Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm)

Praktické zhrnutie: Kolorektálny karcinóm je choroba vážna, ale nie mimoriadna. Klub postihnutých má len v SR za uplynulých 50 rokov cez 2,3 milióna členov. Horšie je na tom už len Slovensko a Maďarsko, ktoré je z hľadiska údenín ešte rozvinutejšie. Okrem údenín však ČR vyniká tiež úrovňou botaniky a fytoterapie, ktorej sa tento text zaoberá. Na prvé miesto kladiem nevedeckú TČM, ktorá má s fytoterapie kolorektálneho karcinómu rozsiahle skúsenosti. Až po nej ide prehľad bylín podľa vedy, ktorej sebaistota naopak chýba. Suma sumárum, najvýznamnejšie z fytoterapeutických možností sú oldenlandie, šišiak, děhel, ženšen, lektvar šiestich vznešených a lektvar k posilneniu stredu a zvýšenie čchi, v prevencii potom tiež protirakovinové huby a rasovo vláknina.

Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) je jednou z najčastejších rakovín , a to ako vo svete, tak najmä v ČR. Kolorektálny karcinóm postihuje v rovnakej miere mužov aj ženy a jeho početnosť rastie. V roku 2006 sa Čechy v početnosti tejto rakoviny radili na druhé miesto v Európe.

Čo je kolorektálny karcinóm?

Ako všetky ostatné karcinómy, vychádza aj kolorektálny karcinóm z epitelu - výstelky sliznice hrubého čreva alebo konečníka. Vplyvom agresívneho chemického prostredia hrubého čreva dochádza k neustálemu poškodzovaniu DNA buniek sliznice a ich postupnému malígnemu zvrhnutiu. Preto je táto rakovina, ktorá sa u mladších ľudí takmer nevyskytuje, tak častá u ľudí starších ako 50 rokov. Malígny zvrhnutie buniek sliznice hrubého čreva je postupný proces. Často mu predchádza vznik polypov - výrastkov, v ktorých sa bunky sliznice príliš množia, ale predsa len sa ich rast po čase zastaví, takže sa črevné polypy považujú za nádor benígny. (Že kolorektálny karcinóm je rakovina malígny a smrtiace snáď nikomu hovoriť nemusím.) Z povedaného tiež logicky vyplýva, že riziko vzniku kolorektálneho karcinómu možno oddialiť plynulým a pravidelným vyprázdňovaním, ku ktorému prispieva dostatočný obsah vlákniny v strave.

Ako a prečo vzniká?

Tento text nemá suplovať učebnicu, ale kompaktne podať základné pragmatické poznatky. Po prvé, k hlavným rizikovým procesom rakoviny v hrubom čreve patrí jeho chronický zápal (ulcerózna kolitída) a ďalšie zápalové ochorenie hrubého čreva - Crohnova choroba ( Qi2010agp ). Zápal hrubého čreva a bolestivý hnačka, ktorým sa často prejavuje, je preto zlý. Do teórie protirakovinových bylín a zmesí sa tento poznatok premieta tak, že k nim patrí mnoho dôležitých protizápalových bylín. Ďalší dôležitý poznatok je ten, že rakovina hrubého čreva a konečníka má vysokú dedičnosť. Jej prítomnosť u rodičov alebo starých rodičov ukazuje na zvýšené riziko u detí. Vznik rakoviny je však viazaný na vysoký vek, u mladých jedincov sa prakticky nevyskytuje. Kolorektálny karcinóm nájdeme aj u úplne bezrizikovej jedincov starších ako 50 rokov, pretože za tak dlhú dobu sa už poškodenia DNA jednoducho nahromadí.

