Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ateroskleróza

Praktické zhrnutie: Pri ateroskleróze rastie vnútri ciev povlak oxidovaných tukov (ateróm), ktorý je veľmi nebezpečný. Možno sa ateroskleróze brániť bez liekov? Ste odborníci, takže súďte sami. Na ateroskleróze sa podieľa 4 faktory: tuk, kyslík, krvný prúd a imunita (makrofágy). A imunita možno najviac. Čo teda pomôže? Míň tukov, menej extrémne námahy, vasorelaxace a podpora imunity adaptogény. Ak nechcete čítať úvodné texty, môžete preskočiť priamo k bylinám.

Ateroskleróza stručne a trefne

ukladanie tuku v cievach
Ukladanie tuku v cievach

Ateroskleróza akosi strašne jednoduchá, ale keď sa pokúsite o jej popis, zistíte, že zabrať viac ako tri riadky. Takže áno - ste na správnom mieste. Áno, snažím sa o maximálnu stručnosť. A pritom v tomto krátkom texte nájdete všetko, čo šarlatán o ateroskleróze vedieť. Začnime maslom. Všetci dobre vieme, že maslo v chladničke časom žltnúť a nebyť vhodné na konzumáciu. K rovnakému javu dochádza aj v krvi, kde byť kyslík i tuk. Tukové kvapôčky v krvi byť veľké (LDL, low-density lipoprotein) a malé (HDL, high-density lipoprotein). Prečo "lipoprotein"? Pretože tuk je obalený proteínom, ktorý funguje ako emulgátor. A veľké LDL majú lower density ako HDL jednoducho preto, že tuk ľahšie proteínu. Jednoduché ako facka. Bez proteínové blany by sa lepil a upchával kapiláry. Keď však krvný prúd rýchly alebo turbulentné,tak sa môžu tukové kvapôčky aj napriek proteínový obal o výstelku ciev (endotel) jednoducho rozplácnout. Jednoducho ako placka. LDL rozpľaští ľahšie než HDL, pretože väčšie. Preto LDL zlé. Prečo je teda telo vôbec vyrába? Odpoveď: Veľké kvapôčky veľké množstvá tukov. Napríklad pol kila bôčika. Či už vareného alebo pečeného s chrumkavou kôrkou. Tenké črevo tráviť prekliato rýchlo a LDL odtiaľ promptne lifrovat maslo, slaninu, olej, šľahačku, krémeš, linecké cesto atď., Až krv v portálnej žile z toľkých tuku mliečnu farbu. Do veľkého obehu sa LDL väčšinou nedostanú. Vychytať je pečeň, v ktorých portálnej žila končí. Pečeň zjedené tuky roztriedi, zaskladní a uvoľňujú v podobe šikovných malých HDL pre srdce, svaly, mozog a ďalšie spotrebiteľské orgány. Napríklad depotné tukové tkanivo. Čože? No to by nešlo! To sa musí vybehať! Ale nezabije nás to,keď si po jedle vstúpime do svedomia joggingom? Znamená zvýšený krvný tlak, kyslík a rýchlosť prúdu v aorte, že sa nám krv začne valiť aj doarteria mesenterici superior (ktorá zásobuje celé tenké črevo), odtiaľ (plná LDL) cez portálnej žilu do pečene a odtiaľ (keď pečeň nebudú stačiť filtrovať) LDL zo zjedených dobrôt zavalí celé telo? Našťastie väčšinou nie. Naše telo totiž veľmi chytré. Pri športe signály sympatika spomalí trávenie na minimum. Kontrahujú aj prívodné tepny tráviacej trubice, ktoré z aorty vychádzajú príhodne pod pravým uhlom, takže zrýchlený krvný prúd sa do nich nevrazte. Šport síce zvyšuje oxidačná záťaž celého tela, ale tiež uvoľňuje regeneračné faktory. Prevádzkovaný s mierou má preto adaptogénnu vplyv aj na aterosklerózu. Výnimkou sú ľudia s genetickou predispozíciou k ateroskleróze , tí ale ochorie aj vtedy, keď nešportujú.

Úloha imunitných buniek pri ateroskleróze

U téme aterosklerózy sa možno zaujímať aj o imunomodulačnú byliny .

