Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

História a súčasnosť výskumu ženšenu

V oblastiach svojho prirodzeného výskytu bol ženšen človekom využívaný odpradávna. Ako liek bol ženšen prvýkrát popísaný okolo r. 200 nl. v Šen-Nongově knihe bylín (Šen-Nong Pen Cao Ťing) a svoje postavenie v TČM si udržal dodnes.

História výskumu adaptogénov:

Sovietski výskumníci - kombinácia národného vojenského výskumu a dobročinné snahy, snaha využiť východnej polohu a kontakt s Čínou

Japonskí, neskôr čínski výskumníci - potom čo Sovieti demonštrovali že výskum bylín metódami súčasnej vedy je publikovateľný, svoje tradičné špecifiká začali uplatňovať vo výskume najskôr Japonci a potom Číňania. Boli motivovanie snahou o vlastné uplatnenie vo vede ao originálnu publikáciu, ktorá sa v súčasnom scientometrickém systéme odmeňuje

Tretia fáza je komerčný, kedy sú výskumníci motivovaní svojimi väzbami na predajcu bylinných preparátov.

Moderný výskum ženšenu začal v 50. rokoch

Naša medicína ženšenu v podstate až do 20. storočia nevenovala pozornosť. Priekopníkmi moderného výskumu ženšenu boli sovietski vedci N. Lazarev a I. Brechman. Počiatky výskumu ženšenu nemožno oddeliť od novo zavedeného pojmu adaptogénu ako akéhosi zovšeobecnenie ženšenu, čoho pamiatkou je pretrvávajúca tendencia predajcov označovať najrôznejšie nepríbuzných adaptogény slovom "ženšen" . Brechman a jeho nasledovníci prvýkrát pristúpili k výskumu východných liekopisov metódami európskej vedy ( Brekhman1954egr , Brekhman1957pgi , Brekhman1965gus , Brekhman1966opi , Brekhman1969pig , Petkov1977aee a mnohé ďalšie). Okolo tejto doby došlo ik objasnenie chemickej štruktúry panaxosidů ( Shibata1965sss , Tanaka1966cso , Shibata1966cso , Elyakov1968pst atď.).

Za zmienku stojí, že aj keď v Spojených Štátoch bol ženšen americký zbiera a pestovaný vo veľkom už od 18. storočia na vývoz do Ázie, tamojší vedci mu prevažne nevenovali pozornosť. Vývozom ženšenu do Ázie sa zaoberal aj sám George Washington blahej pamäti. Málo sa vie, že vojnu za odtrhnutie USA od Británie (1775-83) financoval hlavne ženšen ( Youngsik2004bhu ).

V 70. rokoch boli povzbudzujúce a liečivé účinky ženšenu považované za preukázané

Sovietsky výskum sa čoskoro stal inšpiráciou pre vedcov po celom svete. Bolo objasnené chemické zloženie ženšenu ( Fujita1962csg , Kitagawa1963psp , Kaku1975css atď.) A jeho farmakológie v hrubých rysoch ( Takagi1972psp atď.). Začiatkom 70. rokov boli účinky ženšenu proti únave považované za "dobre zdokumentované" ( Takagi1974epg ). Od 60. a 70. rokov bolo o ženšenu publikované viacero prehľadov, dobre sa vedelo o jeho účinku proti vysokému krvnému tlaku ( Hah1978epg ), hypoglykemickej a antidiabetickej účinku ( Ng1985hcp ) a ďalších účinkoch. Túto "poctivú" fáze ženšenového výskumu dobre sumarizuje Chong1988gtu , ktorý hovorí o jasnom účinku proti únave, účinku na hypotalamicko-hypofyzárnej osi, hypoglykemickej, protizápalovom , protinádorovom a protivírusové účinku. Popisuje dokonca aj protichodné účinky panaxosidů na nervový systém (budivý účinok panaxosidu Rg 1 kontra upokojujúci účinok Rb 1 ).

90. roky - od objektivity k propagande

Na jednej strane, nové molekulárnej metódy umožnili detailné, niekedy už aj kvantitatívny opis účinných látok ženšenu. Na druhej strane sa však objavil nevídaný príliv objektívnymi článkov zameraných proti ženšenu a bylinám všeobecne. Odklon od objektivity sa ale objavuje aj u publikácií, ktoré s bylinnou liečbou sympatizujú. Podozrivé sú niektoré kórejskej publikácie, ale aj západnej výskumy priamo alebo nepriamo financované predajcovia ženšenu a ďalších bylín. Tieto výskumy sa väčšinou sústreďujú na účinnosť konkrétnych komerčných bylinných prípravkov alebo obchodných značiek. Dá sa povedať, že nezainteresovaný výskum sa pri téme bylinné liečby celkovo dostáva do menšiny.

