Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Gastroezofageálny reflux

Srdečne pozdravujem magister, úvodom by som rád vyzdvihol kvalitu Vašich stránok a snahu priblížiť profil mnohých liečivých a nesporne užitočných rastlín širokej verejnosti v ČR a SR. Môj dotaz smeruje k GER (Gastroefozageální reflux), ktorým už niekoľko rokov trpím. Samozrejme užívam medikamenty (Lanzul), ale zlepšenie stavu je zdá sa stále v nedohľadne. Domnievam sa, že aj klasické prírodné liečivá a byliny môžu skrývať istý potenciál, ktorý by mohol môj stav zlepšiť as ním aj kvalitu života. Mohol by ste mi prosím odporučiť niektorý z produktov z Vašej ponuky, ktorý by som mohol v tomto prípade užívať s vyhliadkou zlepšenie symptómov spojených s mojou diagnózou? (Pálenie záhy, nadúvanie, navrátenie žalúdočných štiav do pažeráka ..) Keďže chápem, že je tento dotaz veľmi špecifický, budem Vám vďačný aj za súkromnú reakciu na môj e-mail, prípadne akúkoľvek radu. Ďakujem Vám a prajem veľa úspechov. S priateľským pozdravom Ing. RT

Ďakujem Vám za príjemná slová, pán inžinier, a prepáčte že odpovedám až po dovolenke. Má odpoveď Vás ale rovnako príliš nepoteší, pretože garantuje málo a znamená prácu pre Vás. Áno, ženšen aj kustovnice (goji) Vám určite mierne pomôžu zvýšením odolnosti sliznice pažeráka voči popáleniu žalúdočnou šťavou. Ak Vám ale pomôžu s refluxom samotným, to neviem. Trošku som sa pozeral aj po iných bylinách, avšak musíte si uvedomiť, že gastroezofageálny reflux je choroba zdĺhavá a dlhotrvajúca a ja som skôr fyziológ ako bylinkár. Na druhej strane ale oceňte moju prácu pre Vás a ďalšie čitateľa a neberte má odporúčanie na ľahkú váhu, inak Vám to priťaží už tu na zemi, ale predovšetkým na onemie svete.

O gastroezofageálnym refluxu viem málo

Gastroezofageálny reflux je iba spoločným prejavom, ktorý môže mať rôzne príčiny: mechanické, nervové, degenerácia spojivového tkaniva ... Lanzul (lansoprazol) ktorý beriete len obmedzí schopnosť Vášho tela vytvárať kyselinu chlorovodíkovú. To nie je bohvieaká terapie. Žalúdka a iným orgánom kyselina chýba, ale ľudia s refluxom zrejme nemajú inú voľbu ...

Takú malú perličkou je u pažeráka jeho portálnej prepojenie s pečeňou. Rakovina pažeráka potrebné kvôli tomu často metastázuje do pečene a naopak, poškodenie pečene (napríklad cirhóza ) môže spôsobiť varixy pažeráka . Opäť ale neviem, či máte pečeň v poriadku a či toto prepojenie vo Vašom prípade hrá nejakú rolu.

Možno liečba ženšenom a inými bylinami

Ženšen vo Vašom prípade má šancu byť nápomocný. Ak by som mal veriť interpretáciám Tradičné čínskej medicíny, tak ženšen "tíši smäd a pálenie záhy". Ak budem veriť dnešným výskumom, tak adaptogénne charakter ženšenu chráni bunky pred poškodením a podporuje hojivé procesy .

Ženšenový výskum podrobne rozvádzam inde, aby ma ale niekto neupodozrievala, že som s tým ženšenom ako ten s tým kladivom čo všade vidí klinec - urobil som po Brechmanově príklade systematickú TČM rešerš na byliny na liečbu "srdcového tepla" a "žalúdočného horúčavy, prebytku štiav atď. ". Viem že na srdce (asi) netrpíte , ale ten reflux sa prejavuje "pálením záhy", anglofóni tomu hovoria "Heartburn", tak bohvie či sa to aj tým starým Číňanom takhle neplietlo.