Tuky v krvi oxidujú kvôli veľkému povrchu oveľa rýchlejšie ako maslo v chladničke. Našťastie tam nezostávajú dlho. Väčšina kvapôčok dosiahne svoj cieľ za 1-2 minúty po vypustení do krvného obehu. Nie však tie, ktoré sa rozpľaští na cievnej stene. Vyliaty tuk v prúde okysličenej krvi skoro oxiduje a stáva sa prudkým jedom. Znečistenie privolá univerzálny upratovačky - imunitné bunky zvané makrofágy. Tie sa snažia vyliaty oxidovaný tuk zožrať a úplne spáliť. Niekedy sa im to podarí, inokedy nie. Ak je záťaž vysoká, makrofág sa Udrea k smrti (ženy v domácnosti vedia, o čom hovorím) a požitie lipidy sa opäť vylejú na cievnu stenu. To privolá ďalšie makrofágy, ktoré čaká rovnaký osud. Na postihnutom mieste začne rásť ateróm - akýsi cintorín makrofágov, ktorý má určité charakteristiky zápalového ložiska. Preto je vhodné pri upratovaní občas prestať zametať a na metle si napríklad zalietať. To však môžu len ženy ľahké. Ženy ťažké musia lietať na niečom bytelnějším - napr. Koryto, truhlice, alebo výkonný vysávač na benzínový pohon. Aj preto sa oplatí mať štíhly pás . Podškrtnuto sčítané, ateroskleróza je do značnej miery imunitný proces a možno ju ovplyvniť bylinami pôsobiacimi na makrofágy.

aterogenézy
aterogenézy

Aj keď teda aterosklerózu spôsobuje oxidácie tukov, ide vlastne o zápalový proces . Nie je jasné, či je tu dôležitejšie oxidácie LDL, alebo činnosť makrofágov, ale oboje zaviažu (pozri prehľad Hajjar2013bri , plný text na tri kľučky). Vie sa, že veľmi zlé sú (ako ich chuť naznačuje) tuky oxidované a tiež zákernejší, chuťou nepoznateľné trans tuky, ktoré sa kedysi vyskytovali v margarínoch. Je podozrenie, že aterosklerózu je možné ovplyvniť tukovú výživou, kde majú byť ω-6 tuky vyvážané dostatkom ω-3 tukov (detaily viď štíhly pás ). Za zvlášť priaznivých podmienok (diéta, ochrana makrofágov adaptogény) možno aterómy u inak zdravých jedincov snáď aj zmenšiť.

následky aterosklerózy

Pokročilá ateroskleróza koronárnych tepien, ktorej sa tak obávame, spôsobuje ischémiu srdca.

U viac ako 50% ľudí začína vývin aterómov čoskoro v dospelosti a v priebehu života dlho postupuje, bez toho aby pôsobil problémy. Ako už bolo povedané vyššie, ich vznik vyžaduje tri veci: kyslík, tuky v krvi a turbulentné prúd, ktorý tukové kvapôčky prilepí na cievnu stenu. Aterómy preto prednostne rastú v tepnách s vysokým systolickým tlakom, vysokou rýchlosťou prúdenia a tam, kde je turbulencie - v aorte , veľkých tepnách , ale tiež na chlopniach a bifurkácie . A tiež vo vencovitých tepnách srdca , ktoré napriek malému priemeru majú vysokú rýchlosť prúdenia a berú si maximálne okysličenú krv priamo z ľavej komory. A tiež v mozgových tepnách, Pretože mozog v kľude spotrebuje najviac kyslíka zo všetkých vnútorných orgánov. V žilách, kde nie je kyslík ani rýchly krvný prúd, aterómy vôbec nerastú. Vtedy, keď sú prírastky aterómov v rovnováhe s upratovaciu činnosťou makrofágov, postupuje ateroskleróza len pomaly alebo vôbec. Ale ak sa rovnováha nachýli smerom k väčšej metabolické a oxidačné záťaži, alebo sa zhorší funkcie imunitného systému (ako to býva v starobe), aterómy zrazu začnú nadobúdať na rozmeroch. Veľmi zrýchlený je postup aterosklerózy pri diabete kvôli zvýšenému krvnému cukru (glykácia) aj zhoršené funkciu imunity. Ateróm v pokročilej fáze rastu sám tvorí prekážku krvného prúdu. Veľký ateróm sám spôsobujúce miestnej turbulenciu v tepne, takže rastie čím ďalej tým rýchlejšie, až nakoniec cievu upchá.Oveľa častejšie sa však už predtým odtrhne a podľa svojej velkosti upchá menšie či väčšie tepnu nižšie po prúde. Ak upchá tepénky menšie, obvykle sa nič nestane, pretože koža, svaly a vôbec väčšina orgánov má krvné zásobenie zdvojené aj ztrojené. Luxus zdvojeného zásobenie si však nemôže dovoliť mozog ani srdce - orgány optimalizované na výkon. Upchatie aj malé tepny v týchto orgánoch vedie k úplnému odrezanie (ischémiu) a odumretiu (nekróze) príslušnej časti orgánu - kinfarktu . Infarkty malé velkosti sa môžu, ale nemusia hlásiť bolesťou a môžu sa napraviť zdanlivo úplne bez následkov. Obávaná srdcová či mozgová mŕtvica býva spôsobená infarktom (či tiež hematómom) väčšie veľkosti. Existuje dokonca hypotéza, že rast aterómov je akási fyziologická forma eutanasie, ktorá zišli jedinca skolí v plnom zdraví, takže nevládnu starec na lôžku nezaťažuje príbuzných a nepredstavuje prestretý stôl pre kedysi bežné hmyzie ektoparazitmi. Táto hypotéza nie je potvrdená, pretože ateroskleróza a mŕtvice naopak často vedie k dlhodobému ochrnutiu a nemohúcnosti.

