Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Skúsenosti s ženšenom: rozdiel medzi 6-ročným a mladým

Zdravím, už niekoľko mesiacov beriem ženšen pravý TaiwanTCM. Čítal som o vašich skúsenostiach so ženšenom a chcel by som sa podeliť o tie svoje. Skúsenosti: medzi mladým a 6-ročným je markantný rozdiel čo do účinkov, takže už beriem len 6-ročný, však som od doby užívania nemal nádchu a to som ju mával celoročne. Pri chrípke som si uvaril dávku dvoch kusov 6-ročného ženšenu a do večera som nevedel o chorobe (sám tomu nejako dodnes nemôžem uveriť). Proste obrovská spokojnosť a cez to, že som čítal o tomto koreni od detstva v rôznych cestopisných knihách, bol som prekvapený, že na tom naozaj niečo je. Jo a na tom zvýšenie krvného tlaku, zvlášť pri silnejšej dávke niečo bude, pretože som to vyskúšal ako moju prvú dávku a bol som ako po piatich kávach a pár pivách - našlapaný energiou. Zatiaľ ďakujem as pozdravom. Valdemar

Dobrý deň, pán Valdemar!

Účinok ženšenu ma kedysi prekvapil rovnako ako Vás. K Vášmu listu nie je čo dodať, ponúkam len niekoľko ďalších komentárov:

Kvalita 6-ročného a tzv. Mladého ženšenu

V Ázii sa predávajú desiatky rôznych typov ženšenu . Najlacnejšie stojí menej ako 1 Sk za gram, ten najdrahší sa vyvažuje zlatom. Obrovské rozdiely sú tiež v kvalite. Tzv.mladý ženšen (zvyčajne 2-4 ročný) sa používa hlavne ako prísada do jedál a lacnejšia náhrada 6-ročného . Dlhšie ako 6 rokov, kedy ženšen dosahuje dospelosti, sa tento prakticky nikdy nepestuje, pretože je to veľmi náročné.

Porovnanie ženšenu a kávy

Kofeín, účinná látka kávy, čaju, guarany atď. Pôsobia na receptory ADP (adenozínu difosfátu). Krátkodobo zaháňa únavu , zvyšuje pozornosť, obmedzuje hlad, zvyšuje pohyblivosť čriev , žalúdočné kyslosť, krvný tlaka pôsobí močopudne. Tieto účinky má vždy, bez ohľadu na fyziologickú situáciu organizmu, a preto ho nemožno zaradiť medzi adaptogény. Kofeín navyše spôsobuje psychický aj fyzický návyk: Po niekoľkých dňoch prestane byť účinný a prísun kofeínu niekoľkokrát denne začne byť nutnosťou k obyčajnému udržaniu normálneho fungovania organizmu. Po vysadení na dobu asi 5 dní dochádza k opačným javom: ospalosť, letargia, neschopnosť sa sústrediť, nekontrolovateľný hlad, zápcha, nedostatok žalúdočnej kyseliny, znížený tlak a opuchy z nedostatočnej produkcie moču. Týmito javy aj s úrokmi splácame to, čo sme si na začiatku od kofeínu "požičali". Čítal som navyše články, podľa ktorých kofeín môže zasahovať do nukleotidového metabolizmu a tým narušovať delenie buniek (mitózu). Naproti tomu, ženšen pravýpatrí medzi adaptogény, tj. látky normalizujúci fungovanie organizmu bez ohľadu na to, ktorým smerom bolo toto narušené. Adaptogén je farmakologický ideál - dokonalý adaptogén neexistuje (rovnako ako neexistuje dokonalý liek), ale ženšen sa tomuto ideálu do veľkej miery blíži. Jeho rodové meno Panax (všeliek) mu Carl Linné udelil úplne bez irónie ako reakciu na skúsenosti, ktoré sa ženšenom mali britskí lekári potom čo sa k nemu vďaka kontaktu s Áziou dostali ( Appleby1983grs ).

Skúste kofeín zo svojho života vypustiť. Kofeín je návykový , ale prestať s ním ide - musíte len pretrpieť päť dní ospalosti. Ako bývalý dlhoročný poživač kofeínu viem o čom hovorím. Hlavným dlhodobým úžitkom kofeínu je zmierňovanie svojich vlastných abstinenčných príznakov. Dlhodobo nezvyšuje duševnú energiu, nezlepšuje chudnutie, az jeho potenciálnych negatívnych účinkov zvýšený krvný tlak možno nie je ten najhorší.

Ženšen pri chrípke a problémoch dýchacích ciest

Vaše použitie ženšenu u problémov dýchacích ciest bolo oprávnené. Ženšen posilňuje imunitný systém , hlavne proti vírusom a nádorom, zároveň ale tlmí zápal a aktiváciu žírnych buniek , ktorá sprevádza nádchu. Ženšen je základom niekoľkých vysoko propagovaných prípravkov proti chrípke . Musím však podotknúť, že napriek stovkám publikácií imunitnému pôsobenie ženšenu vlastne stále nerozumieme.

-boris-

| 2010 - 1.11.2018