Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Zápal (chronický zápal)

Čo je zápal

Zápal je spôsobený poškodením tkaniva a podľa klasickej medicíny je charakterizovaný štyrmi atribúty:

  • calor - teplo, zvýšená teplota zapálené časti tela
  • dolor - bolesť
  • rubor - sčervenanie zapálené časti tela
  • tumor - zdurenie

Poškodené bunky uvoľní zápalovej signalizačné molekuly (histamín a prostaglandín), ktoré vedú k rozšíreniu kapilár zapálené časti tela. Histamín a prostaglandín tiež spôsobí zvýšenie teploty a prekrvenie (začervenanie) zapálené časti tela. Tieto signálne molekuly majú navyše dva ďalšie účinky:

  1. Privolajú imunitné bunky (leukocyty) do zapáleného časti tela.
  2. Spôsobí zvýšenú bolestivosť miesta zápalu.

Biochemická podstata zápalu

Hlavným účastníkom zápalu sú biele krvinky, a to hlavne makrofágy. Biele krvinky priľnú na stenu kapilár a preniknú do poškodeného tkaniva. V orgánoch, kam makrofágy nesmie (mozog) ich funkciu zastávajú bunky mikroglie. Zjednodušene možno povedať, že sú dve podstatné činnosti, ktorým sa pri zápale biele krvinky venujú: (1) boj s infekciou a (2) komunikácia s inými bielymi krvinkami.

Dve najdôležitejšie činnosti bielych krviniek pri zápale

Opäť zjednodušene, za boj s infekciou zodpovedá enzým NO syntázy 2 (NOS2) , ktorá vytvára dezinfekčné látky, hlavne oxid dusnatý (NO) a kyslíkové radikály. Za komunikáciu zase zodpovedá enzým cykloxygenázy (COX) , ktorá vytvára prostaglandíny a leukotriény - imunitný komunikačné molekuly. Gény NOS2 aj COX sú ovládané spoločným ovládačom nazývaným NF-κB (ide o transkripčný faktor). Makrofágy pri zápale samozrejme rieši aj ďalšie úlohy, napríklad upratovanie (fagocytóza poškodených buniek a častí tkaniva). V lymfatických uzlinách potom makrofágy prezentujú nájdené baktérie k ďalšej imunitnej reakcii.

Lieky proti zápalu

Lieky proti zápalu (antiflogistiká) delíme na dva hlavné typy: alosterické a génovo-modulačné. Medzi alosterické lieky patria aspirín , paracetamol, ibuprofen a podobné analgetiká , ktorá pôsobí priamo na cykloxygenázy a tým vypínajú zápalovú imunitnú komunikáciu. Génovo-modulačné lieky naproti tomu účinkujú priamo na ovládač NF-κB, ktorý riadi transkripciu ako NOS2, tak aj COX v bunke. Medzi génovo-modulačné protizápalové lieky patria kortikosteroidy, ženšen a mnohé ďalšie adaptogény.

Ovládanie zápalu a lieky proti zápalu

Kedy zápal škodí

Zápal je účelná reakcie pri úraze a infekcii. Niekedy však zápal škodí. Škodlivý zápal sa objavuje napríklad pri mozgovej a srdcovej mŕtvici , alebo pri alkoholovej intoxikácii mozgu a pečene . Tieto zápaly sú sterilné (neobsahujú infekcii) a makrofágy v nich zbytočne uvoľňujú reaktívne radikály (NO, superoxidy ...) určené na boj s infekciou. Tlmením zápalu môžeme výrazne obmedziť poškodenie tkaniva pri mŕtvici aj intoxikáciách.

chronický zápal

Ďalším typom škodlivého zápalu je chronický zápal. Chronický zápal je často sterilný (neinfekčné), napríklad reumatický zápal kĺbov (reumatoidná artritída) alebo autoimunitné zápaly ďalších orgánov . Chronický zápal však môže byť aj infekčné. Infekčné chronický zápal vírusového alebo bakteriálneho pôvodu vzniká vtedy, keď imunita pacienta nestačí k úplnej likvidácii infekcie. Kým autoimunitné zápaly je veľmi vhodné tlmiť adaptogény, chronické infekčné zápaly vyžadujú antibiotickú liečbu .