A čo cholesterol?

Chemická analýza aterómov získaných pitvou už v drevných dobách vedy odhalila, že sa v nich samozrejme hromadí cholesterol. Cholesterol bol preto dlho považovaný za jej pôvodcu a prevencia aterosklerózy nám bola prezentovaná ako vec zníženie jeho príjmu potravou a blokácia jeho biosyntézy statíny . Ja som si ho nechal až takhle nakoniec, pretože názor, že pôvodcom aterosklerózy je cholesterol (tzv. Cholesterolové hypotéza , porov. Prehľad Ignarro2007npa) Už dnes nemá univerzálnu platnosť. Cholesterol patrí totiž k tým najodolnejším tukom a v aterómu sa môže hromadiť proste z tohto dôvodu. Aj keď teda platí, že klasická ateroskleróza by bez cholesterolu nebola možná, toľko odporúčaná bezcholesterolová diéta a intenzívne podávanie statínov možno nie je tým najvhodnejším prístupom, okrem pacientov s chorobne zvýšeným cholesterolom (hypercholesterolémiou).

Čo si nepliesť s aterosklerózou

S aterosklerózou si nepliesť artériosklerózu .

V bylinkárstvo existuje prenádherná kategórie liečiv zvaná kardioprotektiva - lieky "chrániaci srdce". Kardioprotektiva zahŕňajú ako byliny proti ateroskleróze (ktorá srdce ponajviac postihuje), tak i byliny vasorelaxační a dokonca aj bylinná antitrombotiká. Viacero adaptogénov má všetky tieto účinky a pri ateroskleróze sú preto vhodné. To však neznamená, že pokročilá ateroskleróza a hypertenzia je to isté. Ateroskleróza nie je príčinou hypertenzie (pozri Shimbo2010edr , plný text na tri kľučky ). Keď ste to nevedeli, nezúfajte - ja sám som bol v tejto veci dlho na omyle. Častou príčinou hypertenzie býva naopak odlišný stav s veľmi podobne znejúcim menom: artérioskleróza. Je vecou cti každej bilinkárky, že si hypertenziu spôsobujúce arterio sklerózu (zhrubnutie cievnej svaloviny, strata pružnosti ciev, alebo oboje) nepletie s infarkt spôsobujúce ATERA multiplex. Keď u pokročilej aterosklerózy podávame vasorelaxancia (používajú tiež proti hypertenzii), robíme to pre obyčajnú symptomatickú úľavu od ischémie, ktorej srdce a často aj mozog týchto pacientov trpieva.

S aterosklerózou si nepliesť trombózu .

