Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Hojenie rán a rekonvalescencia

Hojenie rán má dve fázy: fázu proliferačnej, kedy dochádza k uzavretiu poraneniu rastom nového tkaniva, a fázu remodelácie, kedy sa odstráni prebytočné spojivo a rana sa zacelí ideálne tak, že namiesto zranenie nie je poznať. Rovnaký proces prebieha či už ide o úraz, alebo o chirurgickú operáciu. Tesne po zranení hrá tiež úlohu imunitný systém , ktorý ranu čistí a bráni pred infekciou . O tom, či sa rana bude hojiť zle alebo dobre, často rozhoduje cievne zásobenie. K jeho obnove dochádza rastom nových ciev a kapilár, ktorý môže obmedzovať celkovú rýchlosť hojenia.

Jazva pri hojení vzniká vždy, ale nie vždy musí byť viditeľná. Pokiaľ k sebe cípmi zranenia dobre priliehajú (alebo sú zošité) a rastová fáza hojenia prebehne rýchlo, vytvorí sa menej prebytočného spojiva viditeľného ako jazva. Aj vnútorné zranenia (natrhnuté svaly, šľachy a ďalšie orgány) sa hojí vytvorením jazvou, tá je ale skrytá pod povrchom. U zlomenín kostí je výsledkom proliferačnej fázy kostnej svalek, ktorý je kostným ekvivalentom jazvy. Rovnako ako jazvy, aj kostná svalek sa s postupom času zmenšuje a remodelujú, až sa priblíži pôvodnej štruktúre zlomenej kosti. Úplne nakoniec dochádza v procese hojenia k regenerácii nervových zakončení.

Remodelácia tkaniva ako zrkadlový obraz záťaže

Na malú záťaž organizmus často reaguje hyperadaptací - kompenzáciou väčší, než je sila vyvolávajúceho podnetu. Tento princíp teoretickej medicíny , ktorý je podstatou otužovanie, platí oveľa všeobecnejšie. Napríklad nízke dávky radiácie vyvolávajú stresovú odpoveď , ktorá má adaptogénne účinok ( Joiner1999ari ). Inými slovami, jedinec občas vystavený miernej radiácii trpia mutáciami menej, než v prostredí úplne bez radiácie ( Jonezavův efekt ). U fyzickej záťaže je tomu podobne: Hoci fyzická námaha zvyšuje okamžité opotrebenie, občasné cvičenie vedie k lepšiemu zdraviu (tj. Menšiemu celkovému opotrebeniu) ako fyzická záťaž úplne nulová. Hyperadaptací je aj opálenie - stmavnutie kože po vystavení UV žiareniu.

Princíp hyperadaptace je vo fyziológii všadeprítomný - zaisťuje adaptívne modeláciu tkanív nielen pri hojení rán, ale aj všeobecne pri ontogenézy (tj. Normálnym rastu a dospievania). Aj v dospelosti, po ukončení fázy rastu, podliehajú tkaniva neustálej remodelácii na princípe hyperadaptace: Svalové a kolagénne vlákna, ktoré sa pri záťaži pretrhnú, sú opravená a zosilnená. Tá, ktorá sa vôbec nikdy nepoškodzujú (nenesú záťaž), sú po čase odstránená ako zbytočná. Každý kto bol v sadre vie, ako sú svaly po nútenej nečinnosti slabé. Ku šťastiu svalového vlákna je potrebná aj inervácie - bez nej svaly atrofujú, ako môžeme pozorovať u ochrnutých. Obdivuhodná štruktúra trámcov dlhých kostí, ktorá inšpirovala Gustava Eiffela ku konštrukcii jeho veže, vzniká viac-menej samovoľne - kosť sa pod záťažou remodelujú tak, aby záťaž niesla s minimálnym množstvom kostného materiálu. Fyzické cvičenie a miernu mechanickú záťaž možno teda radiť medzi adaptogénne vplyvmi.

Krvné zásobenie pri hojení rán a rekonvalescenciu

Zranenie zvyčajne sprevádza väčšie či menšie strata tkaniva krvácanie v dôsledku poškodenia ciev. K hojenie teda neodlučne patrí aj regenerácia cievneho riečiska - vrastaniu novovytvorených kapilár do hojenia sa miesta. Liečivá s pozitívnym vplyvom na regeneráciu ciev majú dobrú šancu, že budú zrýchľovať aj hojenie zranení a rekonvalescenciu. V dôsledku ischémia môže zranené miesto podľahnúť odumretiu (nekróze). Aby poškodená tkanivo prežila a zahojila sa, je nutné obnoviť jej krvné zásobenie. Z tohto dôvodu má pijavka lekárska (Hirudo medicinalis), odborníčka krvné zásobenie, na konte nejedného zázračne vyliečeného pacienta s přišívanými prstami. (Táto jej schopnosť je zrejme aj dôvodom účinnosti pijavice u ischemickej choroby srdca a srdcová mŕtvica . Ako biológa by ma zaujímalo, či sú červené pruhy pijavice lekárskym odznakom ako u krevetky pruhované, alebo ich má len tak náhodou. Ďalšie neľudské liečiteľa nájdete v článku Martiny Balzarové . Za odbočenie sa ospravedlňujem.)

