Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Děhel čínsky (Angelica sinensis (Oliv.) Diels)

Angelika čínska (Angelica sinensis)
Angelika čínska (Angelica sinensis) wiki

Děhel čínsky, čiže angelika čínska (Angelica sinensis (Oliv.) Diels), čínsky當前(dan Kuej, pinyin dong quai) patrí do čeľade miříkovitých a je jednou zo základných rastlín TČM. Koreň má veľmi zvláštne vôňu danú vysokým obsahom ligustilidu. Nevedecká TČM už niekoľko tisícročí uznáva děhel ako prostriedok proti chudokrvnosti, krvácavé a bolestivej menštruácii, menštruačným kŕčom a ďalším chorobám. Andělice čínskej sa v TČM hovorí "ženský ženšen" a Dr. Duke dokonca šíria neoverené správy, že pomáha proti frigidite . Podľa WHO a EÚ, ktorá sa jej riadi, je naopak angelika klinicky úplne k ničomu.

príbuzné rastliny

Rod děhel (Angelica) má niekoľko desiatok druhov. Patrí medzi ne aj náš děhel lesný (= angelika lesná, Angelica sylvestris L.) a děhel lekársky (= angelika lekárska, Angelica archangelica L.). Angelika čínska vyniká nad iné príbuzné druhy vysokým obsahom hlavných účinných látok: ligustilidu a kyseliny ferulová. Má ich až 10x viac ako iné druhy angeliky, napr. Japonská A. acutiloba a kórejská A. gigas ( Zhao2003mgc ).

Obsahové látky děhel (angeliky)

Ku koreňu angeliky nemusíme čuchať. Stačí keď ho položíme v kuchyni na stôl a za chvíľu bude celá miestnosť voňať ako fytochemické laboratórium. Hlavným nositeľom vône angeliky je ligustilid - koreň ho obsahuje až 5%. Ligustilid je prchavý, aromatický derivát kyseliny ftalovej (obrázok!). Vyskytuje sa aj v iných rastlinách (meno má odvodené od ligurčeka, Ligusticum), ale angelika ho má zvlášť veľa. Ďalšie charakteristické ftalidy angeliky sú (Z) -6,7-epoxyligustilid, butylftalid, angelicid a (Z) -butylidenftalid. Z terpenoidov obsahuje angelika β-kadinén, karvakrol a cis-β-ocimen. Ďalšie dôležité obsahové látky sú kyselina ferulová, kyselina vanilová a kumaríny - angelol G, angelikon a umbeliferon. Záujem vzbudzujú aj proteoglykanové polysacharidy angeliky, u ktorých sa ukázal ochranný účinok na neuróny ( Lei2014pfa ) a imunitu ( Zhao2012scr ).

ligustilid
ligustilid
kyselina ferulová
kyselina ferulová
angelicid
angelicid
β-kadinén
beta-kadinén
butylftalid
butylftalid
karvakrol
karvakrol
cis-β-ocimen
cis-beta-ocimen
umbeliferon
umbeliferon

Účinky děhel (angeliky)

O andělice čínskej existuje niekoľko stoviek vedeckých publikácií. V existujúcich zvieracích a klinických štúdiách sa koreň angeliky čínskej používal na liečenie gynekologických, srdcovo-cievnych problémov, nervových problémov vrátane mozgovej ischémie a nefrotického syndrómu ( Chen2013pps ). Významné je použitie angeliky pri osteoartritíde a bolestiach kĺbov s ňou spojených, ktoré sumarizuje prehľad Magdalou2015aso .

Ďalšie spomínané účinky: hojivé , rádioprotektívny , angiogénny , proti starnutiu , proti rakovine pečene (hepatómy) , proti Alzheimerovej chorobe , proti zápalu a proti bolesti .

Štúdia in vivo

Klinická štúdia Xu2000ose na 60 pacientoch zistila približne 20% zníženie pľúcnej hypertenzie a zodpovedajúce zníženie hormonálnych korelátu hypertenzie (angiotenzín II, endotelín-1 atď.). Klinická štúdia Kupfersztain2003ien (55 žien v klimaktériu) zistila účinnosť zmesi angeliky a harmančeka proti návalom tepla v menopauze. Účinok koreňu angeliky proti anémii (chudokrvnosti) bol preukázaný u potkanov ( Liu2012pif ).

Hlavné zložky angeliky sú antioxidačné a majú ochranné účinky na bunky. Ochranné účinky hlavné zložky angeliky - ligustilidu - pri mozgovej ischémii zistila štúdia Feng2012lab a klinická štúdia na 70 pacientoch Zhao1994cee . Ochranné účinky na nervový ( Lei2014pfa ) a imunitný ( Zhao2012scr ) systém majú aj polysacharidy archangeliky. Imunomodulačné účinok angeliky preukazujú aj ďalšie klinické štúdie, napr. Dong2004afp .

Účinky děhel (angeliky) proti rakovine

Začnime rozuzlením: Vedecké dôkazy účinnosti děhel pri rakovine sú rozsiahle, ale stále nie dostatočne nepriestrelné. Avšak praktické skúsenosti TČM týmto spôsobom zo stola zmiesť nemožno.

Podľa Lai2012ppc je děhel čínsky najčastejšou zložkou 10 najpoužívanejších štandardných bylinných zmesí predpisovaných pri rakovine prsníka v TČM ordináciách na Taiwane. Tým myslím TČM svoj názor na archangeliku pri rakovine prsníka vyjadruje dosť dobre. (Najpoužívanejšie jednotlivú bylinou pri tejto rakovine je oldenlandie roztažitá , pri hlbšom záujmu pozri článok o rakovine prsníka .) Západná medicína TČM veriť nesmie a bude jej určitú dobu trvať, než si o andělice čínskej zodpovie svoju vlastnú sadu otázok (pozri napr. Lau2005udq ). Protirakovinové účinky boli u angeliky zistené u mozgových ( Cheng2004aea , Tsai2006ncn ) a iných ( Kan2008sae ) nádorov, jej ftalidy a kumaríny účinkovali proti rakovine hrubého čreva a konečníka ( Kan2008sae , Zheng2016iea ), jej polysacharidy účinkovali in vivo proti trom rôznym druhom rakoviny ( Shang2003esa ) u myší. Podobných štúdií existuje niekoľko stoviek.

nežiaduce účinky

Děhel neobsahuje žiadnu zvláštnu chemikáliu, ktorá by sa nevyskytovala v iných bežných bylinách. Hlavné obsahové látky archangeliky sa vyskytujú aj v iných druhoch miříkovité zeleniny a ich negatívnych účinkov sa nemusíme obávať. Ak archangeliku berieme na odporúčanie lekára, držíme sa pri dávkovaní jeho pokynov.

| 18.1.2011

Súvisiace články