Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Kontraindikácie a interakcie ženšenu

Ženšen je kontraindikovaný u akútnych bakteriálnych ochorení , pretože jeho tlmivý účinok na zápal a tendencie posilňovať imunitnú odpoveď typu 1 (protivírusovú a protirakovinovú) ide na úkor odpovede typu 2 (antibakteriálne). Ženšen by znižoval ostrosť imunitnej reakcie proti akútnej bakteriálnej infekcii. Z čisto bezpečnostných dôvodov tiež odporúčam ženšen neužívať v prvom trimestri tehotenstva . V neskorších štádiách tehotenstva je ženšen bez problémov .

Iné kontraindikácie ženšen prakticky nemá

Existuje povera, že by sa ženšen nemal brať pri vyššom tlaku. Táto povera je úplne falošná. Ženšen pri hypertenzii nie je kontraindikovaný, naopak je veľmi vhodný ( Han1998erg , Sung2000erg , Jovanovski2014erk ). Ženšen je tiež výborný pre starých ľudí a pre ľudí trpiacich civilizačnými chorobami: aterosklerózou , cukrovkou , alergiou a autoimunitnými chorobami . Ženšen má blahodarné účinky zvlášť u kardiakov ( Jia2012cgm ).

Ženšen prakticky nemá nežiaduce účinky

Ženšen je takmer dokonalý adaptogén a ako taký prakticky nemá vedľajšie účinky . Keďže ale si niektorí ľudia nevedia predstaviť liek bez vedľajších účinkov, ženšen je přimýšlejí. Tak sa dozvieme, že k nežiaducim účinkom ženšenu má patriť zvýšený krvný tlak, nervozita, nespavosť, kožné vyrážky a hnačka, ktoré boli v článku Siegel1979gas v časopise JAMA z r. 1979 a v článku Chen1981eas v časopise Journal of Traditional Chinese Medicine ( "časopis pre TČM ") súhrnne nazvané ginseng abuse syndrome- syndróm predávkovanie ženšenom. Spomínaný článok z r. 1979 bol založený na dotazníku, ktorý vypĺňalo 133 pacientov s históriou užívania ženšenu. Žiadne experimentálne štúdie, ktoré by tieto nežiaduce účinky ženšenu potvrdili, neexistujú. Namiesto toho existuje priehrštím správ o jednotlivých pacientoch, ktorých zdravotný stav sa zhoršil v čase, keď brali ženšen ( Paik2015rcp ). Tieto prípady samozřemě nič nedokazujú, pretože aj u tých, ktorí užívajú adaptogény sa zdravotný stav niekedy zhorší. EÚ ale využila konštrukt "syndrómu predávkovania ženšenom" k zavedeniu maximálnej dávky ženšenu 2g / deň, čo je niekedy nedostatočná.

Je dobré nežiaduce účinky ženšenu skúmať, pretože na jeho bezpečnosť spolieha veľa pacientov. Doterajšie štúdie a skúsenosti TČM však ukazujú, že ženšen vyššie spomínané vedľajšie účinky nemá ( Paik2015rcp ). Rozhodne možno odmietnuť napríklad tvrdenie, že by ženšen zvyšoval krvný tlak (v skutočnosti pôsobí proti hypertenzii) či vyvolával kožnú vyrážku (v skutočnosti pôsobí proti alergii). Ženšen tiež - hoci je duševne povzbudzujúce - nevyvoláva nespavosť . Ženšen nie je kofeín. Že ženšen sám o sebe nenarúša cyklus spánku a bdenia sa preukázalo na zvieratách ( Lee1990cip , Huong1998aem ) aj na ľuďoch ( Han2013erg ).

Nespoľahlivé zdroje popisujúce vymyslené nežiaduce účinky ženšenu sú mätúce pre ďalšie bádateľa. Na slovenskom internete je poľutovaniahodným prípadom článok o ženšen , pod ktorým je podpísaný doc. RNDr.Lubomír Opletal, CSc., Obsahujúci dlhú sekciu o nežiaducich účinkoch ženšenu. S doc. Opletal som o tom komunikoval a on mi povedal, že článok kedysi napísal pre web Ordinace.cz au nežiaducich účinkov čerpal z vyššie zmienených zdrojov. Doc. Opletal nemal informácie o žiadnych ďalších štúdiách potvrdzujúcich toxicitu ženšenu. K náprave článku na webe Ordinace.cz by ale bola nutná spolupráca vydavateľa, pretože doc. Opletal už práva k uvedenému článku nevlastní.

Ženšen prakticky nemá liekové interakcie

Ženšen je neškodný a prakticky nemá toxickú dávku. Experimentálne štúdie dospeli k záveru, že liekové interakcie ženšenu prakticky neexistujú ( Ramanathan2016pdi ). Povery o liekových interakciách ženšenu však naďalej kolujú svetom. Podľa môjho názoru je šíri tí, ktorí chcú tento starobylý liek spochybniť v rámci širšej protibylinné propagandy. Keď sa totiž pozerám na nestyďte článok messina2006hsf , ktorý vyšiel vo významnom lekárskom časopise a je 100% založený na špekuláciách, alebo na článok Miller1998hms podobného razenia, žiadne iné slovné spojenie ako protibylinné propaganda ma nenapadá (pozri aj reakciu čitateľov Fughberman1999hms ). Z komerčného hľadiska ide o to, že ženšen konkuruje paracelsovským liekom , pričom sám je nejedovatý a patrí medzi adaptogény . Na zoznamoch vymyslených interakcií ženšenu sa objavuje warfarín a antikoagulanty všeobecne, lieky proti hypertenzii, diuretiká, digoxín, steroidy a estrogény, inzulín a antidiabetické prípravky a psychofarmaká (fenelzín a ďalšie blokátory monoaminooxidázy).

Ženšen je neškodný a bezpečný

Ženšen nemá toxickú dávku. Možno ho konzumovať tak, ako keby to bola bežná potravina. Možno ho tiež použiť ako polievkovú zeleninu. Aj v dávkach desiatok gramov je ženšen neškodný ( Coon2002pgs , Kitts2000esg , Seely2008sep ). Vyčistené panaxosidy toxickú dávku majú, je však extrémne vysoká ( Kaku1975css ).

Donedávna kdekto tvrdil, že ženšen je úplne neúčinný, že je to v zásade placebo. Dnes, keď je jeho účinnosť vedecky nesporná, by bolo chybou nechať sa zase strašiť zoznamy vymyslených interakcií a nežiaducich účinkov. V porovnaní s paracelsovskými liekmi je ženšen mimoriadne bezpečný.

| 2008 - 28.10.2018