Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Rakovina pečene (hepatom)

Praktické zhrnutie: Hepatom je choroba, ktorou je príjemnejšie predchádzať, ako ju liečiť. V prevencii sa uplatnia prírodné hepatoprotektíva. V liečbe možno bez škody, avšak tiež bez záruky nasadiť adaptogény (leskokôrka, rhodiola, děhel, ženšen, pískavice), ale hlavne TČM bylinu šišak a špecifické lektvary. Byliny napomáhajú aj zotavenie pacientov po onkologickej terapii.

Rakovina pečene, presnejšie hepatocelulárny karcinóm (hepatom) je najčastejšou primárny zhubný nádor pečene. Zhubné nádory v pečeni delíme na primárnu (vzniknuté v pečeni) a sekundárne (vzniknuté inde s metastázami do pečene). Pečeň plní funkciu krvného filtra, takže inde vzniknuté nádory do nich metastázujú veľmi často. Preto sú v pečeni sekundárne nádory asi 20x častejšie, než primárne hepatom. Najčastejšie metastázy do pečene sú kvôli portálnímu obehu samozrejme z tráviacej trubice ( hrubéhoa tenkého čreva, žalúdka a pažeráka). To ale neznamená, že primárne nádory pečene sú nedôležité. S hepatómom si lekári nevedia rady - v tom sa podobá nádorom mozgu. Akákoľvek bylinná pomoc by bola vítaná, keby bola účinná. Primárne nádory okrem hepatom (ktoré sú vzácne) zahŕňajú rakovinu žlčníka, pečeňové sarkóm atď.

Hepatom je rakovinou v užšom zmysle slova, pretože vychádza z epitelu. Presnejšie zo žľazového epitelu pečeňových lalôčikov, tj. Z hepatocytov, ktoré tvoria najväčšiu časť pečeňového objemu. Kvôli chemické záťaži, ktorú pečeň znášajú, si hepatocyty zachovávajú schopnosť regenerácie a teda sú náchylné k bujneniu. (Obdobná situácia existuje u mliečnej žľazy .) K rizikovým situáciám patrí akútne alebo chronické poškodenie pečene, kedy musia lalôčiky neustále regenerovať. Ešte horšie je cirhóza, kedy sa pečeň regenerovať snaží, ale pre nedostatok priestoru nemôžu. Učebnicové pečeňové jedy (benzén, CCl 4 , mykotoxíny - napríklad alfatoxín A) sú preto napospol tiež účinné pečeňové karcinogény. Naopak hepatoprotektívne adaptogényzabraňujú vzniku rakoviny pečene už len tým, že znižujú ich záťaž. (Podľa ľubovôle pozri aj texty hepatitída a cirhóza ). Riziko hepatómy zvyšujú aj pečeňové infekcie, ale najmä vírus infekčnej žltačky typu B , ktorý sa včleňuje na náhodná miesta DNA a tým môže spôsobiť nekontrolované delenie.

Liečba a prevencia rakoviny pečene

Na liečbu a prevenciu rakoviny pečene (a rakoviny všeobecne) možno pristupovať dvoma spôsobmi.

Ten prvý je byť mladý, na choroby nemyslieť, robiť čo sa nám zapáči a už v mladom veku mať veľa potomkov, ktorí budú hepatómy predchádzať rovnakým spôsobom. Tak to robia potkany, králiky a mnoho ďalších zvierat - aj od tých sa dá učiť. Pokiaľ predchádzame rakovine týmto spôsobom, je dôležité sa akýmkoľvek poznatkom o nej vyhýbať a existenciu hepatómom postihnutých smoliarov ignorovať. Ako slabí jedinci zaostane za stádom ao ich likvidácii sa postarajú predátori.

Pred záťažou pečene a progresiou po osi hepatitída -> fibróza -> rakovina vás do určitej miery ochráni hepatoprotektívne rastliny .

Druhý spôsob je ten, že si predsa len zapamätáme najdôležitejšie hepatoprotektívne a protirakovinové adaptogény a tieto budeme ich do jedálnička podľa fyzickej a finančnej dostupnosti zaraďovať. Tento druhý spôsob ľudia praktizujú už od čias pračloveka, aj keď namiesto vedy sme kedysi mali len vieru a mágiu. Čitateľa, ktoré tento úvod zaráža a želajú si menej humoru, prosím o prechod inam - napríklad na článok o rakovine všeobecne .

Adaptogény proti hepatómy

Adaptogény u rakoviny pečene pôsobí trojnásobne: preventívne, liečebne a podporne. Preventívny účinok som už spomínal. Spočíva v ochrane pečene pred záťažou, presnejšie vo zvýšení ich schopnosti záťaž znášať - zvýšenie ich adaptačného rozmedzí. Liečebný účinok znamená priame protirakovinové pôsobenie. Podporný účinok znamená, že byliny napomáhajú regenerácii pacienta pri štandardnej liečbe hepatómy (resekcia, chemoterapia a rádioterapia ).

Účinok bylín je reálny, ale väčšinou nedostatočný. Hepatom patrí medzi nejmalignější a najnebezpečnejšie rakoviny. Napriek tomu sa použitia adaptogénov a TČM receptov podozrivo často spája s prípadmi "zázračného" vyliečenie beznádejných prípadov Gordan2011awo ). Veda v protirakovinových účinkoch bylín proti hepatómy jasno nemá. To isté možno povedať o TČM, tá má však na rozdiel od vedy liečiteľské sebavedomie a veľa praktických receptov. Preto sa tu budem venovať nasledujúcim kategóriám bylinných liečiv:

  1. Rastlinné adaptogény, ktorých typovým predstaviteľom je ženšen .
  2. Hubové adaptogény, ktorých typovým predstaviteľom je leskokôrka (huba Rejs) .
  3. Receptom TČM, ktorá rakovine ani zbla nerozumie, ale nebojí sa ju liečiť.

