Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus)

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus)
Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus)

Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus (Jacq. Ex Fr.) P.Kumm.) Je bežná huba, ktorá má však nezanedbateľné liečivé účinky. Svojim charakterom sa blíži definíciu adaptogénu, hoci nie je tak dokonalým adaptogénom ako ženšen alebo leskokôrka lesklá. Hlavné liečivé účinky hlivy ustricovej možno rozdeliť do troch kategórií:

U hlivy sa skúmajú aj iné, napríklad antimikrobiálne ( Wolff2008aaa ) účinky, tie sú však menej podstatné.

Účinky hlivy ustricovej proti zvýšenej hladine cholesterolu

Hliva ustricová obsahuje lovastatín, látku z triedy statínov ktoré sa často predpisujú proti ateroskleróze. Účinnosť statínov považujem za nejasnú, je ale dobré vedieť že hliva a ďalšie huby sú ich prírodným zdrojom.

Protirakovinové účinky hlivy ustricovej

Protirakovinové účinky hlivy ustricovej prvýkrát popísali Japonci na sklonku 60. rokov ( Watanabe1969aap ). S ďalšími publikáciami v tomto smere sa roztrhlo vrece až v 21. storočí.

Hliva ustricová má určité protirakovinové účinky, hoci menej silné a menej špecifické ako leskokôrka lesklá a niektoré ďalšie druhy poriadku Polyporales.

Na protirakovinové účinky hlivy ustricovej poukazujú: Cao2015aap , Devi2015iad , Facchini2014aap , Olufemi2012aie , Jedinak2010poi , Jedinak2008poi , Gu2006ceo a ďalšie. Tieto účinky sa pripisujú hlavne polysacharidom (správnejšie proteoglykanom), ktoré u hlivy analyzovala štúdie Silva2012ppc .

U húb existujú špecifické a nešpecifické protirakovinové účinky. Nešpecifické protirakovinové a iné účinky sú okrem hlivy spoločné veľkému množstvo jedlých húb ako Lentinus (Sitak), Auricularia (Judášovo ucho), Flammulina (plamienky zimnej, ktorej degenerovanej pestovaná forma je známa ako huba enoki), Tremella (Rôsolovky), Hericium (koralovec) a Grifola (trsovnica). Konzumácia týchto húb ako kategória všeobecne zlepšuje zdravie ( Chang1996fpe , Xu2012cpe ), nás však ale zaujímajú hlavne konkrétne účinky jednotlivých húb. Nemá totiž zmysel hovoriť napr. O protirakovinové účinky hlivy keď rovnaký účinok má veľká skupina nepríbuzných húb (pozri napr. Štúdiu Martin2010ccs ) len z titulu že obsahuje nešpecifické hubové proteoglykánmi ktoré aktivujú cytotoxickou imunitu. Pozri prehľad o beta glukánov v jedlých hubách, Rop2009bhf . Ohľadom protirakovinových účinkov sa intenzívne skúmajú aj početné ďalšie druhy rodu Pleurotus: P. eryngii, P. citrinopileatus, P. djamor, P. giganteus, P. nebrodensis, P. abalonus, P. cystidiosus, P. pulmonarius atď.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.