Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Cicimek datľový (Ziziphus jujuba Mill.)

(Tiež jujuba čínska)

Cicimek datľový (Ziziphus jujuba)
Cicimek datľový (Ziziphus jujuba) wiki

Cicimek datľový (Ziziphus jujuba), čiže jujuba čínska je subtropický opadavý strom z čeľade řešetlákovitých, Rhamnaceae. Dosahuje výšku 3-8 metrov, má pokrivený kmeň a uzlovité vetvy. Jeho plod je kôstkovice veľká ako menšia datle. Podľa čínskeho lekárstva má cicimek stabilizujúci vplyv na rôzne telesné funkcie. Cicimek datľový je jedna z tradičných prísad silného ženšenového čaju . Cicimek je príjemnej chuti. Rastlina je zaujímavá tým, že v listoch obsahuje peptid zizifin, ktorý dočasne blokuje vnímanie sladkej chuti.

Účinky a liečebné využitie cicimku

Užívanie cicimku bolo až donedávna odôvodnené iba dôverou v klinické skúsenosti TČM. Cicimek je napríklad súčasťou starobylej zmesi proti depresii kan mai tá cao písomne zaznamenané už od 2. storočia NL. ( Jun2014hmg ). Cicimek sa ďalej v TČM tradične používa na ochranu pečene . Okrem plodov sa na liečenie používajú aj lístky a semienka (jadrá kôstok).

Až do roku 2007 totiž neboli vo vedeckej literatúre o plodoch cicimku takmer žiadne informácie ( Naftali2008zje ako jediný vtedy dostupný zdroj citovala web Joeho Hing Kwok Chu ). Až nedávno sa objavili japonské publikácie ( Huang2007maa a Huang2009czj ) o jeho možnom protirakovinové účinky na pečeň. Boli v ňom nájdené triterpenoidní kyseliny ( Guo2009hlc ) a taiwanská publikácie Chen2010wez potvrdila ochranný účinok cicimku na pečeň. Plody cicimku obsahujú značné množstvo antioxidačných flavonoidov ( Chen2010wez ).

Ďalšie spomínané účinky: proti stresu , proti hepatómy (rakovina pečene) .

Plody cicimku datlového (jujube)
Sušené plody cicimku datlového (jujube)

| 9.7.2008

Súvisiace články