Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Rast a regenerácia ciev

Rast a regenerácia ciev - vrastaniu novovytvorených kapilár do regenerujúce tkaniva. Problémy ciev bývajú spojené s úrazmi a pooperačné stavy, veľmi často aj s civilizačnými chorobami i prirodzeným starnutím .

Angiogénny účinky adaptogénov

Účinky na regeneráciu krvného riečišťa - regeneráciu ciev a rast kapilár sú u adaptogénov sú dobre známe. Tradične sa prejavujú pri ich využitie u chorôb srdca , pri liečbe vysokého krvného tlaku a chronickej žilovej nedostatočnosti (kŕčové žily, hemoroidy, varixy pažeráka). U kozmetických problému k zlepšeniu vzhľadu pokožky a k hojeniu niektorých typov kožných zápalov . Tiež u závažnejších zranenia a rekonvalescencii pooperačných stavov . Významné sú pre seniorov , ktorí často trpia zlým prekrvením.

Ochranný a regeneračný účinok ženšenu na cievy

Ochranný a účinok na výstelky ciev (desiatky prác, napr. Li2008ibc ) je podstatou ochranného účinku ženšenu u chorôb srdca . Ženšen ale zlepšuje aj regeneráciu (rast) ciev po zranení a to je podstatou značnej časti jeho účinnosti pri hojenie zranení . Je ďalej možné, že ženšen pozitívne ovplyvňuje výstavbu a remodeláciu spojivového tkaniva. Objavujú sa totiž jednak články dokumentujúce použitie ženšenu proti tvorbe jaziev ( Pazyar2012gpn , Yao2007epn ), druhak články varovné, varujúce lekára aby preboha ženšen pacientom zakazovali ( Pribitkin2001htw ), teda rovnaká situácia ako pri dobre dokázaných srdcových účinkov ženšenu. Prehľad niekoľkých reprezentatívnych štúdií je tu:

Okrem panaxosidů ktoré rast ciev zrýchľujú sú tu aj tie, ktoré majú na rast kapilár inhbiční vplyv (napr. Ginsenoid Rg 1 kontra Rb 1 ). To nie je rozpor, obsah látok s protichodnými účinkami je u adaptogénov častý au téme regenerácia ciev si ho vedci dobre uvedomujú ( sengupta2004may , Leung2007gri ).

Účinky LESKLOKORKA na rast a regeneráciu ciev

Účinok LESKLOKORKA na srdcovo-cievnu sústavu nie je úplne pochopený, okrem účinku proti proliferácii, teda prehnanému rastu cievne tkanivá v ňom dominuje účinok proti zápalu . To má ďalej súvislosť s protirakovinovým potenciálom lesklokôrovky.

  • Zdokumentovaný pozitívny vplyv na regeneráciu ciev (22021110) - najnovšie práce taiwanských lekárov objasňuje mechanizmus účinku LESKLOKORKA proti cievnym novotvarom na bunkách hladkého svalu ľudskej aorty aj umelo poškodené cievy u myši 22021110.

Ďalšie adaptogény a liečivé rastliny s angiogenními účinkami

Proangiogenní vplyv majú aj iné druhy rodu Panax, napríklad P. notoginseng, ktorého celkový saponín v koncentrácii 0.1μg / ml zrýchľuje delenie endotelových buniek, zvyšuje hladinu cievnych rastových faktorov a podporuje rast kapilár ( Hong2009aes ). Rastlín s pozitívnym vplyvom na regeneráciu kapilár bude iste oveľa viac a ja si nerobím žiadne ilúzie že by som mal šancu je tu všetky spomenúť. Našiel som aspoň niekoľko: Podľa Panossian2008psc je to schisandra čínska , podľa Majewska2011pap tiež kozinec blanitý , děhel čínsky , rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides) a navyše tiež aloa pravá , ktorej pozitívne účinky na hojenie zranení sumarizuje Hashemi2015rpa .

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.