Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Pestrec mariánsky (Silybum marianum (L.) Gaertn.)

Kvet pestreca mariánskeho
Kvet Silybum marianum

Pestrec mariánsky je liečivá rastlina zo zázračnej čeľade astrovité (Asteraceae). Vzhľadom pripomína krajší bodliak. Rozoznať sa nechá podľa bielo pruhovaných listov, ktoré vystavuje na obdiv aby si ho záhradník nepomýlil s bežným bodliaky a kvôli tŕňom nevyplel. Ku konzumácii sa využívajú semená, z ktorých sa lisuje liečivý olej. Prekvapivo chutné sú však aj šťavnaté listy, ktorých tŕnistý okraj možno nůžkama ľahko odstrániť.

Nepolárnímu extraktu zo semien pestreca sa hovorí silymarín a jedná sa o zmes asi siedmich flavolignanů a jedného flavonoidu - silibinín, izosilibinin, silikristin, silidianin a ďalšie. (Silymarín teda nie je čistá fytochemikálie.) Silymarín nie je rozpustný vo vode, užíva sa buď ako alkoholový extrakt, alebo ako ostropestřecový olej. Kvalitný ostropestřecový olej silymarín obsahuje a nahradí iné doplnky z pestreca.

Pestrec účinkuje vďaka svojim silným antioxidantom, ktoré majú tiež protizápalové účinky. Ochranné účinky pestreca na pečeň pozná každý bylinkár, podľa prehľadu Bahmani2015smb pestrec tiež chráni obličky, znižuje obsah cholesterolu v krvi, chráni pred aterosklerózou , chorobami srdca a ciev, pomáha pri cukrovke (hlavne u pacientov s cirhózou ), chráni mozog a má protirakovinové účinky . Preskúmaný je jeho ochranný účinok proti rakovine pečene . Potenciál pestreca v prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka a ďalších rakovín rozoberá Raina2016scc .

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.

Súvisiace články