Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Výroba ženšenový tinktúry

Vážený pane Borisovi,

náhodou som objavila Vaše veľmi zaujímavé stránky (aj keď mám za to, že v živote sa nedeje nič náhodou) a po prečítaní základných informácií som si hneď objednala skúšobnú dávku ženšenu. Netrpím žiadnymi vážnejšími zdravotnými neduhmi, ale pomerne častou únavou a nedostatkom energie a ľahšími zažívacími ťažkosťami . Inklinujú k zdravému životnému štýlu vrátane výživy a aktívne sa zaujímam o liečivé rastliny, ekozáhrada a permakultúra. Ale to je vedľajšie. Chcem Vás požiadať o upresnenie, ako postupovať pri výrobe alkoholovej tinktúry. Zaujíma ma, či ak ovplyvní výsledok alebo následné dávkovanie použitie 40% alebo napr. 70% alkoholu a čo by ste odporúčal. Prípadne myslíte že by laik zvládol prípravu cez Vami odporúčaný Soxhletov extraktor. Mám ešte k dispozícii aj sušený koreň eleuterokoku - je vhodné použiť ho rovnakým spôsobom? Veľmi ma zaujal aj článok o rytmu spánku a bdenia! Beata

Dobrý deň, Beato.

Vidím, že ohľadom zdravie ste na tom podobne ako ja. Ja síce nemám zažívacie ťažkosti , ale trpím občasnými depresiami . Nedostatok energie je vlastne ten hlavný dôvod, prečo ženšen aj ja, zdravý človek, niekedy užívam. (Ďalším dôvodom sú jeho srdcovo-cievne a neuroprotektívne účinky .)

K ekozahradám ...

Ohľadom záujmové orientácia na ekozáhrada a permakultúra ste na tom zasa podobne ako prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc. Tento bývalý profesor tropického poľnohospodárstva sa dnes venuje zakladanie záhrad liečivých rastlín - jednu treba založil v Martínková u Moravských Budějovic (vinárstvo Sádek), kde momentálne býva. Ďalšie pomohol založiť neďaleko tej prvej, u baziliky sv. Prokopa v Třebíči. V týchto záhradách sa úspešne množia už viac ako 50 druhov liečivých rastlín.

Takéto záhrady sa zrejme v našej republike stanú dôležitými. Svojpomocnej záhrady dnes prichádzajú do módy napríklad v Južnej Amerike, ktorá trpí nedostatkom hnojív a v mestských aglomeráciách tiež nedostatkom pôdy. Tieto záhrady, tzv. "Oganopónicos", sú situované priamo v meste, napríklad aj na strechách domov, a poskytujú svojmu okoliu čerstvú a lacnú zeleninu. Problém ČR a vlastne celej EÚ je iný - čelíme tu úradnému, centrálnemu zakazovanie liečivých rastlín. Toto tvrdenie nie je nijako přehanané. Nie je náhodou, že protibylinné smernica prichádzajú z Bruselu práve dnes, kedy liečivé rastliny zažívajú renesanciu a fytokomplex dochádzajú opätovného vedeckého uznanie ako priamo uplatniteľné lieky a Preventive najmä proti civilizačným chorobám.

V spolupráci s prof. Valíčkem pripravujeme iniciatívu " Nedajme si prírodu ", ktorá sa stavia proti súčasnej inštitucionalizácii a zakazovaní liečivých prírodnín. Na druhej strane je pre každý prípad dôležité začať menej známe a vysoko účinné liečivé rastliny, ktorých drvivá väčšina je dnes v EÚ pre distribúciu bezdôvodne zakázaná, pestovať vo svojpomocných záhradách. Tieto byliny totiž spotrebiteľovi nikto nesmie predať, ale odtrhnúť si ich na záhrade (zatiaľ) právo máme. Inak osobne si myslím, že obmedzovanie liečivých rastlín je špecificky pre SR veľká škoda. Už kedysi, keď som robil Biologickú olympiádu, som postrehol, ako účastníci z ČR a Holandska vynikali v praktických botanických znalostiach, a to nielen nad nás Slovákov, ale aj nad súťažiaci z väčšiny ostatných krajín sveta. Nie v zoológiu, nie v molekulárnej biológii, ale v botanike. Dovolil by som si tvrdiť, že pre SR by bolo lepšie tropické liečivé rastliny nie zakazovať, ale rozvinúť ako odvetvie. To som ale odbočil, takže späť k tinktúre ...

