Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Dopamín a mozgové receptory dopamínu

dopaminergné systém

Dopamínergické neuróny sídli v mozgu vo ventrálnej tegmentální oblasti (VTA), v substantia nigra a v hypotalame v nucleus arcuatus. Zo substantia nigra vychádza nigrostriatálne dráha, o ktorej existencii sa väčšina ľudí dozvedá v súvislosti s Parkinsonovou chorobou . Z hypotalamickom jadra nucleus arcuatus do nášho tretieho oka, šišinky mozgovej (corpus pineale), vedie pár dopaminergných vlákien tuberoinfundibulární dráhy, ktorých funkcia mi uniká, pretože biorytmus sa do hypofýzy vedie inokade a literatúru sa mi kvôli tým pár axonům nechce čítať. Dráhy, ktoré urobili dopamín naozaj slávnym, sú tie, ktoré vychádzajú z ventrálnej tegmentální oblasti (VTA): mezokortikální a mezolimbická dráha.

V hitparáde popularity mozgových dráh sa mezolimbická dráha vždy umiestňuje na popredným mieste, pretože sa má za to, že súvisí s motiváciou ľudského správania. Zdá sa, že práve ona určuje, čo nás bude baviť a čo nudiť. Mezokortikální dráha končí v kôre čelného laloku, kde by podľa mojich fantázií mohlo sídliť naše ego a kto má, aj superego. Mezolimbická dráha vedie do štruktúr limbického systému, kde podľa mojich naivných predstáv sídli náš detinský šéf, ktorého feťák kokaínu Sigmund Freud pokrstil menom id. Iste je to oveľa zložitejšie, ako ale hovorí počítač z rozprávky Stanislava Lema, ľudia si niečo predstavovať musí. Descartes svojho času tvrdil, že sídlom duša je šišinka mozgová. Tým posmělen by som ja dnes za sídlo duše vyhlásil message loop, ktorý beží z centra pamäti hipokampe GABAergně do centra záujmov VTA, odtiaľ dopaminergné do kôry čelného laloku a odtiaľ späť do hipokampe.

Inaktivácia dopamínových dráh prostredníctvom antagonistov dopamínu sa v medicínskej praxi dlhodobo využíva k "úspešnej" liečbe súboru chorôb zvaného schizofrénie .

receptory dopamínu

Adaptogény s účinkom na dopamín a dopamínergické neuróny

Rovnako ako pamäť a poškodenie pamäte sa často zjednodušene vysvetľujú nezrovnalosťami cholinergného systému , schizofrénie sa často spája s dopamínovým systémom. Ten súvisí s motiváciou, ovplyvňuje čelný lalok mozgu a limbický systém. Dopamínové receptory súvisí s drogovými závislosťami. Kokaín a metamfetamín pôsobí na dopaminergné systém priamo: Zosilňujú dopamínové signalizáciu v mozgovom centre drogových závislostí - nucleus accumbens. Inej návykovej látky pôsobia na dopamín nepriamo. Napríklad nikotín pôsobením na nikotínové acetylcholínové receptory nakoniec zvýši dopamín v corpus striatum (starším fajčiarom sa prestanú triasť ruky) a nucleus accumbens (môže vzniknúť návyk). Aj alkoholizmus (GABA receptory), morfinizmus (opioidné receptory) a iné závislosti v konečnom dôsledku vedú k výlevy dopamínu do nucleus accumbens.

Ženšen chráni dopaminergné neuróny pred odumieraním

Liečba drogovej závislosti je tradičný indikáciou ženšenu pravého . Táto indikácia bola v TČM objavená empiricky a nemenne odovzdávaná z generácie na generáciu. Až potom prišla biológie s desiatkami pokusov sústreďujúcich sa na dopamínový systém. Pretože drogovej závislosti poškodzujú mozog, bol tiež záujem o ochranné účinky obsahových látok ženšenu na neuróny drogovo závislých. Ďalšou oblasťou záujmu je Parkinsonova choroba , pri ktorej odumierajú práve dopaminergné neuróny a bolo by vhodné nájsť spôsob, ako ich ochrániť.

  • Kim1995bbg , Tokuyama1996ege , Lee2008ieg - celkový extrakt ženšenových saponínov blokuje výlev dopamínu do nucleus accumbens, pôsobí proti dopamínové senzibilizácia a normalizuje hyperaktívne správanie závislých potkanov po podaní kokaínu.
  • Kim1999ibg - ginsenoid Rb 1 a ginsenoid Rg 1 u myší pôsobí proti dopamínovým účinku kokaínu a proti sensitizaci dopamínové signalizácie.
  • Halladay1999ace opisuje interakciu medzi celkovým extraktom ženšenových saponínov a amfetamínom, so záverom že ženšenový saponíny zrejme pôsobí na dopamínový systém.
  • Kim1995ibg - Hrubý ženšenový extrakt a panaxosidová frakcie potlačovali dopaminergné citlivosť pri morfinismu.
  • Shim2000meg , Kim2006egs - účinok celkových ženšenových saponínov proti výlevy dopamínu v n. Accumbens a proti zmenám génovej expresie dopaminergných neurónov po podaní nikotínu.
  • Na experimentálnom modeli Parkinsonovej choroby ginsenoid Rg 1 chráni nervové bunky (PC12) pred apoptózou v dôsledku dráždenia dopamínom. ( Chen2003gra )
  • Ginsenosidy Rd chráni dopaminergné bunky pri pokusnej aktiváciu mikroglie in vitro. ( Lin2007gra )

iné byliny

  • Zdá sa, že húsenica čínska (Cordyceps sinensis) pôsobí antidepresívne cez dopamínový systém. ( Nishizawa2007aec )
  • Chen2007chh sumarizuje byliny proti parkinsonizmu, čo je choroba výsostne dopaminergickí. Ako potenciálne účinné uvádza čajové polyfenoly / katechíny, ženšen , ginko , stavikrv (Polygonum) a ďalšie.
  • Rozchodnica ružová má dopaminergné účinok s potenciálom v liečbe alkoholizmu a ďalších drogových závislostí. ( Blum2007mcc )
  • Ajurvédskej rastliny pupočník ázijský (Centella asiatica) a bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri) zvaná brahmní tiež účinkujú na dopaminergné systém.

Uvedomujem si, že uvedený zoznam bylín s účinkom na dopaminergné systém je hrubo neúplný. A pretože tento web píšem sám, tak ani nikdy úplný nebude. Chcem ním vyjadriť to, že u mnohých úplne neškodných adaptogénov bol mechanisticky dokázaný účinok na monoamínový systém (vrátane dopamínového systému) a na ďalšie receptorové systémy mozgu, takže nemožno tvrdiť že tieto rastliny sú z princípu neúčinnými "všeliek". K ďalšiemu čítanie ponúkam článok o Adaptogén pôsobiacich proti depresii .

| 2010 - 1.11.2018