Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Choroby pečene

Pečeň je u stavovcov kľúčovým orgánom látkovej premeny, ktorý dohliada na spracovanie živín, detoxikáciu jedov, udržuje žiaduce hladinu cukrov a tukov v krvi a podieľa sa. Pečeň má vlastnú zásobu cukru (glykogénu) a slúži ako centrálny distribučný sklad cukru (ďalšia zásoba je vo svaloch). Pečeň je v krvnom obehu výnimočná v tom, že sú zaradené v tzv. Portálnym (vrátnicový) obehu. Výraz "vrátnicový obeh" znamená, že krv, ktorá už raz prešla kapilárami čriev a ďalších častí tráviacej trubice (žalúdka, pažeráka) sa nevracia priamo do žíl a ľavej komory srdca, ale je predtým filtrovaná v pečeni, do ktorých sa vedie tzv. Vrátnicový žilou. Vrátnicový žila má vyšší tlak než bežné žily - je vlastne niečím medzi tepnou a žilou a krv v nej býva po výdatnom jedle až mliečnu farbu vstrebávaným tukovými kvapôčkami. Pečeň fungujú ako filter, ktorý tieto živiny z krvi odoberá, zneškodňuje vstrebané jedy a upratuje odpadmi, vrátane mŕtvych krviniek. Pečeň je tiež prvou zastávkou tých patogénov, ktorým sa podarí z čreva preniknúť do krvi. Za týchto okolností je jasné, že pečeňové lalôčiky, nie nepodobné olejovému filtru v aute, podliehajú rýchlemu opotrebeniu a musia sa podľa potreby vymieňať. Preto sú pečeň vybavené vysokou regeneračnou schopnosťou: Opotrebované lalôčiky odumierajú a sú nahradzované lalôčiky novými.

Existuje veľké množstvo jedov a patogénov (vírusov žltačky atď.), Ktoré z teoreticko-medicínskeho hľadiska predstavujú tzv. Záťaž (stres v širšom zmysle slova), presnejšie chemickú a biologickú záťaž . Adaptogény všeobecne pôsobím tak, že schopnosť znášať záťaž zvyšujú. Hepatoprotektívne adaptogény potom pôsobí konkrétne na pečeň - zvyšujú adaptačné rozmedzí pečene, zvyšujú schopnosť pečene znášať chemickú a biologickú záťaž.

Hepatoprotektívne účinok často nachádzame u adaptogénov pôsobiacich proti zápalu au antioxidantov . Je tomu tak preto, že mnohé pečeňové choroby majú spoločný dôsledok - spôsobujú akútny či chronický zápal pečene - hepatitídu . Zápal je spojený s odumieraním (nekrózu) pečeňových trámcov au silnejšieho postihnutia nastáva funkčné nedostatočnosť pečene. Prítomnosť žlčových farbív sa navonok prejavuje ako žltačka, ktorá je v bežnej reči so silnou hepatitídou synonymné. Po vyliečení zápalu dochádza k regenerácii pečene a žltačka ustupuje.

Svojou regeneračnou schopnosťou sú pečeň úplne úžasný a ojedinelý vnútorný orgán. Človek je napríklad schopný prežiť chirurgické odstránenie až 70% pečene, ktorá opäť dorastú do pôvodnej veľkosti, čo o žiadnom inom vnútornom orgáne povedať nemožno. Ale ani regeneračnú schopnosť pečene nie je všemocná. Po prvé, regenerujúce pečeň je náchylná k rakovine (hepatómy) - preto sú vírusy žltačky tak nebezpečné. Po druhé, ako každé hojenie, aj regenerácia pečene vedie k tvorbe jazvového (fibrotické) tkaniva. Keď regeneračná schopnosť pečene zneužívame, môže dôjsť k ich stvrdnutiu - cirhóze pečene .

Hepatoprotektívne adaptogény podľa TČM

Chorôb a infekcií pečene sú tisíce a mojím cieľom nie je ich všetky postihnúť, ale upozorniť na podceňované liečivé rastliny, ktoré pečeň preukázateľne chráni a proti pečeňovým chorobám pôsobí. Hovoríme im hepatoprotektívne adaptogény. Pri ich zoznamu sa inšpirujem hlavne TČM.

TČM sa od nášho bylinkárstvo líši tým, že svoje vedomosti už 2000 rokov knižne zachytáva v rámci uceleného paravědeckého systému medicíny, ktorý má aj dnes prevádzkujú milióny lekárov. V TČM preto panuje podstatne väčšia zhoda v tom, aké byliny sú na pečeňové neduhy vhodné. Podľa prehľadu Lam2016hec sú hlavnými hepatoprotektivními drogami TČM vňať právenky metlinatej, koreň ženšenu, koreň sladkého drievka, plod kustovnice, koreň koptisu čínskeho a podzemok kurkumovník. Podľa rovnakého prehľadu sa na pečeň v TČM tiež často používajú dve štandardné kombinácie bylín: Siao-ča-hu-tang a ši-kuan-ta-bu-tang.

