Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Idiopatická bolesť čeľuste

Vážený pane magister, obraciam sa na Vás s nasledujúcou prosbou. Skúsim moje problémy popísať stručne. Ďakujem vopred za vyjadrenie Vášho názoru, moc si toho vážim.

Pred 2,5 rokmi som utrpela zápal ľavého stredného ucha, liečba bola dlhšia, zostal mi dodnes tinnitus hlavy. Zhruba po pol roku mi začali bolieť zadné zuby ľavej hornej čeľuste-bez nálezu, jeden z nich bol usmrtený a následne vytiahnutý. Potom bolesti utíchli a po ďalšom pol roku začali v pravej hornej čeľusti, dolná ľavej i pravej čeľuste, jedná sa o zadné zuby. Boli vymenené všetky plomby, vytrhnuté moudráky, nikde nález ani zápal. Opäť skúsil (iný zubár) umŕtviť zub, avšak opäť nasledovala extrakcia. Teda umŕtvení zuba nie je riešenie. Bolesť je premenlivá, už 2 roky každodenné, v noci spím. Vo dne niekedy silnejšie, niekedy slabí, na chvíľu aj ustane a sťahuje sa z miesta na miesto pri zadných zubov. Mám za sebou neurologické vyšetrenie magnetickej rezonancie - Trojklaný nerv sa nepotvrdil, iný nález nie je, výsledky krvi ok, podľa ORL nie je možné, aby sa vďaka zápalu ľavého ucha prejavili také problémy na oboch stranách. Nikto mi doteraz nebol schopný pomôcť, nepoznám príčinu a som zúfalá. Je mi 32 rokov a psychicky to je náročné. Skúšala som homeopatiká, byliny, tinktúry, neurologické lieky a antidepresíva nehodlám skúšať ani požívať. Ani liečiteľ neprišiel na príčinu mojich ťažkostí, väčšinou som dostala vitamíny, lecitín atď. Jeden pán mi povedal, že môže byť problém aj v krčnej chrbtici alebo štítnej žľaze - odbery krvi a sono sú v norme. Na masáže chodím a už aj k pánovi, ktorý bodovo chrbticu odblokuje. Ďakujem za Váš názor, čas a všetko. Zdravím B.

Vážená pani B.,

šanca že Vám úspešne poradím je malá. Musel by som byť jasnovidec, aby som si trúfal na diaľku radou tromfnúť neúspešné liečebná snahy, ktorými ste prešla. Na to sú v Bielych Karpatoch lepší kandidátky. Poznajú byliny i ľudové čiary. Tie posledne menované sú stále lepšie ako homeopatia, pretože svojou magickou povahu aspoň neskrývajú za falošnú vedu, takže sa nimi na rozdiel od homeopatie nemusí zaoberať združenia Sizyfos (pozri pdf ). 48.950984 ° severnej šírky, 17.895546 ° východnej dĺžky, pýtajte sa na meno Genovéva. Tým nechcem homeopatiu znižovať, je v podstate instantná verzií tradičné mágie a vďačíme jej za hypotézu pamäti vody ( Poitevin2008cmm , Teixeira2007cwp ) a čarovnú hypotézu nelokální kvantovej korelácia ( Milgrom2008ngd ).

nič neviem

Ja sám mám len určitú znalosť (nižšia) fyziológie a vďaka rodine určitú znalosť lekárskeho zákulisia, takže ma neprekvapuje ani to, že Vaše bolesť zubov nebola zápalového pôvodu , ani diagnostické a terapeutické zmätky, ktorými ste prešla. Keď sme si teraz vysvetlili, že moja odpoveď nepredstavuje v žiadnom prípade medicínsku diagnózu ani predpis liečby, ale len a len laický súkromný názor, tak už môžem zavrieť oči a začať hádať. Najskôr by som sa postavil za názor, že idiopatickej premenlivé bolesti zadných zubov, ktorými trpíte, sú pôvodu nervového a pravdepodobne súvisia s prekonaným zápalom stredného ucha, hoci si Váš stomatológ myslí opak. Naznačuje to aj Váš tinitus, ktorý, ako som už písal v inej odpovedi , neradno ignorovať ako banálne príznak. Tinnitus môže byť záležitosť čisto ušné, môže ale aj naznačovať, že vnútri v mozgu niečo nie je v poriadku . A to je tiež všetko, čo Vám o Vašej bolesti ja s istotou poviem, pretože čo presne je tam v neporiadku vie len boh. (Tým bohom sa myslí konkrétne Asklépios, dodal by možno Zdeněk Kratochvíl. )

