Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus čiže Astragalus propinquus)

Kozinec (Astragalus)
Kozinec (Astragalus) wiki

Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus, novšie propinquus) je liečivá rastlina s cytoprotektivními, protizápalovými ( Li2016aia , Xin2015apa , Auyeung2016amr ) a antidiabetickými účinkami. Podľa Fu2014rbc tiež chráni pečeň, pôsobí protinádorovo a uľahčuje vykašliavanie (je expektorans). Účinnými látkami kozinca sú saponíny (astragalosidy), proteoglykanové polysacharidy, flavonoidy, bielkoviny, aminokyseliny, L-kanavanín atď. Najväčšiu pozornosť sa venuje jeho saponinům a polysacharidom.

Kozinec je súčasťou TČM kombinácia ťi-šen-i-ťi (洪诚韬), obsahujúca tiež šalvia červenokořennou (Salvia miltiorrhiza), ženšen notoginseng a Dalbergia vonnú (Dalbergia odorifera). Táto kombinácia sa používa na liečbu ischemickej choroby srdca a srdcovo-cievnych problémov ( Chen2015qpc ).

Nie je mi jasné, ako sa informácie o protizápalových účinkoch zlučujú so štúdiou Denzler2016cpr , podľa ktorej dochádza 8-12 hodín po podaní kozinca k dynamickej zmene v hladine cytokínov, interleukínov, interferónu-γ, TNF-α a bielych krviniek, sprevádzanom aj subjektívne vnímateľnými príznaky podobnými imunitnej odpovede ( únava , slabosť a bolesť hlavy ). V protiklade k tejto informácii, podľa Liu2016etc patrí kozinec naopak medzi rastliny tradične predpisované proti únave.

Hoci sa kozinec medzi klasické adaptogény nepočíta, zdá sa, že svojimi vlastnosťami definíciu adaptogénu napĺňa. Okrem navyše patrí do zázračnej čeľade vikovitých (Fabaceae).

Prehľadom účinkov a vlastností hlavnej účinnej látky kozinca, astragalosidu IV, je Ren2013pea .

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.

Súvisiace články