Hepatoprotektívne účinky právenky metlinatej

Vňať právenky metlinatej (andrographis herba) patrí k hlavným prostriedkom TČM pri pečeňových a dýchacích ťažkostiach ( Lam2016hec ). Pochádza z Indie, kde sa tiež používa hlavne na ochranu a povzbudenie funkcie pečene ( Akbar2011apr ). Má vysoký obsah účinných glykozidov, flavonoidov (> 20) a diterpenoidních laktónov (> 20). Porovnanie andrografiolidu, andrografisidu a neoandrografiolidu sa silymarínom ukázalo, že andrografisid a neoandrografiolid sú rovnako účinné ako silymarín a andrografiolid je o niečo menej účinný ( Kapil1993aem ).

Hepatoprotektívne účinky ženšenu

Ženšen pravý , ženšen japonský a ženšen notoginseng sa v TČM pri ochoreniach pečene tradične používajú ( Lam2016hec ) a majú preukázané hepatoprotektívne účinky ( Ng2006pas , Yoshikawa2003snd , Liu1994ech ). Ochranný účinok na pečeň má i ženšen americký ( Xu2017sgl ) a ženšen vietnamský , presnejšie jeho majoritný Panaxosid majonosid R2 ( Tran2002hem ). Výskum hepatoprotektívnych účinkov sa doteraz sústreďoval hlavne na ženšen pravý.

Podľa Voces1999eas štandardizovaný extrakt ženšenu pravého G115 zvyšuje antioxidačnú kapacitu pečene a silne chráni pečeň potkanov pri fyzickej záťaži. Hepatoprotektívne účinok zmesi ženšenových saponínov potvrdzuje tiež Martinez1984pea a Bak2012ahe pri pokusnej otrave CCl 4, Zhu2015gac pri otrave cyklofosfamidom a Fu2013peg pri pokusné obštrukčnej žltačke. Ochranný účinok na pečeň bol zistený u ginsenozidu Rb 1, zlúčeniny K ( Lee2005heg ), gssd. Rg 3 a gssd. Rh 2 ( Lee2005he2 ). Tepelnou úpravou ženšenu na červený ženšen (ginseng radix rubra) sa jeho hepatoprotektívne potenciál neničia ( Yokozawa2007tph ). Účinok červeného ženšenu proti pokusné otrave aflatoxínom B1 opisuje Kim2011pek , účinok fermentovaného ženšenu proti otrave pečene paracetamolom popisuje Igami2015hef . Podľa Lo2011gri gssd. Rb 1 pôsobí proti vzniku cirhózy pečene a podľa Tark2015egr urýchľuje remodelácii jazvového tkaniva.

Ďalšie pečeň chrániaci adaptogény podľa TČM

Jedná sa o koptis čínsky , kustovnicu čínsku , sladké drievko čínsku , kurkumovník a štandardné zmesi Siao-ča-hu-tang (pchin-jin xiao-cha-hu-tang) a ši-kuan-ta-bu-tang (pchin-jin shi -quan-da-bu-tang) ( Lam2016hec ). Za účinné sa považujú aj fulvotomentosidy zo zemolezu Lonicera fulvotomentosa, kyselina oleanolová (prvýkrát popísaná z olivovníka ), zemežlč menšia a jerlín žltkastý ( Liu1994ech ).

Salidrosidov rozchodnice ružovej má protizápalový a cytoprotektívny účinok na pečeň ( Yang2016sao ). Tradične sa používa aj cicimek .

hepatoprotektívne huby

Popri ríši rastlín, v ktorej máme toľko rastlín "na pečeň" by bolo podivné, keby rovnako veľká ríše húb tiež neobsahovala dôležité hepatoprotektívne adaptogény. Ríša húb je však menej preskúmaná, pretože huby sa horšie získavajú, nedajú sa ľahko pestovať a vysádzať, takže ich tradičné znalosť je obzvlášť v Európe nedostatočná. Uveďme aspoň modelový hubový adaptogén lesklokôrovka lesklú, ktorá hepatoprotektívne účinky má.

