Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

NMDA receptory a dráhy

Čo to sú NMDA receptory?

NMDA receptory súvisí s pamäťou, presnejšie s LTP (long-term potentiation, dlhodobá potenciácia). NMDA znamená aminokyselinu N-metyl-D-asparágovú, bežný neuroprenášače. NMDA receptor má tú zaujímavú vlastnosť, že je zodpovedný za vytváranie pamäťových stôp v mozgu a najmä v pamäťovom centre - hipokampe.

NMDA receptor je AND hradlo a zapisovač pamäťových stôp v mozgu

NMDA receptor funguje ako AND hradlo s tromi vstupmi (jeden elektrický a dva chemické) a dvoma výstupmi (jeden elektrický a jeden chemický). Elektrickým vstupom je napätie na membráne neurónu. Chemickými vstupy sú synaptický signál NMDA a signál glycínu / serínu. Elektrickým výstupom je depolarizácie (postsynaptického) neurónu, chemickým výstupom je zvýšenie hladiny vápnika, ktoré spôsobí vytvorenie vlastnej pamäťové stopy. K zapamätanie (asociáciu) rôznych vstupov dôjde len vtedy, dorazí ak do neurónu dva dostatočne silné signály zároveň. Napríklad keď si vezmeme pavlovovského psa, tak žrádlo alebo zvonček samostatne nevyvolajú vytvorenie podmieneného reflexu. Iba ak ponúka sa zvieraťu žrádlo zároveň sa zvonením, tak pamäťový neurón, ktorý je aktivovaný chuťovými vnemami a zvukom zároveň vykoná svoju AND funkciu, jeho NMDA receptory vpustov vápnik dovnútra a zosilnie synaptickú silu zvukového podnetu, takže pes potom slintá i len na zvonenie. Kto krútia hlavou, môže si urobiť pokus sám na sebe - napríklad asociácii žmurkania a zvončeka. (Povedzte kamarátovi nech vám v nepravidelných intervaloch fúka slamkou na rohovku a pritom vždy zazvoní zvončekom, uvidíte že po asi pätnástich opakovaniach budete mimovoľne hlúpo žmurkať na zvuk zvončeka.)

Interakcia obsahových látok adaptogénov s NMDA receptorom

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.