Príznaky kolorektálneho karcinómu

Kolorektálny karcinóm je zákerný v tom, že sa dlho nijako neprejavuje. Bez preventívnych prehliadok (kolonoskopia) si ho pacient všimne neskoro, pretože skutočné príznaky (zápcha, zmeny v stolici, vracanie, únava, chudnutie ...) sa dostavujú až veľmi neskoro. Obávaná krv v stolici býva omnoho častejšie príznakom hemoroidov , ktorými trpí asi 50% populácie. Preventívne prehliadkou možno odhaliť nielen skoré štádium rakoviny, ale aj menej časté nádory (črevné sarkóm atď.) A rizikové procesy - zdurenie uzlín, karcinoidy a črevné polypy, ktoré sa vyskytujú najčastejšie. Črevné polypy sú analógom materských znamienok, avšak s tým rozdielom, že na sliznici hrubého čreva a konečníka sa ich pod vplyvom agresívneho chemického prostredia tvorí oveľa viac. Zvlášť vo vysokom veku môže byť konečník polypy priamo posiaty. Preto sa rakoviny hrubého čreva a konečníka majú povinne báť všetci ľudia nad 50 rokov. V roku 2014 bol z tohto dôvodu v SR zavedený plošný program kolorektálneho vyšetrenie pdf , Ktorý môže každý využiť.

Liečba kolorektálneho karcinómu

Štandardná liečba kolorektálneho karcinómu je rovnaká, ako u rakoviny všeobecne - kombinácia chirurgického zákroku, chemoterapie a prípadne aj rádioterapia. V chemoterapii kolorektálneho karcinómu sa stále ešte často využíva štandardné cytostatikum fluóruracil. V dohľade je však tiež imunoléčba ai ešte sofistikovanejšie metódy žiarivých zajtrajškov, ktoré však nie sú zatiaľ v bežnej klinickej praxi. Takže ani dnes nestrácajú dôležitosť protirakovinové byliny a štandardné bylinné zmesi najmä TČM, ktorá má v liečbe rakoviny (a všetkých ďalších chorôb) zo všetkých druhov šarlatánstvo najviac sebaistoty. Pokiaľ ide o prevenciu, tu je hlavným diétnym odporúčaním dostatok vlákniny. Až potom nasledujú diétne obmedzenia tých jedál, z ktorých v čreve vznikajú najagresívnejší rozkladné produkty - červené mäso, živočíšne tuky, grilované, pečené, vyprážané a údená jedla. Hubová výživa sa v prevencii a liečbe rakoviny a najmä rakovín tráviaceho traktu uplatní špecifickým aj nešpecifickým účinkom. Práve na prírodné prostriedky prevencie a liečby tejto rakoviny sa tu sústreďujem.

Základy fytoterapie kolorektálneho karcinómu podľa TČM

Tradičná čínska medicína ponúka obrovské množstvo praktických skúseností pri liečbe rakovín, častý kolorektálny karcinóm nevynímajúc. Ako púhy vedec nie som povolaný teoretizovať o TČM, smiem však uvádzať zdroje a recitovať informácie o TČM vo vedeckých časopisoch už uverejnené. Štatistická štúdie Chao2014ppc v r. 2014 dokumentovala fytoterapeutickej metódy praktikov taiwanskej TČM , (tj. Tam, kde nebola tradícia TČM zásahom komunistov prerušená). Pre taiwanskej TČM lekára je samozrejmosťou mať aj MUDr. diplom, takže komplexne riadi celú liečbu onkologického pacienta. TČM používa ako jednotlivé byliny, tak najmä štandardné a patentné zmesi (kde "patentné" = tradičné a odskúšané, nie patentované). Teda Chao2014ppc uvádza, že na Taiwane sa pri rakovine hrubého čreva a konečníka najčastejšie v TČM predpisujú tieto jednotlivé byliny:

a tieto bylinné zmesi:

Lektvar šiestich vznešených sa odporúča v obohatené verzii s pabodliak a Kardamovník (čo je odskúšaná, tradičný variácie elixíru šiestich vznešených). Lektvar šiestich vznešených možno kúpiť ako prášok, tabletky, alebo najlepšie v prírodnej forme (sušené byliny navážené v potrebnom množstve na prípravu elixíru). Rovnako ľahko dostupný je aj lektvar na posilnenie stredu a zvýšenie čchi. Keď sa vrátim späť k štatistickej štúdii Chao2014ppc , ktorú odporúčam čítať v plnom znení, táto štúdia identifikuje tieto dve najčastejšie zložky čínskych štandardných zmesí proti diskutovanej rakovine:

Z nich děhel čínsky a ďalšie druhy rodu Angelica patrí k najdôležitejším TČM bylinám tiež proti rakovine prsníka.

