Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Děhel čínsky (Angelica sinensis)

děhel (angelika)
Angelika čínska (Angelica sinensis)
Děhel čínsky (angelika čínska)

Děhel čínsky, čiže angelika čínska (Angelica sinensis (Oliv.) Diels), čínsky dan-Kuej (當前, pchin-jin dong-quai), patrí do zázračnej čeľade miříkovitých . Je jednou z najdôležitejších rastlín TČM. Koreň má silnú vôňu danú vysokým obsahom ligustilidu a prchavých látok. TČM už po tisícročia uznáva archangeliku ako prostriedok proti chudokrvnosti, krvácavé a bolestivej menštruácii, menštruačným kŕčom a ďalším chorobám. TČM jej hovorí " ženský ženšen " a Dr. Duke dokonca hovorí, že pomáha proti frigidite . Tak či onak, ženám silne prospieva a je zdravá aj pre mužov.

príbuzné rastliny

A vy sa už iste pýtate: A čo naše archangelika lekárska? Áno, samozrejme. Rod děhel (Angelica) má desiatky druhov a náš děhel lekársky (angelika lekárska, A. archangelica L.) medzi nimi samozrejme vyniká. Ďalej tu máme děhel lesný (A. sylvestris L.) a ázijské druhy: děhel japonský (A. acutiloba (Siebold & Zucc.) Kitag.), Děhel statný (A. gigas Nakai) a děhel dahurský (A. dahurica Fisch. Ex Hoff.), ktoré TČM tiež využíva, hoci obsahom ligustilidu a kyseliny ferulová zaostávajú za A. sinensis ( Zhao2003mgc ). Náš děhel lekársky však rozhodne patrí v rodu Angelica k špičke a nezaslúži si o nič menšie polievkovú slávu ako děhel čínsky.

obsahové látky

ligustilid
kyselina ferulová
kyselina ferulová
angelicid
beta-kadinén
butylftalid
karvakrol
cis-beta-ocimen
umbeliferon

Ku koreňu angeliky nemusíme čuchať. Stačí keď ho položíme v kuchyni na stôl a za chvíľu bude celá miestnosť voňať ako fytochemické laboratórium. Hlavným nositeľom vône angeliky je ligustilid a cyklopentadekanolid. Ligustilid - prchavý, aromatický derivát kyseliny ftalovej - má meno po ligurčeka, Ligusticum, ale v andělice je ho zvlášť veľa - až 5%. Ďalšie charakteristické ftalidy angeliky sú (Z) -6,7-epoxyligustilid, butylftalid , angelicid a (Z) -butylidenftalid. Cyklopentadekanolid je makrolidové laktón, ktorý dáva andělice silný tón pižma. Z terpenoidov obsahuje angelika β-kadinén , karvakrol a cis-β-ocimen , ktoré arómu dolaďujú. Ďalšie dôležité obsahové látky sú kyselina ferulová , kyselina vanilová a kumaríny - angelol G, angelikon a umbeliferon . Záujem vzbudzujú aj proteoglykanové polysacharidy angeliky, ktoré chránia nervové bunky ( Lei2014pfa ) a imunitu ( Zhao2012scr ).

 

účinky děhel

sušený koreň děhel čínskeho
sušený koreň děhel čínskeho

O děhel čínskom existujú stovky optimistických publikácií preukazujúcich jeho liečivosť u gynekologických, srdcovo-cievnych a nervových problémov, vrátane mozgovej ischémie a nefrotického syndrómu ( Chen2013pps ). Významné je použitie angeliky proti zápalu a proti bolesti - hlavne pri osteoartritíde a bolestiach kĺbov , ako sumarizuje prehľad Magdalou2015aso . Toto použitie je opodstatnené preukázanými protizápalovými účinkami děhel.

Štúdia in vivo

Klinická štúdia Xu2000ose na 60 pacientoch zistila približne 20% zníženie pľúcnej hypertenzie a zodpovedajúce zníženie hormonálnych korelátu hypertenzie (angiotenzín II, endotelín-1 atď.). Klinická štúdia Kupfersztain2003ien (55 žien v klimaktériu) zistila účinnosť zmesi angeliky a harmančeka proti návalom tepla v menopauze. Účinok koreňu angeliky proti anémii (chudokrvnosti) bol preukázaný u potkanov ( Liu2012pif ).

Hlavné zložky angeliky sú antioxidačné a majú ochranné účinky na bunky. Ochranné účinky hlavné zložky angeliky - ligustilidu - pri mozgovej ischémii zistila štúdia Feng2012lab a klinická štúdia na 70 pacientoch Zhao1994cee . Ochranné účinky na nervový ( Lei2014pfa ) a imunitný ( Zhao2012scr ) systém majú aj polysacharidy archangeliky. Imunomodulačné účinok angeliky preukazujú aj ďalšie klinické štúdie, napr. Dong2004afp .

Účinky děhel proti rakovine

Začnime rozuzlením: Vedecké dôkazy účinnosti děhel pri rakovine sú rozsiahle, ale rýpalové v nich vždy nájdu nejaké ale. A zatiaľ čo sa vedci sporia (pozri napr. Lau2005udq ), nevedecká TČM pacientov s rakovinou děhel veselo lieči ( Lai2012ppc ). Podľa Lai2012ppc je děhel čínsky najčastejšou zložkou 10 najpoužívanejších štandardných bylinných zmesí predpisovaných pri rakovine prsníka v TČM ordináciách na Taiwane. Táto veta nepotrebuje ďalší komentár. Vedľa děhel je najpoužívanejší samostatnou liečivkou pri rakovine prsníka oldenlandie roztažitá . (Pozri aj rakovina prsníka .) Protirakovinové účinky děhel sa zrejme týkajú aj mozgových ( Cheng2004aea , Tsai2006ncn ) a iných ( Kan2008sae ) nádorov. Ftalidy a kumaríny děhel účinkovali proti rakovine hrubého čreva a konečníka ( Kan2008sae , Zheng2016iea ). Polysacharidy děhel účinkovali in vivo proti trom rôznym druhom rakoviny ( Shang2003esa ) u myší. Podobných štúdií existuje niekoľko stoviek.

sušené korene děhel čínskeho na tanieri
sušené korene děhel čínskeho

Je děhel adaptogén?

Děhel čínsky je určite rastlina liečivá a neškodná. Na rozdiel od ženšenu neobsahuje unikátne látky, ktoré by nebolo možné nájsť v iných druhoch miříkovité zeleniny. Spĺňa teda nutnú podmienku príslušnosti k adaptogenům - neškodnosť. Spĺňa aj druhú podmienku - širokospektrálny pozitívny účinok. Konečný verdikt si ale nikto ako ja predsa len nemôže dovoliť vysloviť. Preto celkové hodnotenie děhel ako adaptogénu prenechávam profesionálnym nezaujatým farmakológom, ktorí zatiaľ dnes už neexistujú. Bežným používateľom stačí vedieť, že negatívnych účinkov sa u tejto v Ázii hojne používané polievkovej zeleniny nemusia obávať. Takže keď vám chutí, používajte ju veľa a prekvapte aj svojich priateľov polievkou netradičné vôňa ...

| 2011 - 1.11.2018