Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Koptis čínsky (Coptis chinensis)

koptis
Koptis čísnký
Koptis čínsky (Coptis chinensis)

Koptis čínsky (Coptis chinensis Franch.) Zo zázračné, ale nebezpečné čeľade proskurníkovitých (Ranunculaceae). Koptis čínsky nie je dokonalý adaptogén. Obsahuje totiž alkaloidy (berberín, koptisin, palmatin, epiberberin, jatrorhizin, magnoflorin a ďalšie), ktoré vo vysokých dávkach môžu spôsobovať problémy. Koptis však nemožno opomenúť, pretože ide o jednu z najdôležitejších bylín TČM a zároveň o príklad liečivé rastliny s antibiotickými účinkami (ktoré sú inak u "pravých" adaptogénov riedke). Koptis ďalej patrí medzi najdôležitejšie byliny proti diabetu .

Liečebne sa využíva koreň (rhizoma coptidis). Stará čínska literatúra využitia tejto drogy opísala už pred 2000 rokmi: koreň koptisu považuje za jin prostriedok proti infekcii , proti zápalom a k " detoxikáciu organizmu " (v skutočnosti staročínskej knihy používajú nevedecké pojmy TČM ).

Koptis je súčasťou antidiabetických bylinných zmesí TČM, z ktorých najdôležitejšie je kombinácia so šišákom bajkalským ( Liu2013aet , Zhen2011aec ), do ktorej sa môže pridávať tiež rebarbora lekárska (Rheum officinale) a prerastlík čínsky (Bupleurum chinense) ( Zhen2011aec ). Je dobre známe, že koptis znižuje toxicitu cholesterolu a pomáha proti ateroskleróze (kôrnatenie tepien) . To tiež prispieva k jeho účinnosti pri diabete, u ktorého sa kôrnatenie tepien vo zvýšenej miere vyskytuje. Ďalej, koptis čínsky patrí medzi účinné byliny chrániace pečeň ( Lam2016hec ) a ďalšie bunky tela, napríklad mozgu - podľa štúdie Zhang2009btb berberín z koptisu, ako aj celkový extrakt koreňa koptisu chránil bunky hipokampe pred odumieraním. Koptis sa ďalej podľa inšpirácie TČM používa na úpravu tukového metabolizmu pri obezite .

Na záver by som podotkol, že alkaloid berberín sa nevyskytuje len v koptisu, ale v desiatkach ďalších liečivých rastlín, napríklad v jedovatú dráča (Berberis), po ktorom bol tento alkaloid pomenovaný. Pretože ani koptis samotný nepatrí medzi dokonalé adaptogény, mal by túto rastlinu predpisovať len lekár či iný fytoterapeut.

| 2013 - 1.11.2018