dohady

Povedzme, že ten zápal stredného ucha bol bakteriálne. "Liečba bola dlhšia ..." = odolné baktérie? Kombinácia s vírusmi? Problém s imunitou? Možno Vás liečili antibiotikami druhej línie. Amoxicilín s klavulanátom? Ciprofloxacín? Nakoniec pravdepodobne leví podiel práce rovnako odviedol Váš vlastný imunitný systém . "Liečba bola dlhšia ..." = tie mikróby ste mali rozlezlé po celom strednom uchu, možno aj hlbšie. Či už našli aj do mozgu, alebo nie, mikroglie mala určite pohotovosť. Neurónom to určite neprospelo. Mozog Vám mohla poškodiť aj antibiotiká - v náplni práce to má potrebné ten ciprofloxacín. Je pekné, že magnetická rezonancia nič nenašla - aspoň viete že to nie je väčšia nádor alebo absces. (Ak ho však neprehliadli.) Problémy na molekulárnej úrovni tomograf každopádne neodhalí. Váš imunitný systém si možno kvôli tomu zápalu vstúpil do svedomia, začal sa viac snažiť a obťažuje tým neuróny. A koniec-koncov, Váš stomatológ môže mať aj pravdu a bolesti s prekonaným zápalom súvisieť aj nemusia - môže to byť úplne nezávislý chorobný proces. Dôležitý poznatok by bol, či sa tie bolesti postupom času zlepšujú alebo zhoršujú - jednorazové poškodenie by sa malo zlepšovať, pokračujúci chorobný proces sa bude skôr zhoršovať. Z Vášho dotazu to nie je úplne jasné. Zápal stredného ucha ste prekonali pred 2,5 rokmi, prvý bolesť sa objavila po polroku, potom bolesti utíchli a ďalšie sa objavili po ďalšom polroku? To nám zostáva 1,5 roka, Vy ale píšete, že bolesti sú "už 2 roky každodenné". To početne trochu nesedí. To sa to bude asi skôr zhoršovať.

špekulácie

Inhibítory cykloxygenázy (paralen, ibuprofen, aspirín ), ktoré ste iste už skúšala, asi nezaberajú. Ak nezaberajú, neužívajte je zbytočne. Ďalej ste skúšala "byliny, tinktúry, neurologické lieky" - to je široké vymedzenie. Čo ďalej mienite pojmom antidepresíva ? Asi na Vás skúšali niečo serotonergického. Inhibítory vychytávania serotonínu? GABA agonistov, obľúbené to prášky na spanie? Alebo opiáty, ktoré by zrejme zabrali, ako napríklad Alnagon? Kodeín z Alnagon sa v tele pomaly mení na morfín a chronickú bolesť nahrádza chronickým morfinismem. Ja presne viem o čom hovoríte, keď hovoríte že je "nehodláte skúšať ani používať". Ja som tiež taký ten typ, ktorý bude radšej rok znášať bolesti, než aby zašiel k lekárovi :-). Vy už iste čakáte, kedy že Vám odporučím ženšen - áno, skúste kvalitné 6-ročný ženšen rovnako ako skúšate všetko ostatné. Možno zaberie. Vaše bolesti sú úporné, ale so ženšenom sa tie zázraky občas dejú. Jeho neuroprotektívne a centrálne analgetický účinok som už sčasti aj popísal. Ženšen tiež pomôže zmierniť negatívne následky dlhodobého užívania opiátov , ak by ste sa pre ne predsa len rozhodla. Vy síce píšte, že "byliny a tinktúry" ste skúsila - lenže bylín odporúčaných proti bolesti je obrovské množstvo! Len v registri Tradičné čínskej medicíny je bylín proti rôznym bolestiam najmenej päťdesiat! Takmer všetky druhy chorôb skôr alebo neskôr spôsobujú bolesť. Väčšina bylín "proti bolesti", či už stredoeurópskych alebo zahraničných, v skutočnosti neblokuje samotnú bolesť, ale lieči špecifické choroby. Vo Vašom prípade sa tá bolesť ale zdá byť nervová a navyše centrálne, takže žiadna z týchto špecifických bylín Vám nepomôže.