Byliny pri kolorektálnym karcinómom z pohľadu vedy

V porovnaní s nevedeckú TČM je moderný vedecký výskum protirakovinových liečivých rastlín a adaptogénov zaostalý. Naša veda má teoretickú znalosť mnohých potenciálne protirakovinových bylín, publikácie o ktorých by na stole tvorili vysoký štós. Z týchto Štós ale bohužiaľ žiadne konkrétne odporúčania pre lekárov neplynie. Dnešná veda je totiž už príliš advanced a sophisticated. To len za Pasteurových čias platilo, že čo dnes vyskúmate, dám zajtra pacientom. Dnešná veda už po celé desaťročia pozná stovky experimentálne overených protirakovinových bylín, ale nevie, ktoré sú horšie, ktoré lepšie a ktoré najlepšie, vedecká nestrannosť jej nedovolí vydať liečebné odporúčania, ktorú bylinu kedy použiť. Šarlatánske, vysoko pragmatická TČM má v tejto veci oproti vede rozhodujúcu výhodu. Z vedeckého hľadiska tu máme tri hlavné skupiny mechanizmov účinku:

  1. Regenerácie tkanív (po operácii) a imunitného systému (po chemoterapii).
  2. Imunomodulačné účinok povzbudzujúce protirakovinovú imunitu.
  3. Priamy cytotoxický účinok na bunky kolorektálneho karcinómu.

Veľmi dôležitou podskupinou triedy 2. (imunomodulačných účinkov) sú rastliny protizápalové. Zápal totiž patrí k tým stavom, ktoré sú pre rakovinu rizikové. Mnohé adaptogény (ženšen, vítaním atď.) Nielenže účinkujú proti zápalom, ale aj chránia bunky a uľahčujú regeneráciu, takže sú vhodné aj pri chemoterapii, rádioterapii a imunoterapiu. K imunomodulačným prostriedkom sa radí aj liečivé huby, ktorých modelovým predstaviteľom obzvlášť dôležitým v prevencii kolorektálneho karcinómu je leskokôrka lesklá . Táto huba špecificky aj nešpecificky posilňuje cytotoxickou imunitnú odpoveď, ale ako som už naznačil, veda ju kvantitatívne porovnať s inými protirakovinovými bylinami nevie. Pre TČM leskokôrka naopak platia za špongiu nesmrteľných a liečivo bohov. Ďalšie informácie o bylinách z tohto súdka nájdete v všeobecnom článku o rakovine .

Všetky huby majú nešpecifické účinky proti rakovine ( Patel2012rdm , Feeney2014mhs ) dané ich obsahom ergosterolu ( Li2015epf ) a β-glukánov ( Temizoz2016vap ). Zvlášť proti kolorektálnímu karcinómu sa tiež uplatní ich mykochitin, ktorý na seba v čreve viaže toxíny a je vynikajúci vlákninou. Niektoré huby majú navyše aj účinky špecifické (tzv. Protirakovinové huby ).

Keď odhliadneme od podceňovaných húb, tak v rastlinnej ríši sú v diskutovanej indikáciu populárnej:

Dôležité sú tiež nešpecifické účinky vlákniny rastlín a hlavne morských rias, ktoré sú v prevencii kolorektálneho karcinómu dôležitú, u nás tiež nedocenenú súčasťou jedálnička. A to je všetko, čo som tu chcel povedať. Komu by sa tento text zdal v kontexte webu Adaptogeny.cz z hľadiska informačného obsahu podpriemerný, ten si môže si ísť dať 3km beh a potom pokračovať čítaním maratónskeho článku o nových pravidlách redukčnej diéty , v ktorom popísané diétne princípy silno prispievajú aj k prevencii kolorektálneho karcinómu.

| 2010 - 1.11.2018