Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Lotos indický (Nelumbo nucifera Gaertn.)

Lotos indický (Nelumbo nucifera)
Lotos indický (Nelumbo nucifera) wiki

Lotos indický (niekedy tiež lotos ořechonosný) patrí k posvätným rastlinám Ajurvédy a je v ríši rastlín po mnohých stránkach výnimočný. Táto vodná rastlina patrí k najdôležitejším adaptogenům. Celá rastlina je jedlá, ale pestuje sa pomerne ťažko, takže sa využíva hlavne ako liek a pochutina.

Účinky a užívanie lotosu

Pre ľudskú konzumáciu sú najdôležitejšie odnože (hľuzy) rastúce v bahne a semená (lotosové oriešky), ktorá dozrievajú v terčovitých plodstvo vyčnievajúcich nad hladinu. Z lotosových orieškov sa pred konzumáciou odstraňuje horký kľúčik (plumula nelumbinis), ale aj ten je jedlý a používa sa ako liečivo s protizápalovými vlastnosťami.

Liečivé vlastnosti má aj list tejto rastliny - folium nelumbinis. Má mierny diuretický a laxatívny účinok a považuje sa za vhodný doplnok stravy pri redukčnej diéte. Jeho hlavnými účinnými látkami sú lotosové flavonoidy, ktoré sú v menšej miere prítomné tiež v podzemku ďalších častiach tejto rastliny.

Lotos je vôbec veľmi zaujímavá rastlina. Kvety sú zaujímavé tým, že fungujú ako hmyzie hotel. Sú vyhrievané (lotos je jedna z mála rastlín schopných vytvárať teplo) a v priebehu noci lákajú hmyz k odpočinku. Na noc sa zatvoria a hotelových hostí uväzní až do rána, čím si lotos zabezpečí dokonalé opelenie.

Lotosová semená sú mimoriadne trvanlivá (zachovávajú si klíčivosť až 1000 rokov). Týmto spôsobom lotos prežije aj dlhé vyschnutiu riečneho ramena, kde rástol a v bahne si pekne počká, než sa rieke opäť neuráčí opäť tiecť na predošlom mieste. Navyše sa tým lotos bráni pred vodnými hlodavce, ktorí majú jeho výživné podzemky v mimoriadnej obľube. Je jasné, že pri takejto trvanlivosti musia lotosová semená obsahovať vysoko účinné antioxidanty, ktoré prispievajú k ich účinku proti starnutiu . Lotosové orechy podľa TČM upokojujú myseľ, zlepšujú spánok , posilňujú imunitný systém, zlepšujú trávenie a celkovo posilňujú organizmus, vrátane sexuálnych funkcií. Ešte silnejší účinok majú podľa TČM lotosové korene. Ako liečivo sa používajú aj kvety, listy a horké klíčky lotosových semien, ktoré majú protizápalové a upokojujúce účinky. Listy sa považujú za vhodný doplnok pri redukčnej diéte.

Ďalšie informácie a referencie môžu vážni záujemcovia o túto rastlinu nájsť v prehľade Paudel2015ppb , ktorý odporúčam.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.

Súvisiace články