A výstrel od boku - byliny proti migréne

Najbližšie terči sa zdajú byť byliny proti migréne. Viem, že sa u Vás o pravú migrénu asi nejde, ale na žiadne lepšie odporúčanie sa nezmôžem. Vaše idiopatická bolesť čeľusti nie je v zoznamoch chorobou a je ťažké na ňu urobiť takú rešerš, akú som robil potrebné pre dotaz na gastroezofageálny reflux . S využitím svojej intuície z výpisu databázy Medline neomylne (Pre čitateľa bez zmyslu pre humor: žartuje.) Vyberám publikáciu Hibino2008gtj o tradičných bylinných prostriedkoch na migrénu. Publikácie pochádza od poctivých Japoncov (japonská bylinná medicína Kampo je odnožou TČM), a heleďme sa, obe popisované bylinné zmesi na migrénu obsahujú ženšen. Tá jednoduchšie zmes (tzv. "Gošujuto") okrem ženšenu (2 diely) obsahuje ďalej cicimek (Ziziphus zizyphus, 4 diely) , zázvor (1,5 dielu) a plod Tetradium ruticarpum (3 diely). Zázvor si kúpte mladý, strúhajte na tenké plátky alebo nitky, Tetradium neviem kde zohnať. Zmes sa pripravuje ako vývar (asi ½ hodiny) v dostatočnom množstve vody. Aj druhá, zložitejšia japonská zmes (tzv. Čotosan alebo kotosan) obsahuje ženšen (2 diely) a zázvor (1 diel), okrem nich ale tiež početné ďalšie drogy: Uncaria rhynchophylla (3 diely), kôra plodu citrónovníka (mandarínky) unšiu (Citrus unshiu, citri unshiu pericarpium, 3 diely), pinelie trojpočetné (Pinellia terno, 3 diely), sedoulek japonský (Ophiopogon japonicus, 3 diely) , pornatka kokosová (Pori Cocos, novšie Wolfiporia Extensa, 3 diely), Saposhnikovia divarcata (2 diely) , zlateň morušolistá (Chrysanthemum morifolium, 2 diely) a sladkého drievka čínska (Glycyrrhiza uralensis, 1 diel). V japonskom časopise, ktorého meno som bohužiaľ zabudol, sa udáva, že úspech tejto kombinácie je u bolestí hlavy 80%, pri poruchách spánku 60% au primárnej hypertenzie 35%.

praktické možnosti

Keby ste chcela tieto zmesi prakticky vyskúšať, budete je asi mať problém zostaviť. Sladké drievko čínskou snáď možno nahradiť našej sladkým drievkom Lysú (Glycyrrhiza glabra), kôru plodu mandarínky unšiu by som v núdzi nahradil akúkoľvek chemicky neošetrenou citrusovou kôrou. Ale ani s perfektne pripravenou zmesou podľa predpisu by výsledok vo Vašom prípade nebol zaručený. Skúste teda najskôr ten ženšen, 5g denne formou vývaru, k tomu 3 plody cicimku a 3g jemne krájaného alebo strúhaného zázvoru. Vložiť do ¾ litra vody, variť asi 30 minút, piť teplé po dobu 20 dní. Na cievny a tkanivové dlhodobé účinky ženšenu sa síce musí čakať mesiace, ale vo Vašom prípade by do 20 dní malo byť jasné, či tá Ženšenový zmes má alebo nemá šancu Vašu bolesť zmierniť. Ďalej by som vo Vašom prípade skúsil materskú kašičku - to len tak, keby tá Vaša bolesť bola spôsobená odumretím regenerovatelných neurónov. Materská kašičke sa poslednou dobou prisudzuje silný účinok na regeneráciu neurónov CNS.

S pozdravom
-boris-

Súvisiace dotazy:

| 2010 - 30.1.2018