Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Otázka na cukrovku (diabetes) a pôvod kórejského ženšenu

... Rád by som vedel viac o liečivých schopnostiach tohto (rozumej ženšenového ) koreňa. Mám cukrovku a ocenil by som odbornú radu ako často ho aplikovať av akej podobe, a či ak máte nejaké konkrétne výsledky pri liečbe cukrovky. Akú mám istotu že čo som si objednal ich Kórejsky ženšen? Neviem aký je rozdiel o proti čínskemu a inému ??? Vopred ďakujem za odpoveď. Marián.

Vážený pane Mariani,

Rozprávka o pomalom predavači

Pomalý predavač Matěj Naponáhlo predával kilo cukru po kockách, ktoré po jednej vážil na váhe a za každú kockou počkal, než sa váha ustáli. Pani Anna Pustovková, ktorá bola prvá vo fronte, to nevydržala, laple svoje 3 kocky cukru od predavača a bežala si na neho sťažovať na mestský úrad. Prepustili ho.

Ráno si pani Pustovková robila čaj s jednou kockou cukru. Bol úplne presladený az cukru nič neubudlo. Nakoniec ho používalo celé mesto. Hľadali predavača, vypísali oznám, ale márne - predavač Matěj Naponáhlo bol v špajze a rok tam premýšľal nad tým, či klinčeky udrží jeho plášť, keď ho zavesí. A udržal.

Toľko rozprávka.

poznáte rozprávku Ľubomíra Feldeka "O pomalom predavači"?

Pokiaľ ide o odpoveď na Vašu otázku, dostávam sa k nej až teraz, dva mesiace po jej obdržaní, ale nie neskoro - diabetes nemá vo zvyku odchádzať a určite Vás stále verne sprevádza. Vy môžete iba bojovať proti jeho ďalšie progresiu a komplikáciám.

Bylín s liekmi na účinkom je veľa.

Na vlastnú päsť by som Vám odporučil tieto tri:

Čučoriedkové listy obsahujú glukokinetické látky (účinkujúci podobne ako inzulín) a majú ďalšie význačné účinky, sú potrebné svetovým šampiónom v protivírusových látkach. Nemali by sa ale užívať stále - musíte v tom robiť tak dvojtýždňovej prestávky, v tých listoch je vraj nejaká látka, ktorá pri dlhodobom užívaní môže škodiť. Momordica naproti tomu možno užívať denne. Aj Momordica obsahuje glukokinetické látky.Z čias, keď som ju mal naštudované, si pamätám že aj inak je úžasne zdravá (len už neviem prečo presne). Až ju naštudujú znova, publikujem to na príslušnej stránke.

Na cudzie päsť (presnejšie na päsť Dr Dukea ) by som ďalej pridal za priehrštie antidiabetických bylín: bobkový list, škorica, klinčeky, kurkuma, senovka grécka, k jedlu (kvalitné) sójové bôby, cesnak, surová cibuľa. Zn .: Nepodceňovať.

Aby sme teda pristúpili k tomu ženšen pri cukrovke ...

... aneb to najlepšie nakoniec. So ženšenom pri cukrovke rozhodne neoľutujete . Nie je to otázka toho, či je vhodný, ale za akú cenu a v akej kvalite ho zoženiete. Či už si ho kúpite kdekoľvek, odporúčal by som Vám pri cukrovke skôr ženšen červený , pretože je viac jang a lepšie na cievy (detaily som už zabudol). V prvej línii úvah ženšen obsahuje glukokinetické látky, takže znižuje preťaženie pankreasu a postup cukrovky. Naviac ale ženšen tlmí zápaly a autoimunitné reakcie , ktoré bývajú zodpovedné za deštrukciu Langerhansových buniek aj za rôzne komplikácie diabetu. Ženšen komplexne bojuje proti metabolickému syndrómu vrátane hypertenzie(to ale neznamená že Vy ste zbavený svojej povinnosti voči nemu naďalej bojovať diétou). Navyše ženšen zlepšuje hojenie rán a podporuje regeneráciu ciev , čo účinkuje proti ischemickým komplikáciám cukrovky, ako napríklad vredy predkolenia.