Bolesť pri zápale

Bolesť je jedným zo základných atribútov zápalu. Bolesť pri zápale slúži jednoducho na to, aby sme poškodené časti tela dopriali pokoj. Ústup bolesti väčšinou značí uzdravenie, takže potlačenie bolesti je všeobecne žiaduce. Majme ale na pamäti, že bolesť je obyčajný príznak. Bolesť má prirodzene zmiznúť vtedy, keď dôjde k vyriešeniu príčiny zápalu.

Účinok proti zápalom je pre adaptogény typický

Zápal a bolesť s ním spojená sprevádza väčšinu chorôb. Niet preto divu, že ohlas "všeliek" si získali tie adaptogény, ktoré majú schopnosť zápal tlmiť. K nim patrí aj ženšen , ktorému sa tu viac venujem. Jeho účinky sú vedecky preukázané a možno ich pripísať ženšenovým steroidným glykozidom - panaxosidům. Mnoho ďalších klasických adaptogénov však má väčšiu či menšiu účinok proti zápalu. Aby som dokázal, že nejde o povery ani výmysly (ako sa niekedy lekári domnievajú), uvediem pre ženšen detailné vedecké štúdie, ktoré u ďalších adaptogénov nespomínam.

Ako ženšen tlmí zápal a bolesť

Ženšenový glykozidy (panaxosidy) pozostávajú zo steroidného jadra (aglykón), na ktorom je nadviazané niekoľko cukrových zvyškov. Ženšenový aglykón sa nazýva panaxatriol . Panaxatriol vzniká z panaxosidů v čreve tým, že maškrtné črevné baktérie z neho okusujú sladké cukrové zvyšky až ostane len horký aglykón, ktorý sa ľahko vstrebáva do krvného obehu. Panaxatriol je triterpenoidní (tj. Steroidné) povahy. Podobne ako lekárom dobre známe kortikosteroidy má panaxatriol schopnosť preniknúť priamo do bunkového jadra a tlmiť zápal pôsobením na transkripčný faktor NF-κΒ (pozri obrázok vyššie). Tento fakt preukázala vedecká štúdia Oh2004sog a mnohé ďalšie.

Účinok ženšenu je ale trochu zložitejšia. Ženšen totiž obsahuje väčšie množstvo panaxosidů, z ktorých niektoré sú odvodené nie od panaxatriolu, ale od panaxadiolu , ktorý je tiež steroidní.Dále, panaxosidy sa vedia vstrebať do krvného obehu aj vtedy, keď z nich cukor ohryzené nie je alebo je ohryzené len čiastočne. Jedným z najčastejších panaxosidů v ženšenu je ginsenoid Rb 1 , ktorý je silne protizápalový. Jeho čiastočne ohryzené verzie sa nazýva zlúčenina K a tiež je silne protizápalová. Štúdia Park2005ieg preukázala, že obe tieto látky inhibujú NF-κΒ, čím znižujú produkciu NO a prostaglandínu E2 v aktivovaných makrofágoch. Účinok proti zápalu má aj ginsenoid Rc ( Yu2016grf ) a ďalšie panaxosidy ( Kim2009grg ). Ginsenosidy Rh 1 a Rh 2 zase podľa Park1996gri a Park2003aag blokujú rozvoj alergickej reakcie a ich účinok proti alergii je silnejší ako lepšie ako bežné antialergiká. Proti zápalu účinkuje nielen ženšen pravý, ale aj ženšen americký a ženšen notoginseng ( Li1999aet , Jin2007iep ). Štúdia Kim2010pfc , Yu2016grf , Shin2005egr a mnohé ďalšie potvrdzujú účinok ženšenu proti zápalu žalúdka (gastritída), zápalu pečene (hepatitída), zápalu kĺbov (artritída), zápalu kože (dermatitída) a ďalších orgánov. Štúdií o protizápalovom účinku ženšenu je veľké množstvo (viac ako 200) a nemožno ich všetky uvádzať.

