oleja (až 3%), ktorý obsahuje oxidované terpenoidy (mono- a seskviterpeny), hlavne ylangen, β-himachalen, α-bergamoten a β-chamigren, ktoré spoločne tvoria až 75% obsahu schizandrového oleja.

Schizandrové polyfenoly pozostávajú hlavne z kyseliny chlorogenové, p-kumarovú, p-hydroxybenzoovej, protokatechuové, salicylovej, syringové a gentisovú. Schizandra tiež obsahuje relatívne bežné ovocné flavonoidy (hyperosid, izokvercitrin, rutín a kvercetín), fytosteroly (stigmasterol, β-sitosterol), monosacharidy (glukózu, fruktózu, Arabinóza a galaktózu), antioxidačné vitamíny C a E, organické kyseliny (citrónovú, jablčnú, fumarovou a vinnou), minerály a stopové prvky.

Vedecké štúdie o účinkoch schizandry

Výskum potvrdil, že schizandra je antioxidačná, chráni pečeň, pôsobí proti vzniku nádorov a má isté nootropické účinky ( Szopa2017cks ). Schizandrin C patrí k najúčinnejším hepatoprotektivním (pečeň chrániacim) látkam a je vhodný pri liečbe chronickej vírusovej žltačky a poškodenie pečene, ako konštatuje vo svojej publikácii treba Dr. Lubomír Opletal z Farmaceutickej fakulty UK, ktorý sa adaptogenům venuje a ktorý schizandra lignany analyzoval a komentoval ( Opletal2004dlg ). Klinické skúsenosti našich lekárov sa schizandry a ďalšími adaptogény však zatiaľ zďaleka nedosahuje hĺbky skúseností tradičného bylinkárstvo a zvlášť TČM.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.