Výsledky môjho bádania

Byliny na "srdcové horúco": plumula nelumbinis, semien nelumbinis, radix rehmaniae glutinosae, Angelica sinensis, cinnabarum, semien ziziphi spinosae, Akebia trifoliata, herba lophatheri gracilis.

Byliny na "žalúdočné horúco", prebytok štiav a pod .: rhizoma imperatae cylindricae, cortex magnoliae officinalis, concha ostreae, rhizoma zingiberis officinalis RECENS, sclerotium poriae Cocos, mirabilitum, semien phabitidis (Phabitis nil alebo P. purpurea), semien raphani Sativa, radix saussureae seu vladimiriae, fructus seu semien amomi, radix trichosanthis, tuber ophiopogonis japonica , radix glehniae littoralis, Gypsum, rhizoma phragmitis communis, rhizoma coptidis ( Coptis chinensis ), herba taraxaci mongolici, caulis bambusae in taeniis (Phyllostachys nigra, Bambusa breviflora alebo Sinocalamus beechelyanus).

Uff, to bolo ale veľa práce ...

Čo teraz s tým

Vidíme, že sa nám medzi bylinná liečivá připlétají substancie minerálne: cinnabarum (rumelka), concha ostreae (prášková lastúra ustrice), mirabilitum (síran horečnatý) a Gypsum (sadra). Kým s rumelkou (cinnabarum) by som odporučil nijako neexperimentovať, zvyšné tri minerály môžu mať svoj význam ako zdroj vápnika a horčíka (hlavne mirabilitum) a concha ostreae tiež vzhľadom na obsah uhličitanu vápenatého tiež priamym neutralizačným účinkom. V našich končinách máme vo zvyku minerály získavať pitím minerálky - kúpte si zásaditú s nejakými horečnatej iónmi. Minerálne liečivá uvádzam v zásade len kvôli tomu, aby ste precítil ten dryáčnický kolorit TČM.

bylinný kandidáti

Hojne sa vyskytujúce bylinou, o ktorej zdravotných účinkoch neviem takmer nič, je na tomto zozname sekaný stonku bambusu: caulis bambusae in taeniis. Ďalej by som si dovolil z okruhu našich záujmov svojvoľne vyradiť aj nie úplne bezpečné semienko povojník (Pharbitis nil alebo novej Ipomoea nil).

Prejdime teraz k tým bylinám, ktoré sa vyskytujú alebo majú analógy aj v našej máj. Púpavu mongolskou (Taraxacum mongolicum) z onoho zoznamu nahradíme našou smotánkou lekársku (Taraxacum officinalis). Je bežné jesť púpavu ako šalát a ľudia by ju nemali podceňovať. Divoké rastliny až buriny v úlohe zeleniny mnohokrát predčí to, sa ako "zelenina" väčšinou pestuje. Táto veta by nebola úplná, keby som za ňou nedodal referenciu na Dr. Dukea, ktorý toto o divokých rastlinách hovorí stále .

Čo sa týka tŕstia (Phragmites), jeho podzemok je jedlý - to je aj pre mňa novinka. Nikdy som ho neskúšal, ale možno ho zohnať alebo niekde pri vode vykopať. Neviem či pomôže ani ako chutí, ale opäť platí pravidlo, že divoká zelenina býva väčšinou zdravšie a výživnejšie ako tá prešľachtené, pestovaná. Semienko reďkovky je ľahko dostupné a dá sa aj trochu naklíčiť.