Protizápalový účinok ženšenu je vedecky úplne preukázaný

Celkovo sa dá povedať, že je vedecky dokázané natoľko, ako je to len možné, že ženšen pôsobí proti zápalu a bolesti . Ženšen je vhodný na tlmenie bolesti svalov po námahe a športu , na tlmenie zápalu pečene pri akútnej či chronickej intoxikácii, k zvládanie zápalov u ľudí s diabetom , na tlmenie zápalu mozgu pri opici i mŕtvicu, na tlmenie zápalu myokardu pri infarkte toho istého, ako aj k tlmeniu orgánových zápalov pri autoimunitných chorobách (napr. reumatoidná artritída ). Je škoda, že tak všestranný liek sa u lekárov stretáva s nedôverou, nepochopením a predpotopnom pochybnosťami. Podobne sú na tom ostatné protizápalové adaptogény.

Ďalšie adaptogény s účinkom proti zápalom

Ženšen - hoci ide o vynikajúcu liečivú rastlinu - nie je medzi protizápalovými adaptogény zďaleka jediný. Protizápalové adaptogény často získali taký ohlas, že sa im hovorí nejaký ženšen alebo sa stávajú súčasťou nášho jedálnička ako korenie. To prvé je prípadom vítaním uspávajúca , ktorej sa hovorí " indický ženšen ". To druhé je prípadom zázvoru pravého a kurkumovník dlhého , ktoré sa stali súčasťou nášho jedálnička ako korenie, a vďaka tomu je často ich konzumujú aj tí, ktorí si ich liečivé účinky vôbec neuvedomujú. Mechanizmus účinku ostatných protizápalových adaptogénov sa často podobá ženšen. Tak napríklad vítaním docieľuje svojho dlhodobého účinku pôsobením na NF-κB podobne ako mnohé ginsenosidy ( Rasool2006irw , Grover2010ina ). Účinky zázvoru a kurkumy proti zápalom diskutujú publikácia Grzanna2005ghm , Bright2007cad a Lakhan2015zep . Veľmi zaujímavým protizápalovým adaptogénom je tiež šišak bajkalský ( Yoon2009aes , Dong2015bil ), ktorého flavonoidy blokujú alergickú reakciu ( Jung2012aes , Bae2016bic , Shin2014ssb ), pôsobí proti astme ( Jang2012sii , Mabalirajan2013bra ) aa upokojujú mastocyty ( Hsieh2007bii , Shin2014pes ). Vzhľadom na koreláciu zápalových procesov a rakovinového bujnenia stojí za povšimnutie, že šišiak je jednou z najčastejšie predpisovaných TČM bylín proti rakovine.

Výpočet rastlín účinných proti zápalu tým zďaleka nekončí. Protizápalový je děhel čínsky , ktorému sa vďaka obsahu fytosteroidy hovorí " ženský ženšen ", pazvonek dangšen (tzv. " Ženšen pre chudobných "), ktorý ponúka protizápalové účinky za nižšiu cenu ( Xu2008tsw ), plod šípok ( Mobasheri2012iih ), Pycnogenol z borovice prímorskej ( Liu2016paa , Kolacek2013enp , Khan2013pmn , Fan2015par ), resveratrol z plodov viniča ( Mobasheri2012iih ), lotosový kľúčik, vlasokvět Kirilovův a mnohé ďalšie. Nie každá protizápalová rastlina je adaptogén - veď napríklad aj starý prostriedok proti zápalom, ktorým je vŕbová kôra ( Vlachojannis2009sre ) má značné vedľajšie účinky (dráždi žalúdok), ktoré viedli chemikov k jej spracovaniu na aspirín a následne k jeho syntetickej výrobe.

| 19.6.2016