Bylinář stojaci pred praktickým prípadom rakoviny pečene má psie povinnosť poslať pacienta do naozajstného špitálu, ale nie predtým, než ho vybaví podpornými adaptogény. Naopak vedecký onkológ by urobil dobre, keby zo svojho piedestálu blahosklonne konzultoval aj znalca TČM.

protirakovinové rastliny

protirakovinové huby

  • Leskokôrka lesklá je vysoko cteným liečivom Číny, ktoré má hepatoprotektívne , protivírusové, protirakovinové , imunomodulačné a antidiabetické účinky ( Chen2017clt ). Jej účinnými látkami sú špecifické triterpenoidy (ganoderovej a lucidenovej kyseliny, ganoderioly i.) A proteoglykánmi. Chang2006ggt konštatuje účinnosť ganoderiolu F proti bunkovým líniám hepatómy in vitro , Weng2009ieg inhibičný účinok kyseliny lucidenovej na rast i malignitu rakoviny pečene in vivo . Kyselinu lucidenovej konštatuje účinnú aj Weng2010aer . podľa Lakshmi2006aamchráni pred pečeňovým karcinogénom benzpyrenu, podľa taiwanskej štúdie Lin2003teg zastavuje delenie buniek hepatómy, podľa Li2015glp zvyšuje protirakovinovú aktivitu T lymfocytov. U kyseliny ganoderenové B sa zistil účinok proti bunkám rakoviny pečene odolným voči bežným cytostatikum ( Liu2015gld ). Koncentrácia konkrétnych triterpenoidov lesklokôrovky účinná proti hepatómy je podľa Ruan2015drc 20-80μM. Účinok proti bunkám hepatómy in vivo a in vitro konštatujú Yang2005gap , Liu2009eaa , Liu2002aas , Lu2012aaa , Li2015glpa ďalšie štúdie. Zdravé pečeňové bunky leskokôrka nepoškodzuje ( Liu2012pgl ). Podľa Kimura2002aae leskokôrka pôsobí aj proti sekundárným nádorom pečene. Určitú váhu majú aj správy o konkrétnych prípadoch úspešného vyliečenie, napr. Gordan2011awo . Mnohí vedci však o lesklokorce pochybujú, pretože sa vie, že ríša húb vo všeobecnosti obsahuje látky s protirakovinovým účinkom - ergosterol ( Chen2009ca9 ), β-glukán ( Pillai2013mbg ) ai. Napriek tomu ja osobne považujem existenciu špecificky protirakovinových húb za nepochybnú.
  • Jedným z ďalších dôležitých kandidátov je rezavec šikmý , ktorého účinok dokumentujú štúdie Song2008iio a Youn2008cmi . Keď chcete mať ohľadom blízkeho ohrozeného hepatómom istotu, že pre neho robíte čo môžete, zožeňte mu (alebo jej) fortifikovaný extrakt lesklokôrovky a kvalitné rezavec šikmý. Zn: Lacno.

Recepty TČM používané pri rakovine pečene

Tradičná čínska medicína má pri rôznych druhoch rakoviny, vrátane rakoviny pečene, svoje zavedené recepty. U hepatómy je sumarizuje taiwanský prehľad Ting2015ptr (plné znenie článku online na tri kľučky). Jednou z najdôležitejších protirakovinových bylín TČM je tu šišak bajkalský a príbuzný šišak fúzatý , ktorý je podľa Kan2017sbd účinným imunomodulátorom a inhibítorom rastu hepatómy in vivo . Prehľad Rasool2014nph sa venuje kombinácii štandardné a bylinné terapie a za najdôležitejšie kombinácie považuje

  1. menšie prorostlíkový lektvar ,
  2. generálny posilňujúci elixír a
  3. zmes, ktorú uvádza Lin2005cst a ktorej zloženie nepoznám - nemám k dispozícii plné znenie článku.

Navyše k spomínaným Lin2013apa popisuje ako účinný koptisový detoxikačné lektvar v kombinácii s cinamaldehydem - hlavnou účinnou látkou škorica, ktorú nepriamo odporúča tiež Perng2016dna . (TČM väčšinou ako liek využíva škoricu čínsku , ale použiteľná je aj obyčajná kuchynská škorice .)

Všeobecne sa dá povedať, že každý praktík TČM nám pri rovnakej vážnej diagnóze predpíše niečo trochu iné. Týmto spôsobom je možné ako "tradičný" proti hepatómy identifikovať mnoho desiatok rastlín. Ale dôležité je riadiť sa predpismi jedného konkrétneho TČM lekára, podľa možnosti múdreho a skúseného. Myslím, že výšeuvedené najčastejšie používané byliny a TČM zmesi stačí pre rýchlu pomoc, než si nájdete svojho obľúbeného TČM bylináře, čo môže chvíľu trvať. Ale aby sa nepovedalo, že tu volám málo rastlín, náhodne pár ďalších: senovka grécka (na ktorú upozorňuje Khalil2015tfi i.), Momordika horká ( Zhang2015mcl ), cicimek datľový ( Huang2007maa , Huang2009czj ), děhel čínsky ( Shang2003esa i.), Měkyna metlinatá ( Lam2016hec ), bajkalin nielen zo šišiaka ( Yu2016bps ) , ale aj z trubačov indického ( Yin2007aso ), epimedin C zo krpčiarky ( Liu2006mmc ). Howgh.

| 2012 - 1.11.2018