Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ženšen nie je doping

Svetová antidopingová agentúra (WADA) klasifikuje ženšen ako povolenú látku pre športovcov

Svetová antidopingová agentúra ( World Anti-doping Agency, WADA ) je najvyššou autoritou celosvetovo zaisťujúce boj proti dopingu vo vrcholovom športe. Bola založená v roku 1999 Medzinárodným olympijským výborom. Vytvára a spravuje celosvetový antidopingový program a zjednocuje pravidlá všetkých športových organizácií a inštitúcií na celom svete do "Svetového antidopingového kódexu", ktorého súčasťou je aktualizovaný "Zoznam zakázaných látok a metód dopingu". Medzi ďalšie činnosti WADA patrí organizácie testovania športovcov. Keď športovci berú nejaké lieky alebo doplnky, musia si vždy byť istí, že tieto nespôsobia pozitívne testy na doping.

Ženšen nie je uvedený na zozname zakázaných látok alebo metód dopingu

"Zoznam zakázaných látok a metód dopingu", ktorý WADA publikuje (zoznam platný od 1. januára 2009 je tu pdf ), Neuvádza ženšen ani jeho obsahové látky. Nutné ale poznamenať, že okrem uvedenia jednotlivých zakázaných látok a metód, sú obsahom zoznamu tiež širšie skupiny látok ako anaboliká, stimulanty, modulátory steroidných receptorov, kam by čisto teoreticky mohol byť ženšen podľa niekoho zaradený. Preto je potrebné pátrať po konkrétnejším stanovisku WADA k ženšenu ...

Ženšen bol v roku 2000 klasifikovaný WADA ako "povolený doping"

WADA sa už ženšenom konkrétne zaoberala, a to dokonca skoro po svojom vzniku. Hneď v lete roku 2000 na Olympijských hrách v Sydney sa zistilo sa, že niektorí športovci užívajú ženšen pravidelne.

Priame vyjadrenie o ženšenu publikovala WADA v Správe o priebehu Letných Olympijských hier v Sydney pozri pdf (s. 40): "... Ženšen (ginseng) a iné bežné doplnky (kreatín, melatonín, kyselina hydroxymetylmáselná, inozín, vitamíny, minerály atď.) patria medzi pseudo-doping čiže povolený doping ..."

Ďalšie nepriame vyjadrenie WADA zahŕňajú napríklad tento pdf a tento pdf dokument - ženšen sa zakaždým spomína medzi povolenými doplnky ako vitamíny, minerály, kreatín atď. V zápisnici zasadnutia výkonného výboru WADA z 20. júla 2000 ( pdf ) Ďalej jeden z členov výboru priamo hovorí, že pozitívny laboratórny test sa nemôže brať do úvahy, ak by bol spôsobený ženšenom.

Bezpečnosť ženšenu z hľadiska antidopingových testov potvrdzujú aj vedecké štúdie.

WADA samotná testovanie výživových doplnkov neposkytuje. Testovaním ženšenu (konkrétne ženšenového extraktu) sa ale zaoberala napr. Štúdie antidopingových testov vykonaných na skupine 39 kanadských atlétov dlhodobo ktorí dostávali ženšenový extrakt ( goel2004dug ). Táto preukazuje, že ženšen nespôsobuje pozitívne dopingové testy.

| 2009 - 30.1.2018