Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Je možné užívať LESKLOKORKA lesklú v čase tehotenstva a dojčenia?

dobrý deň

rada by som vedela, či je možné užívať LESKLOKORKA lesklú v čase tehotenstva a dojčenia. Mám sedemmesačné bábätko, ktoré už čiastočne prechádza na detskú stravu, ale stále ešte dojčím 4x denne. Lesklokôrovka chcem užívať na podporenie imunitného systému, pretože som v poslednej dobe veľa vyčerpaná. Ďakujem za odpoveď. Petra

Dobrý deň, Petro!

Krátka odpoveď na Vašu otázku je:

Bežné užívanie LESKLOKORKA pri dojčení je úplne bez problémov.

Ďalej pripájkujeme niekoľko ďalších súvisiacich informácií a úvah:

Podobný otázku som už riešil pre ženšen

Otázka na užívanie pri dojčení som už riešil pre ženšen . Po starostlivom preštudovaní dostupnej literatúry vyznela odpoveď pre ženšen dosť pozitívne. Možno potom povedať, že leskokôrka sa ženšen farmakologicky z určitého hľadiska podobá, ale visí nad ňou ohľadom užívania v tehotenstve a laktácii podstatne menší otáznik, než nad ženšenom .

Prečo nad ženšenom visel ohľadom užívania v tehotenstve a laktácii otáznik

Jednoducho povedané, pretože obsahuje účinné triterpenoidy ( panaxosdidy ), ktoré prechádzajú placentárnou bariérou a aj do materského mlieka. Čisto teoreticky by totiž panaxosidy, hoci úplne neškodné u dospelých jedincov, mohli negatívne ovplyvňovať embryogenézy, bez toho aby si toho lekári TČM boli za tie tisícročia všimli. Prakticky tomu tak našťastie nie je, ba dokonca sa zdá, že aj deťom ženšen prospieva (vedecké referencie možno nájsť v spomínanom dotazu).

Prečo nad LESKLOKORKA visí menší otáznik ako nad ženšenom

Jednoducho povedané, z troch dôvodov:

  • Leskokôrka kvantitatívne obsahuje menej triterpenoidov ako ženšen
  • Navyše sa zvyčajne konzumuje v menšom množstve než ženšen
  • Hormonálne modulačné účinok nie je u LESKLOKORKA tak výrazný ako u ženšenu

Zatiaľ čo u zrelého, kvalitného, suchého červeného ženšenu sa celkových obsah panaxosidů pohybuje okolo 20%, u suchej LESKLOKORKA lesklé je obsah triterpenoidov (tzv. Ganoderových kyselín) pod 1%. Leskokôrka sa navyše zvyčajne konzumuje v menších množstvách - jej tuhá, drevnatá konzistencia ani k žiadnej veľkej konzumácii nenabáda. Za najdôležitejšie účinnú protirakovinovú zložku LESKLOKORKA sa ďalej nepovažujú ganoderovej kyseliny, ale špecifické "polysacharidy", lepšie povedané proteoglykánmi, ktoré neprechádzajú ani cez placentu, ani do materského mlieka.

Inak odpoveď závisí aj od toho, koho sa pýtate ...

Výrobcovia bežných liekov rýchlo poznamenajú, že v tehotenstve a laktácii je lepšie sa bylinám vyhnúť, pretože nie sú dostatočne preskúmané. A majú do istej miery pravdu. Škoda len, že túto skvelú radu neboli schopní dať tým mamičkám, ktoré kedysi nechali užívať svoj talidomid, blokujúci rast končatín plodu.

Bylinkári Vám zase konkrétne u LESKLOKORKA povedia, že jej môžete v tehotenstve a pri dojčení jesť toľko, koľko len chcete. Aj oni majú pravdu. Prax ukazuje, že leskokôrka je u mamičiek úplne bezpečná.

Najmenej sebaistú odpoveď Vám dajú vedecké články. Existujú iba dve publikácie okrajovo sa dotýkajúci otázky používania LESKLOKORKA u mamičiek ( Cheng2007gsm a Zhang2006pgl ). V oboch prípadoch sa jedná o pokusy s podávaním LESKLOKORKA tehotným potkanom na aktivovanie pozitívnych účinkov u mláďat. Samotnú otázku bezpečnosti LESKLOKORKA v tehotenstve a laktácii teda veda zatiaľ oficiálne neriešila. Nie sú ale dôvody na obavy a skôr sa čaká, že leskokôrka bude aj tu účinkovať pozitívne.

  • odpoveď z http://www.herbnet.com/ask the Herbalist / asktheherbalist_pregnancy.htm pdf
  • vedľajšie účinky podľa http://www.buzzle.com/articles/ganoderma-lucidum-side-effects.html pdf

s pozdravom

-boris-

| 2011 - 30.1.2018