Ďalšie časté lieky podávané u ľudí trpiacich pokročilou aterosklerózou sú antitrombotiká. Avšak trombóza nie je príčinou aterosklerózy. Zrážanie krvi v cievach - trombóza - je len následkom, ktorý sa pripája k pokročilej ateroskleróze. Trombotická kaskáda má viacero spúšťačov, z ktorých sa tu uplatňuje malá rýchlosť krvného prúdu a predovšetkým zranenia (natrhnutie) endotelu, keď vysoké aterómy čnie do krvného prúdu a ich bázy neznesie neustálej periodickej namáhanie pulzujúcim tlakom. Vzniknutý trombus je s to rýchlo upchať cievu v mieste aterómu či častejšie (keď sa odtrhne) nižšie po prúde. Lieky "rozrieďujúce krv" (spomaľujúce trombotickú kaskádu), ako aspirín, ženšenový panaxosidy, warfarín, kumaríny sa preto u pokročilej aterosklerózy (zvlášť u kardiakov) trvale podávajú, hoci blokácia trombózy nerieši vznik aterosklerózy, iba odďaľuje jej konečný následok. Prírodné a umelé liečivá sú u trombózy vzájomne kompatibilné a oplatí sa ich kombinovať,avšak vedia to iba šarlatánky v Ázii, tie naše to majú farmaprůmyslem zakázané.

Prírodné boj s aterosklerózou

Na vzniku aterosklerózy sa podieľajú 4 faktory: tuk, kyslík, krvný prúd a makrofágy. Z toho plynú 4 hlavné spôsoby prevencie aterosklerózy:

  1. obmedzenie tukov
  2. Obmedzenie oxidačné záťaže
  3. podpora vasorelaxace
  4. Ochrana makrofágov

Tukovú výživu a boj proti stresu som rozobral zvlášť, takže tu sa môžem sústrediť na vasorelaxační a imunomodulačné adaptogény. Čo do oxidačné záťaže pomôžu antioxidanty, ale aj hladinu lipidov v krvi môžeme upraviť k lepšiemu pomocou bylín. Prílišné aeróbne cvičenie (ako som opísal vyššie) nemusí u aterosklerózy len prospievať ( Tsai2001odd ), ale zvyčajne ani neškodí. K zamedzeniu vazokonstrikcie je potrebné vyvarovať sa nikotínu aj dymu, ktorý sám o sebe zvyšuje oxidačný záťaž ( Katsiki2013svr , Leone2013vpf ). Pri kombinácii fajčenia a fyzickej záťaže dokonca niektoré antioxidanty paradoxne pôsobí opačne ( Tomasello2012dar ).

Najdôležitejšie byliny proti ateroskleróze

U tejto témy, rovnako ako u mnohých iných, sa oplatí sa inšpirovať Orientom. V tradičných fytoterapeutických systémoch TČM a Ajurvédy nájdeme byliny, ktoré v sebe spájajú vasorelaxaci, ochranu makrofágov aj zlepšenie lipidového profilu krvi. K tým najdôležitejším patrí:

Prírodné liečivá "druhej línie"

Sem zaraďujem veľké množstvo bylín, o ktorých netvrdím, že sú druhoradého významu, ale že skôr ja o nich toho viem príliš málo. Aspoň je však spomínam. Zaraďujem sem tiež tie, ktoré patria medzi obyčajné antioxidanty či sú inak menej špecifické proti ateroskleróze ako takej:

Zvláštnou kategóriou sú tu prírodné statíny, ekvivalenty priemyselných statínov používaných k znižovaniu hladiny cholesterolu. Statíny blokujú syntézu cholesterolu a viac či menej počítajú s platnosťou cholesterelové hypotézy aterosklerózy (pozri úvod), ktorá už však dnes nie je tak nepriestrelná. Škodlivosť cholesterolu a prospešnosť statínov známa z pokusov na králikoch ( Shen2013eae ai.) Nemusia rovnako platiť pre človeka - maslo a vajcia sú dnes preto opäť zdravé jedlá ( Fernandez2012rdc , Trapani2012rdc ). Avšak u ľudí s hypercholesterolémiou majú statíny predsa len význam ( Koh2009ctp ). K ich prírodným zdrojom patrí hliva ustricová a pleseň monaskus šarlátový .

| 2008 - 27.11.2018