V lekárskych časopisoch sa najnovšie objavuje protiženšenová a všeobecne protibylinné propaganda

Na publikáciách negatívne hodnotiacich bylinnú liečbu všeobecne a žešen konkrétne ( Pugh2008mvm , Vogler1999egs , Koren1990mgu , Wilkie1994grj , Miller1998hms ...) je podozrivých viacero vecí: začali sa znenazdania objavovať v polovici 90. rokov, kedy byliny začali vážne konkurovať bežným liekom; objavujú sa predovšetkým v časopisoch cielených na lekára (trebárs Journal of American Medical Association); ignorujú či znevažujú väčšinu doterajších vedeckých výsledkov ... Úmysel sa však preukazuje ťažko. Ženšen má protichodné, vzájomne sa vyvažujúce účinky na fyziologické parametre a nie je u neho ľahké odlíšiť poctivú a potrebnú vedeckú skepsu od negatívnej propagandy, zvlášť keď je písaná chytro. Preto som bol rád, keď som objavil článok messina2006hsf (ktorý vyšiel v časopise Journal of Perianesthesia Nursing, 2006), na ktorom sa dá jasne demonštrovať, že aspoň niektoré články negatívne hodnotiace bylinnú liečbu

  1. sú písané s preukázateľne klamlivým úmyslom,
  2. schválne ignorujú väčšinu doterajších výsledkov,
  3. sú 100% nesprávne vo výrokoch o svojom hlavnom téme, hoci sú písané ako články prehľadné,
  4. sa nehanbí použiť na vymyslený výrokom falošné referencie,
  5. sú autormi a redaktormi príslušných vedeckých časopisov publikované úplne beztrestne.

Na osobitnej stránke rozoberám a slovo od slova Vyvraciame celú ženšenový sekciu článku messina2006hsf , čo mi bolo umožnené vďaka autorkinu nepokrytému prístupu k falšovaniu vedy. (Opakujem, moje kritika sa netýka skeptických publikácií všeobecne - za všetky spomeniem napríklad Wilkie1994grj , ktorá napriek svojmu skeptickému postoju pôsobí poctivo.)

Druhá strana mince: prehnaný entuziazmus komerčného výskumu

Potom, čo veda otvorila dvere k oficiálnej akceptácii ženšenu ako lieku, jeho komerčný potenciál vzbudil vlnu zištne motivovaného vedeckého záujmu, v ktorého čele stojí Kórea. Kórejský výskumný ústav pre tabak a ženšen a ďalšie kórejskej inštitúcie chrlí pozitívne až entuziastický výsledky o liečivých vlastnostiach ženšenu, ktorý zásadne nazývajú "

Konečne, nevhodné nadšenie vo výskume adaptogénov často ani nie je spojené so zištnými záujmy - výskumníci sa do svojho téme niekedy zamilujú, alebo majú napríklad pocit, že negatívny výsledok nie je výsledok a že musí za každú cenu vyprodukovať optimistickú interpretácii. Tak když zjistí třeba aktivační vliv nějaké byliny na nějaký druh bílých krvinek, vyloží to jako " posílení imunity ", zatímco tlumivý vliv vyloží ne jako "oslabení imunity", ale jako "potenciální vliv proti autoimunitním reakcím". Konkrétně u ženšenu je imunomodulační vliv zvláště náročným tématem.

Současný stav

Panaxosidy a další obsahové látky ženšenu jsou na molekulární úrovni čím dále tím lépe prozkoumané. Seriózní výzkum ženšenu se v současnosti už nezabývá spekulováním jestli jsou účinky ženšenu mýtem nebo realitou, ale posunul se k jejich přesné kvantitativní analýze.

Pokud jde o klinický účinek, nejsme a dlouho ještě nebudeme s to jej z vlastností jednotlivých panaxosidů vyvozovat. To je ale problém, jímž kupodivu trpí i léky, které mají tzv. hlavní účinek. Jejich hlavní, krátkodobý účinek je výrazný a předvídatelný, ale dlouhodobě celkovou situaci v organizmu spíše zhoršují (ať už mluvíme o analgetikách, sedativech či antibiotikách ). Ambicí adaptogenů je celkovou situaci v organizmu zlepšovat bez důrazu na "hlavní" účinek.

Pohrávam sa s myšlienkou vytvorenia kalkulačky dávkovanie ženšenu a jeho panaxosidů vzhľadom k tým účinkom, ktoré boli doteraz kvantitatívne popísané. Než ju ale dokončím, bude naďalej platiť, že najprijateľnejším systémom pre klinické užívanie ženšenu je systém tradičnej čínskej medicíny. Keďže je ženšen úplne neškodný , ďalším prijateľným systémom je samoregulačný liečba, teda užívanie ženšenu "podľa citu" pod dohľadom MUDr. lekára znalého problematiky adaptogénov.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.