Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Možno zohnať substrát na pestovanie LESKLOKORKA lesklé - Ganoderma lucidum?

Dobrý deň! Dovoľte mi, aby som sa na Vás obrátil s otázkou kde možno zohnať substrát na pestovanie LESKLOKORKA lesklé - Ganoderma lucidum . Na týchto stránkach som našiel botanický popis tejto huby, ale uvítal by som aj informácie ako si ju môžem vypestovať. Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

kde zohnať substrát Vám neporadím, o možnostiach pestovaní LESKLOKORKA píšem tu . Nie je to nič zložité: Vezmete dubový, bukový, jelšové alebo jaseňový poleno (tých stromov je v skutočnosti viac), naprášíte tam lesklokorkový prach a za pol roka Vám tam vyrastie, keď ten klát nebude príliš suchý. Pěstírny používajú obvykle kláty pilinové, lesklokorce to nevadí. Teda získať nejakú LESKLOKORKA z vlastných zdrojov nie je až taký problém. Ten lesklokorkový prach samozrejme nesmie byť sterilizovaný.

Sú dva hlavné problémy ktoré Vás pri pestovaní LESKLOKORKA čakajú: Kontaminácia ťažkými kovmi a generačné genetická degenerácia. Je dôležité aby ste použil drevo z čistej, najlepšie vysokohorské oblasti (napríklad Šumava by bola ok). Huby majú schopnosť hromadiť jedovaté kovy aiv čistom prostredí sú ich schopné nahromadiť prekvapivé množstvo. Huby z priemyselných oblastí by sa podľa môjho profesora nižších rastlín z UK vôbec nemali požívať. Voda k navlhčenie polena musí tiež byť úplne čistá.

Druhý problém vzniká pri dlhodobom pestovaní. Ľudia ktorí sa snažia pestovať lesklokôrovka väčšinou ani nevedia či to čo im na tom polena rastie je alebo nie je leskokôrka. Lesklokora má ďalej niekoľko rôznych kmeňov, ktoré sú natoľko nepríbuzných, že hraničí s rôznymi druhmi. Aj keď si zakúpite kvalitnú plodnice LESKLOKORKA zo seriózneho obchodu, po niekoľkých generáciách majú pestované huby tendenciu degenerovať - vykašlú sa na produkciu liečiv a všetku energiu sústredí na čo najrýchlejší rast, tvorbu plodníc a výtrusného prachu. Pri jednorazovom pestovaní Vás to ale našťastie trápiť nemusí.

-boris-

| 2010 - 30.1.2018