Prosté lúhovania kontra Soxhletov extraktor

Jej výroba je popísaná na stránke " Ženšenový tinktúra (alkoholový extrakt) ". Na domáce použitie Vám postačí aj bežné lúhovania. Hlavnou výhodou použitia Soxhletovu extraktora je to, že možno pripraviť tinktúru koncentrovanejšie ako pri Vsádzkový lúhovaní vo fľaši. U tinktúry vyrobené lúhovaním vo fľaši je nutné patrične zvýšiť dávkovanie. Ak pokrutiny po extrakcii snívate, alebo využijete do polievok, eliminujete aj druhú nevýhodu vsázkového lúhovania: nedokonalú extrakcii. Vaša zažívacie sústava zo ženšenových výliskov zvyšné obsahové látky extrahuje rovnako dobre ako Soxhlet, polysacharidy dokonca lepšie.

Použitie laboratórneho Soxhlet , ktorého obrázok nám láskavo zaslal jeden aktívny čitateľ, má okrem toho ešte dve ďalšie menšie výhody: tinktúra má čistejší vzhľad a jej príprava je väčším dobrodružstvom. Je pritom nepodstatné, či ak sme absolvovali chemický odbor. Vysokoškolské tituly beztak trpia devalváciou. Ak platí, že práca s jedmi a výbuchy je tým, čo odlišuje skutočnú chémiu od vykonávania Maillardova reakcie na kuchynské platničke, potom práca sa soxhletem robí i laika chemikom - nebezpečenstvo výbuchu pri nej naozaj hrozí. Naozajstné, rodených chemikov práve toto nebezpečenstvo priťahuje. Chemici na PRF UK treba vždy presne vedeli, koľko kyanidu môžu pri praktiku demonštratívne pred študentmi zjesť. A hovorili, že pri prevádzkovaní chémie je výbuch len otázkou času. Ak iný náš aktívny čitateľ, Peter, vytrvá vo svojom zámere extrahovať soxhletem rôzne rastliny v liehu a benzínu , tak za desať rokov na túto tému určite bude mať čo rozprávať.

(Vážnejšie formulované: Použitie Soxhletovu extraktore je len o niečo zložitejšie ako varenie, ale každému samouk laboratórnej praxe veľmi prospeje možnosť pozrieť sa, ako to chodí v riadnej chemickom laboratóriu.)

(Pozn. Č. 2: Soxhletov extraktor je prístroj laboratórne a k extrakcii v priemyselnom meradle málo vhodný. Navyše, české prostredie drobnému podnikania nepraje, takže pre väčšinu ľudí Soxhlet z veľkej časti zostane len hračkou.)

K ďalšiemu: Koncentráciu alkoholu vyberte podľa vlastného úsudku. Môžete ísť od likérové koncentrácie až k oným 70%. U panaxosidů tam rozdiel v rozpustnosti nebude. U ženšenových polysacharidov by mohol, ale ja nemám dostatočné informácie na to, aby som vedel, aký presne vplyv meniace sa koncentrácia na ich rozpustnosť má. Koreň eleuterokoku môžete extrahovať rovnako ako ženšen, jediný rozdiel je v tom, že eleuterokok je drevnatý a výlisky nemožno zjesť.

K rytmu spánku a bdenia

Na konci Vášho listu navyše spomínate článok o rytmu spánku a bdenia . Ten podáva všeobecne málo známe, ale pritom jednoduché inštrukcie ako nastaviť svoje vnútorné hodiny. Som rád, že ho občas niekto nájde a prečíta - tieto informácie v príručkách zdravej životosprávy väčšinou chýba. Pravidelný, výdatný, osemhodinový nočný spánok je tiež jedným z kľúčov k zvládanie dnes epidemické obezity .

S pozdravom,
-boris-

| 2011 - 30.1.2018