Hepatoprotektívne účinok LESKLOKORKA

Účinok proti poškodeniu pečene u LESKLOKORKA lesklé bol kvantifikovaný na myšom modeli poškodenia pečene kadmiom. G. lucidum tu 8-násobný zvyšovala produkciu mRNA metalotioneínu ( Jin2013peg ), proteínu, ktorého úlohou v pečeni je hromadiť a detoxikovať ťažké kovy. Hepatoprotektívne účinok LESKLOKORKA bol zistený pri experimentálnej otrave CCl 4 ( Sudheesh2012glp ), benzpyrenu ( Lakshmi2006aam ) a tiež pri poškodení rádioterapiou a cytostatikami ( Wang2006aae ). Účinok LESKLOKORKA proti cirhóze po poškodení CCl 4 experimentálne preukazuje štúdie Kwon2011aaf .

Hepatoprotektívne byliny európskej tradície

Pred masovým nástupom paracelsovských liekov sme aj v Európe liečili pečeňové ochorenie bylinami - len sme už viac-menej zabudli akými. A možno sme to ani nikdy tak dobre ako lekári TČM nevedeli. Každopádne v európskej bylinkárskej tradícii máme pochybné kategórie žlučopudných rastlín (Cholagogá) a tzv. Stomachiká (rastlín "na žalúdok"). Možno vypozorovať markantný tendenciu považovať akékoľvek dostatočne horké rastliny (tzv. Amara - horec, čakanka, zemežlč, púpava, vachta ...) za dobré na pečeň.

Takže okrem známeho a široko odporúčaného silyba mariánskeho , obsahujúceho silymarín s preukázanými hepatoprotektivními účinky ( Bahmani2015smb ) tu máme desiatky liečivých rastlín všeobecne zdraviu prospešných a možno účinných aj "na pečeň": bazalka, benedikt lekársky, boldovník, čajovník, čakanka, černuška siata, čierny ríbezle (plod i koreň), cesnak, horec, jalovec, ginko, kosodrevina, pýr plazivý, rebríček, repík, rozrazil, schisandra, púpava lekárska, slamiha piesočný, magnólia ľaliokvetá, šalvia, zemedym a zoznam postupuje až k druhom, pri ktorých nie je jasné , do akej miery ich doporučovania siaha ešte do čias pochybné náuky o signatúry, napr. Pečeňovník trojlaločný a vachta trojlistá, ktoré majú snáď liečiť preto, že ich listy pripomínajú svojím tvarom pečeň. Tým nechcem európsku bylinkárskej tradíciu znevažovať. Len hovorím, že na rozdiel od TČM by sme u našich rastlín museli vykonať podstatne viac vedeckých úkonov, než by sme sa dopracovali tých s najväčšími hepatoprotektivními účinkami. Naši bylinkári to niekedy sumarizujú úslovím "jedzte pestrec a kopec zeleniny". Z ríše bodliakov sa navyše odporúčajú artičoky a krasovlas bezbyľový, z ktorej sa používa koreň, ale ktorej mladé úbory sa dajú konzumovať rovnako ako artičoky. Aj benedikt lekársky je bodliak a vo vyššie uvedenom zozname by (spoločne s pyré a Smile) patril k tým účinnejším. Niektorí bylinkári pridávajú navyše puškvorec a niektoré hluchavkovité - jablčník, zbehovec, mätu, medovku a už zmienenú šalvia. Stanislav Sehnálek navyše zmieňuje indickú rastlinu Picrorhiza kurroa ( pdf ), Ktorá však u nás nie je k dispozícii.

Za pozornosť stojí prehľad 26941826, ktorý sa sústreďuje na NAFLD (.

K vyššie uvedeným prehľad Ilyas2016rhi pridáva Buddleja officinalis, čajovník (Camellia sinensis), Cistus laurifolius, Corydalis Saxicola, Eglets viscosa, Gardenia jasminoides, Gossypium herbaceum, Hibiscus sabdariffa, Larrea tridentata, Magnolia officinalis, Mangifera indica, Peumus boldus, Phyllanthus Amarus, Pinus maritima , Rubia cordifolia, Schisandra chinensis a Sida cordifolia. Prehľad Kumar2012rhh ďalej pridáva Eclipta albumu, Foeniculum vulgare, Trigonella foenum-graecum, Garcinia mangostana, Jatropha curcas, Chamomile Capitulo, Coccinia grandis, Wedell calendulacea, Annona squamosa, Flacourtia indica, Ficus carica, Lepidium sativum, Sargassum polycystum, Solanum nigrum, Cassia roxburghii , Aegli Marmelos, Prostechea michuacana, Orthosiphon stamineus, Andrographis paniculata, Swertia chir, Phyllanthus Amarus, Morinda citrifolia, Fumaria indica, Cassia fistula, Careym arborea, Azadirachta indica, Picrorhiza kurroa, Phylantus emblica a Curcuma longa.

| 24.3.2009