Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Cirhóza pečene

Cirhóza pečene je konečným dôsledkom mnohých pečeňových ochorení a chronických otráv. Vznik cirhózy sa zvyčajne spája s tým, že chronické choroby pečene spôsobujú chronický zápal pečene (hepatitídu) , ktorý procesom neustále nekrózy a regenerácia pečeňových lalôčikov vedie k stvrdnutiu pečene (cirhóze). Cirhóza totiž vzniká ako dôsledok mnohonásobného poškodenia a opätovného hojenie pečene. Cirhóza je silným rizikovým faktorom rakoviny pečene (hepatómy) .

Vznik cirhózy pečene

Regeneračnú schopnosť pečene je vysoká. Aj v bežnej prevádzke totiž pečeňové lalôčiky fungujú ako filter krvi prichádzajúce z čriev iz tela a podobne ako olejový filter v aute potrebujú častejšiu výmenu. Zanesené a poškodené pečeňové lalôčiky odumierajú a sú nahradzované novými. Avšak ako pri každom hojenia, aj pri regenerácia pečene vzniká jazvová (fibrózne) tkanivo. Ak je pečeň preťažená chronickou infekciou alebo intoxikáciou, rýchlosť vytváranie jazvového tkaniva oveľa vyššie. V silne zaťažených pečeni sa postupne vytvorí toľko kolagénu, že obyčajným svojim objemom znemožňuje regeneráciu nových pečeňových trámcov. Pečeň je na pohmat tvrdá ako šľachovitý rezeň - preto sa tomuto stavu hovorí cirhóza ( stvrdnutie pečene ).

pečeň s cirhózou
Normálne pečeň (vľavo) a pečeň s cirhózou (vpravo)

dôsledky cirhózy

Akonáhle sa cirhóza plne vyvinie, je väčšia časť objemu pečene tvorená neužitočnú kolagénne tkanív. Zvyšný užitočný objem pečene nepostačuje potrebe filtrácie krvi vracajúcej sa portálnej žilou z čriev a tráviacej trubice. Situácia je rovnaká ako pri každom zaneseného filtra - v dôsledku zníženej priepustnosti stúpa žilový tlak vo všetkých častiach tráviacej trubice, ktoré k portálnímu obehu patrí - pažerák, žalúdok, tenké črevo a hrubé črevo. Zvlášť pažerák je pri žilovom pretlaku náchylný na tzv. Varixy pažeráka - chorobné rozšírenie žíl pažeráka. Cirhotických pečeň nestačí krv čistiť, v krvi stúpa LDL cholesterol a hromadia sa odpadové častice. To prispieva k rýchlemu rozvoju aterosklerózy. Cirhotických pečeň sa navyše snaží regenerovať nové trámce, na ktoré ale nie je miesto. To vedie k neustálej snahe pečeňových buniek (v ktorých už sú nahromadené mutácie v dôsledku predošlých zápalov a otráv) deliť sa a náchylnosti pacienta s cirhózou k primárnej rakovine pečene (hepatómy). Zhrnuté, cirhóza pečene vytvára syndróm vzájomne sa zosilňujúcich patologických tendencií, ktoré významne skracujú život postihnutého.

Ochrana pred cirhózou

Akonáhle sa cirhóza raz vyvinie, je neliečiteľná. Ak opomenieme transplantáciu pečene, je najlepšie chrániť svoju pečeň pred chronickým zápalom hygienou, zdravú životosprávou a hepatoprotektivními adaptogény. Existencia hepatoprotektívnych (pečeň chrániacich) rastlín a húb je reálna, ale nie je úplne jasné, ktoré všetky to sú a ako sa ich účinky vzájomne porovnávajú. V tejto situácii odporúčam spoliehať sa na tradíciu TČM a možno tiež Ajurvédy, ku ktorým z našich bylín pridáme minimálne pestrec mariánsky .

Inak k pečeň chrániacim bylinám patrí ako modelový rastlinný adaptogén ženšen , tak i modelový hubový adaptogen leskokôrka lesklá . Hepatoprotektívne účinok ženšenu je nemalý. Podľa štúdie Lo2011gri pôsobí ženšenový saponín ginsenoid Rb 1 proti vzniku fibrotické tkaniva v pečeni a podľa Tark2015egr má tento ginsenoid (Rb 1 ) tiež potenciálny pozitívny účinok na remodeláciu jazvového tkaniva, čo dáva určitú nádej aj pacientom s už vyvinutou cirhózou. Antifibrotické účinok LESKLOKORKA lesklé v pečeni dokumentujú štúdie Kwon2011aaf a Sudheesh2012glp .Zoznam ďalších pečeň chrániacich adaptogénov nájdete pod heslom choroby pečene .

| 2008 - 1.11.2018