Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Choroby srdca

srdce

Srdce je kľúčové pre zachovanie života, odtiaľ dôležitosť kardiológia i kardioprotektiv - umelých aj prírodných, ktorým sa tu venujem. Tento text nie je pokusom o zhrnutie všetkých chorôb srdca, ale komentovanými zoznamom prírodných kardioprotektiv. Pretože kategórie bylín "dobrých na srdce" (bez toho aby sa bylinkári obťažovali povedať ako presne) tu bola, je a v dohľadnej dobe tiež bude.

Tri základné účinky kardioprotektiv

TČM a bylinkári zvyčajne lieči iba civilizačné choroby srdca. Jednoducho preto, že kardiochirurgii všeobecne nezvládajú. Obrátená veta však neplatí: nikde nie je napísané, že lekár nesmie rozumieť fytoterapii. Veľmi účinné sú byliny na prevenciu majoritného srdcového problému - aterosklerózy vencovitých tepien az nej plynúce ischemická choroby . Liečivé rastliny však vie ovplyvňovať aj tepovú frekvenciu, kontraktilitu, tenziu a volemii. Každý lekár pozná digitalis a srdcové glykozidy, ktoré majú charakter paracelsovských liekov (tj. Sola dosis FACIT venenum). Nie každý však už vie, že účinné glykozidy sa vyskytujú aj v ženšenu a ďalších adaptogénov, ktoré chránia kardiomyocytov a bunky iných orgánov pred odumieraním. Tri základné účinky kardioprotektiv sú teda:

  1. účinok proti ischemickej chorobe srdca
  2. zmena kontraktility srdcového svalu
  3. ochranný účinok na kardiomyocytov

Kardioprotektívnej byliny nie sú špecifické

Kým kardiológovia sa na srdce špecializujú veľmi úzko, kardioprotektívne byliny pôsobí široko. Tieto byliny väčšinou obsahujú najrôznejšie účinné látky, ktoré sa svojím účinkom neobmedzujú na srdce, ale pôsobí aj na cievy, cievne výstelku a iné orgány. Je tiež časté, že tá-ktorá bylina prospieva srdcu viac ako jedným mechanizmom. Slovo "kardioprotektívnej" sa teda nespája s ničím konkrétnym. Keďže je ale tradičné a stále sa používa, je nutné sa tejto neostro definované kategórii bylín venovať.

Byliny a prírodné prostriedky chrániace srdcové bunky

Najčastejšou chorobou srdca je ischemická choroba spôsobená aterosklerózou.

Medzi prírodnými kardioprotektivy majú zvláštne postavenie byliny proti ischemickej chorobe. Uplatní sa tu hlavne vasorelaxační, antikoagulačnej a protizápalové účinky. Pretože o ischemickej chorobe srdca mám separátne článok, tu (pre úplnosť zoznamu kardioprotektiv) len zoznam účinných bylín: achyrant , cejba , cesnak a rod Allium všeobecne , eugenie jednokvětá a rod Eugenia všeobecne , oriešok Euryale ferox , chebule srdcovitá , pabodliak lopúchový , špargľa , ginko , konope , kôpor , koriander , kratévie Varuna , lotosový kvet, marhaník granátový , morušovník biely , obduž Rothova , opíhled skvelý , Pueraria laločnatá , ruměnice listeňov , škoricovník tamala , fylant lekárska , stračka holá , šalvia červenokořenná , trýzel cheiranty a ženšen .

Ako som písal vyššie, je kategória kardioprotektiv neostro definovaná, ale zato má veľa zástupcov. Titulok tohto odseku teda neberte príliš vážne - sú tu aj byliny s trochu iným mechanizmom účinku (napríklad protizánětlivky ako různonažka alebo mierna diuretiká ako petržlen), len keď sú "dobré na srdce". (To je tá etnobotanika ...) Sú to:

A ďalšie. K tým je samozrejme nutné pripočítať cytoprotektívny adaptogény. Na srdce sú to hlavne:

K ochrane srdca sa hodí aj zoznam diétnych tukových potravín ...

Ďalším rozšírením pohľade na prírodné prostriedky k ochrane srdca by sme sa dostali k diéte. S dostatkom polyfenolov, antioxidantov , vitamínov, karotenoidov (luteín, lykopén, zeaxantín, sláva β-karoténu zaobchádza), vlákniny a správnych tukov, napríklad ω-3 nenasýtených mastných kyselín ( Ignarro2007npa ). Zoznam diétnych tukových potravín som už spísal inde.

A čo hovorí ochrane srdca TČM?

Spôsob, ktorým TČM vysvetľuje srdcovej fyziológii je sofistikovaný, tromfne alchýmiu aj Plinia. Srdce má v TČM status kráľa ostatných orgánov. Prejavuje sa iskrou v očiach, riadi oheň a teplo, ovláda krvný obeh a je domovom šen - nižšia duša ľudskej bytosti, ktorá ovplyvňuje vitalitu. Niet divu, že meridián srdca, než dobehne od srdca k malíčku pravej ruky, vysiela krkom bočnú vetvu až do očného pozadia. Cez element ohňa sa spája s letom, takže práve v zime je kvôli srdcu potrebné jesť jedlá, ktoré sú jang - dodávajú toľko potrebné teplo do tenkého čreva, ktorého jangový meridián je náprotivkom jinového meridiánu srdca. Z povedaného preto logicky vyplýva, že základom ochrany srdce je pravidelný biorytmus a dôraz na sladkokyslá a pálivé jedlá - čínska pikantné sladkokyslá polievka, kuracie mäso v sladkokyslej omáčke a tak podobne. Je však nutné poznať teplej (jangovej) jedálenský prísady vhodné najmä v zime a studené (jinovej) prísady vhodných zvlášť v lete. Ak je libo bylinné zmesi, v zime aj v lete praktika TČM pre ochranu srdca napadne:

Sú to pomerne jednoduché, ale účinné kombinácie adaptogénov. Jednoduchá a mocná je aj dvojkombinácia

známa pod menom danshen-gegen decoction. Čínsky by sa to povedalo丹參葛根湯, ale referencie na túto dvojkombinácií mám len moderné - Wong2011mpd , Chiu2011ltd a ďalšie ju vychvaľujú do neba. Patológia TČM je založená na rozlišovanie medzi chorobou a syndrómom - celkovým stavom pacienta. Pretože srdce je kráľom orgánov, býva podľa TČM len zriedka skutočným pôvodcom choroby (inak by boli následky fatálne). Z tohto dôvodu TČM rozlišuje len dve choroby vychádzajúce zo srdca - búšenie srdca (palpitácie, šin ťi) a bolesť srdca (angina pectoris, zhen šin tong). Z toho logicky vyplýva, že zo zložitejších kardiologických kombinácií TČM uvediem len jednu:

Je zaužívaná a vhodná aj proti ateroskleróze a ischemickej chorobe. Ďalšie vám iste ponúkne váš TČM praktík.

| 2010 - 27.11.2018