Regenerácie tkaniva ako faktor rozhodujúci o chorobe a zdravie

Každá tkanivo v každej chvíli podlieha zároveň vplyvom ranivým (mechanické namáhanie, chemické poškodenie, radiačné poškodenie ...) a hojivým (prirodzená regenerácia tkaniva). U zdravých ľudí za normálnych okolností hojivé vplyvmi vysoko prevažujú nad ranivými. Väčšia zranenia (úraz) je náhla, jednorazová udalosť a hojenie je prirodzeným procesom návratu ku zdraviu. U ľudí trpiacich chronickou chorobou to ale môže byť inak. Tkanivo postihnuté chronickou chorobou je trvalo vystavená poškodzujúceho vplyvu a pokiaľ tento preváži nad regeneráciou, vznikajú nehojace sa rany. Napríklad chronické civilizačné choroby ako cukrovka alebo žilovej varixy ( kŕčové žily , hemoroidy , varixy pažeráka ) môžu spôsobiť ischémiu kože a vytvorenie vredu predkolenia, ktorý sa nehojí jednoducho preto, že nedostatočné krvné zásobenie neumožňuje regeneráciu postihnutého miesta. Aj mierne zrýchlenie hojivých procesov, napríklad zlepšením krvného zásobenia, môže viesť k vyliečeniu chronické choroby.

Hojivé a rekonvalescenčných účinky rastlinných adaptogénov

V 20. a hlavne v 21. storočí bol u mnohých rastlinných adaptogénov experimentálne potvrdený regeneračný účinok na tkanivá cicavcov. Tieto účinky adaptogénov sa využívajú jednak k zlepšeniu vzhľadu pokožky , k hojeniu niektorých typov kožných zápalov , spomaľovanie procesov starnutia a tiež u závažnejších zranenia a rekonvalescencii u pooperačných stavov. U modelového adaptogénu ženšenu pravého bol zistený pozitívny vplyv aj u popálenín a kožných zranenia. Účinok adaptogénov pri hojení rán možno sčasti vysvetliť regeneračným vplyvom na krvné riečisko (rast kapilár atď.)

Hojivé a rekonvalescenčných účinky ženšenu

Starobylé učebnice TČM popisujú využitie ženšenu pravého na liečbu niektorých kožných zápalov (atopická dermatitída atď.), Pri zraneniach kože a tiež pri väčších úrazoch. Štúdiom literatúry som dospel k názoru, že tento účinok je reálny a nie je len artefaktom sklonu k nepublikované negatívnych výsledkov (ako je to podľa môjho názoru napríklad u štúdií popisujúcich priamy protirakovinový účinok ženšenu). Pozitívny účinok ženšenu na hojenie zranení sa dnes najčastejšie využíva u pooperačných stavov. Väčšina štúdií z tejto oblasti pochádza z niekoľkých posledných rokov:

Ďalšie adaptogény a liečivé rastliny s hojivými účinkami

Ženšen je významný hojivý adaptogén a dalo by sa o ňom hovoriť dlhšie, ale účinné sú aj iné adaptogény a liečivé rastliny. Nemecká štúdie Wang2013wpf študovala účinok TČM bylín na prežívanie a delenie ľudských keratocytov. Najúčinnejšie tu bola pivonka kríkovitá (Paeonia suffruticosa), mierne účinný bol ženšen notoginseng , děhel čínsky a zimolez japonský (Lonicera japonica). Podľa Chen2013ain astragalosid IV kozinca blanitého mal pozitívny vplyv na hojenie rán a obmedzenia zjazveniu. Pozitívny vplyv antioxidačného kurkumínu na hojenie rán sumarizuje ( Tejada2016whe ). TČM má svoje vlastné kombinácie týchto aj iných rastlín, tradične predpisované pri úrazoch. Medzi ďalšie hojivé adaptogény sa radí vrcholák tříslovinný (Terminalia chebula, Bag2013dtc ), Kamejk lekárska (Lithospermum officinale) a tiež rôzne rastliny menej známych tradičných kultúr. Účinné sú aj naše tradičné liečivé rastliny: ostružina, bez, drieň, kostihoj a mnohé ďalšie, dokonca aj obyčajné kapusta ( Rebolla2013ebo ). Leskokôrka zlepšuje hojenie rán, 22508065.

| 23.10.2010