Východný byliny - sedoulek, rehmania, děhel, lotos, kardamóm, zázvor

So sedoulkem japonským (Ophiopogon japonicum, tuber) osobnú skúsenosť mám, tá ale nepostačuje k nejakému hodnotenia. Sedoulek sa ako liečivo dosť cení a používa sa v kombinácii so ženšenom na srdcové ťažkosti. Koreň rehmania lepkavé (radix rehmaniae glutinosae), zvláštne preparovaný, sa v praxi TČM hojne využíva. Možno ho nájsť v postmenštruačné kombinácii spoločne s vyššie tiež zmíněmným děhel čínskym (Angelica sinensis) a ďalšími bylinami. Lotosové semienko (semien nelumbinis) je výživná potravina a považuje sa tiež za liek. Mimoriadne horké lotosové embryo (plumula nelumbinis), ktoré sa kvôli svojej horkosti zo semien lotosu pred konzumáciou odstraňuje, je samotné liečivom s účinkom proti zápalom a bolesti. Semienko kardamónu (fructus seu semien amomi) kúpite v kořenářství.

Mladý zázvorový koreň (rhizoma zingiberis officinalis RECENS) je k dostaniu. Jej sa čerstvý, najlepšie nastrúhaný na nitky, k mäsitým jedlám i polievkam. Zázvor je ako cesnak - nedá sa ho zjesť veľa, ale je mimoriadne zdravý a má aj protivírusové účinky. Zázvor sa so svojou užitočnosťou blíži ženšenu, až sa to ťažko volá u ktorých všetkých chorôb zázvor pomáha. Aj ak by zázvor Váš gastroezofageálny reflux nevyliečil, zásadným spôsobom pozdvihne úroveň Vášho zdravia a odolnosti. Navyše možno odporučiť konzumácii cesnaku.

Ďalší kandidáti

Na stole nám teda zostávajú ďalšie, väčšinou orientálna kandidáti: semien ziziphi spinosae, Akebia trifoliata, herba lophateri gracilis, rhizoma imperatae cylindricae, cortex magnoliae officinalis, sclerotium poriae Cocos, radix saussureae seu vladimiriae, radix trichosanthis, radix glehniae littoralis a rhizoma coptidis. S väčšinou z týchto rastlín mám len malé skúsenosti. Prinajmenšom tri z týchto kandidátov, magnólia (Magnolia officinalis), Imperata cylindrica a Coptis chinensis, stojí za pozornosť. Ešte väčšiu pozornosť možná zasluhuje huba pornatka kokosová (Pori Cocos) a rastlina Saussurea / Vladimiria. Pori Cocos, dnes Wolfiporia Extensa, je extrémne zaujímavá huba, ktorá vytvára drevnaté podzemné hľuzy veľkosti kokosového orecha. Pokiaľ ide o rod Saussurea, jeho najslávnejším druhom je Saussurea costus, kriticky ohrozená hvězdnicovitá rastlina z Himalájí, rastúce iba nad 4000 metrov nadmorskej výšky. Saussurea costus našťastie nemusíte zháňať, pretože vyššie uvedené odporúčania pre "žalúdočné prebytok" sa týka iných druhov rodu Saussurea a Vladimiria.

Leskokôrka lesklá a rakovina pažeráka

Mimo rešeršné zoznam a by som ešte chcel Vašu pozornosť nepovinne obrátiť k slávnej hube lesklokorce lesklé . Ak by sa Vám páčili jej protirakovinové a adaptogénne účinky, môžete užívať rozomletou plodnice LESKLOKORKA v dávkovaní 0.5-1.5g denne (1-3 kapsule).

záverom

Informácie, ktoré som pre Vás vybádali sú ako dvere, za ktorými možno čaká úľava a možno nečaká nič. Aby ste sa to dozvedel, musíte ich otvoriť - musíte si dať námahu a príslušné byliny skúsiť zohnať. Mnohé z odporúčaných rastlín stojí na pomedzí medzi zeleninou, korením a lieky, takže dávkovanie by malo byť samoregulačné a môže byť aj trochu vyššia. Jedinou výnimkou je děhel, u ktorého neprekročte dávku 3g drogy denne (opäť podľa Dr. Dukea).

S pozdravom,
-boris-

| 2010 - 30.1.2018