Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Bolesť (chronická bolesť)

Neblahú historickú nálepku všeliekom v minulosti často získali liečivé rastliny sa schopnosti tlmiť bolesť. Zápal a bolesť sú totiž sprievodným javom väčšiny chorôb. Asi najznámejšou bolo v tejto súvislosti ópium - návykové, ale veľmi silné analgetikum, ktoré sa aj dnes používa u smrteľne chorých. Ópium bolo súčasťou presláveného benátskeho Dryáka, ako aj všelieku zvaného Laudanum , ktoré nosil v rúčkou svojho meča Paracelsus. Mne zaujímajú hlavne prírodné analgetiká, ktoré sú komplexne zdraviu prospešná - analgetické adaptogény.

Veľmi zjednodušene, sú dva typy bolesti: akútna a chronická. Akútna bolesť sa objavuje okamžite po zranení. Chronická bolesť je dlhodobá a väčšinou spojená so zápalom postihnutej časti tela. Bolesť je jedným zo 4 atribútov zápalu . Okrem toho existuje aj bolesť od zápalu nezávislá, ale tieto prípady sú skôr zriedkavé. Chronickú bolesť možno teda tlmiť na dvoch úrovniach:

  1. potlačením zápalu
  2. Potlačením vnímanie bolesti v mozgu

Väčšina bežných analgetík, vrátane adaptogénov, tlmí bolesť potlačením zápalu. Vnímanie bolesti v mozgu naproti tomu tlmí analgetiká typu opioidov a kanabinoidov ( Walker2002can ).

Špecifické bolesti:

Účinok adaptogénov proti chronickej bolesti (analgetický)

Do tejto kategórie patria hlavne adaptogény protizápalové , ktorých je veľké množstvo. Prakticky všetky klasické adaptogény majú väčšie či menšie protizápalové účinky. Opioidy a kanabinoidy, ktoré tlmia bolesť na úrovni CNS, sú tiež prírodného pôvodu, ale nepatrí medzi adaptogény.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.