Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Rakovina z pohľadu evolučnej biológie

1. Malígny zvrhnutie ako stochastický proces biologickej evolúcie

... rakovinové bunky sa prispôsobujú liečbe

2. protirakovinové imunita z evolučného hľadiska

Napokon, Podotkneme že ľudia sú na tom z hľadiska protirakovinové imunity veľmi dobre. Človek je zviera prirodzene dlhoveké proti rakovine je vybavený lepšie ako väčšina stavovcov. V priebehu života náš imunitný systém odhalí a zničí desiatky nádorov bez toho aby sa obťažoval nás o tom informovať.

... veľká a dlhoveká zvieratá a K stratégovia to boot ako ľudia majú naturally vysokú protirakovinovú imunitu

... fakt že rakovina má vysoký podiel na príčinách smrti obyvateľstva je nutné považovať za civilizačné a medicínsky úspech

3. Rakovina ako živý organizmus - Helacyton Gartner

Vývin rakoviny je akoby vznikom života. Somatické ba ani kmeňové bunky tela (s výnimkou germinálne línia) totiž nenapĺňajú definíciu života (cite Flegr). Naproti tomu rakovinové bunky túto definíciu napĺňajú, hoci ich ekologická nika je extrémne úzka - organizmus jedného jediného hostiteľa. Biológ (google name) si všimol že bunky rakovinových línií používané vo výskume si túto niku rozšírili na laboratórne riadu v kultivačných miestnostiach vedeckých ústavov a k svojej sláve sa rozhodol popísať Hela bunky ako eukaryotické taxón so všetkým, vrátane latinského mena Helacyton Gartneru. To samozrejme vyvolalo búrlivú diskusiu všetkých dotknutých, od TAXONOMY až po evolučnej biológov. Tiež okrem toho že Helacyton patrí medzi Eukaryoty nie je jasné do akých vyšších taxónov patrí - čeľaď Hominidae to a asi nebude.

So vznikom rakoviny tiež dochádza k diametrálnímu posunu v definícii zdravia. Z hľadiska hostiteľa sú zdravé tie bunky, ktoré robia to čo majú a bez povolenia sa nedelí. Z hľadiska rakoviny ako živého organizmu je rakovinová bunka tým zdravší, čím je malígne zvrhlejší.

----------------------------------------------

Rakovinové bunky možno chápať ako jedinca osamostatněného, sebeckého, nežiaducim spôsobom oživeného a telu cudzieho organizmu. Táto myšlienka nie je nijako originálny. Nie som zďaleka prvý biológ, ktorý túto myšlienku využíva k senzačnému štýlu písania. Evolučný biológ Leigh van Valen pri svojom sebezviditelňování dokonca zašiel tak ďaleko, že známe Hela bunky opísal ako živý organizmus a pomenoval menom Helacyton gartleri. Z praktického pohľadu je onkológmi aj samotných pacientov s nádorovým ochorením dôležité pochopiť, že na rakovinové bunky pôsobí sila evolúcie.

Rakovinové bunky sa prispôsobujú liečbe ...

... rovnako ako baktérie. Takže pravidlo o dostatočných dávkach a doberanie antibiotík platí aj pre nádory, iba v dlhšom časovom meradle.

...

Nádorové vymkne kontrole a začne relatívne autonómne rast, hoci za normálnych okolností sú bunky schopné svojou mutáciu detekovať a opraviť, alebo sa prípadne aspoň seberozložit apoptózou.

V určitej fáze si nádorového bujnenia, ktoré sa prejavuje napríklad tlakom, nedokrvením (ischémiou) a odumieraním buniek (nekrózou) v mieste nádoru všimne imunitný systém, ktorý vyvinie snahu nádor zničiť.

Ako rýchlo pôsobí evolúcie na rakovinové bunky?

Asi dvadsaťkrát pomalšie ako u baktérií. Kým teda u baktérií máme 2-4 týždne na liečbu antibiotikami prvej línie ako sa im (v prípade nevyliečené) baktérie prispôsobí, u rakovinových buniek máme viac ako rok. Aj preto sa pri dávkovaní prírodných liečiv s protirakovinovými účinkami má dbať na dostatočné dávkovanie v priebehu prvého roku liečby, aby sme docielili čo najväčšiu kumulatívny účinok do tej doby, než sa nádor liečbe prispôsobí.

Rakovinové bunky - nevýhoda

Príliš sa podobajú našim vlastným bunkám.

Rakovinové bunky - výhoda

Podobajú sa našim vlastným bunkám. Na rozdiel od mikrobiálnych parazitov majú svedomie. Rakovinové bunky sú podstatne menej problematické než bunky pod kontrolou vírusovej infekcie . Bežné rakovinové bunky sú v podstate hodné, majú dobré úmysly, len sú trochu popletené (teda kým nezapadajú v procese malígneho zvrhnutie úplne na koniec). Dajú si niekedy povedať hormonálnou terapiou alebo počuje aj na dohodli sa od imunitných buniek. Opäť tu bohužiaľ platí zákon evolúcia: Ty nejneslušnější prežijú :-)

úplný zákaz liečby ... F Alun Gong ... mi bol nesympatický kým sa len sťažoval že je vláda ČĽR obmedzuje a zatvára do väzenia ... môj záujem si získal až keď som zistil že je vodca antimedicínsky naladený

V porovnaní s inými zvieratami máme vynikajúcu protirakovinovú obranu

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.