dávkovanie ženšenu

Ženšen by ste mal jesť alebo piť denne dlhodobo v množstve 2-8 gramov sušeného červeného koreňa ( ginseng radix rubra ), najlepšie 6-ročného, presná dávka závisí na Vašich individuálnych pocitoch. Účinok ženšenu je totiž možné zhodnotiť aj subjektívne (na rozdiel od napríklad LESKLOKORKA ), len musíte niekoľko hodín alebo dní počkať. Spôsob dávkovania a recepty mám sumarizované na osobitnej stránke. Kapsľové či pilulkovej ženšenový preparáty pomáhajú tiež, ale vzhľadom k malým objemom účinných látok sú málo vhodné . Pozor na zámenu s eleuterokoku , ktorý predajcovia zámerne vydávajú za ženšen ( sibírsky ženšen, eleutheroginseng atď.). Aj Eleutherokok je adaptogén, ale jeho účinky sú iné.

Konkrétne skúsenosti s liečbou diabetu

Konkrétne skúsenosti s liečbou choroby, ktorá trvá po celý zvyšok pacientovho života je ťažké získať a ja sám je nemám. Majú je ale iní - existuje niekoľko systematických prehľadov testovanie antidiabetických bylín na zvieratách i ľuďoch, z ktorých ženšen aj M. charantia vychádzajú veľmi pozitívne (napríklad hui2009hht alebo yeh2003srh , obaja voľne prístupné tu a tu , ten prvý Vám tiež zasielam mailom).

Akú máte istotu že to, čo ste si objednal, je Kórejský ženšen?

Žiadnu, ak nemáte sám k dispozícii chemické analytické metódy. Každý predavač môže svojich zákazníkov klamať. Stačí si zohnať prázdne krabice od kórejského ženšenu, ktorých je treba tu na Taiwane obrovské množstvo a naplniť ich tým najlacnejším ženšenom - neženšenem, ktorý sa predáva za menej ako 1Kč za gram. A k tomu dodať všetky potrebné dokumenty a certifikáty, ktoré k tým prázdnym krabiciam patrili ...

Môžete si samozrejme objednať kórejský ženšen priamo od spoločnosti KGC , tí ale môžu urobiť to isté. A ak si myslíte, že pre veľkú korporáciu je väčším problémom Vás oklamať ako pre mňa, tak ste na omyle. Poslednou dobou kórejská vlastnej produkcie nestačí dopytu po kórejskom ženšen a tak sa väčšina "kórejského ženšenu" v skutočnosti pestuje v Číne. Tým nechcem povedať že KGC niekoho klame, to by som mal hriech - KGC toho pre popularizáciu ženšenu urobila viac než akákoľvek iná spoločnosť na zemeguli - chcem len povedať že nákup bylín a zvlášť ženšenu je otázkou dôvery. Keď k niekomu dôveru nemáte, nemôžete u neho nakupovať.

A tým sa dostávame k Vašej poslednej otázke:

Aký je rozdiel medzi kórejským, čínskym a iným ženšenom?

Toto je opäť jednoduchá otázka vyžadujúce zdĺhavú odpoveď. Našťastie som už väčšinu z tejto ťažkej práce odviedol na stránke " čo všetko sa označuje ako ženšen ", takže tu mi zostáva len otázka kórejského kontra čínskeho ženšenu.

V stručnosti, menšia časť "kórejského ženšenu" sa pestuje priamo v Južnej a Severnej Kórei, väčšiu časť (asi 70%) sa pestuje v Mandžusku pod kórejským dohľadom. Obaja sa predávajú pod značkou Kórea Insa ™, ktorú nedávno nechalo zaregistrovať kórejskej ministerstvo poľnohospodárstva. Dôvodom bolo to, že v priebehu času začali slovné spojenie "korean ginseng" používať takmer všetci čínski predajcovia pod zámienkou, že to je vlastne anglické druhové meno druhu Panax ginseng a nie je nikoho kto by toto rozsúdil alebo potrestal - záväzný systém existuje len v latinských menách .

S pozdravom,
-boris-

| 2010 - 1.11.2018