Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Zažívacie ťažkosti

Rôzne druhy zažívacích ťažkostí

Jediná stránka je príliš málo na to aby som pokryl všetky problémy tráviacej sústavy. Avšak v otázkach ktoré dostávam sa niektoré zažívacie problémy opakujú častejšie ako iné. Preto som sa rozhodol venovať tento článok vybraným častým problémom tráviacej sústavy od žalúdka až po hrubé črevo.

Pálenie záhy a gastroezofageálny reflux

Gastroezofageálny reflux, ktorý pálenie záhy spôsobuje, je odborný názov pre situáciu kedy žalúdočná kyselina vniká zo žalúdka zvieračom do pažeráka. Sliznice pažeráka na rozdiel od žalúdka kyselinu neznáša, čo sa prejavuje pálivým pocitom a v ťažších prípadoch aj poškodením (natrávením) pažeráka.

žalúdočné vredy

Okrem refluxu sú ďalším častým problémom žalúdka vredy. Žalúdočné obsah je totiž veľmi agresívny, takže žalúdočné stena musí byť pred ním chránená hrubou vrstvou slizu. Keď dôjde k porušeniu slizové vrstvy, prirodzeným výsledkom je samonatrávení žalúdočnej steny a žalúdočný vred. Žalúdok je jednoducho chemický reaktor plný žieraviny a citlivo reaguje na zdravotné problémy ktoré máme. Z rovnakého dôvodu sa už vzniknutý žalúdočný vred len ťažko hoja.

dráždivý tračník

Syndróm dráždivého čreva pojem pre poruchu funkcie hrubého čreva. Táto porucha sa prejavuje buď ako zápcha, alebo naopak ako sklon k hnačke, ktorý nemožno vysvetliť inou chorobou. Nespadajú sem teda hnačky bakteriálneho alebo vírusového pôvodu ani zápchy spôsobené napr. Vedľajšími účinkami niektorých liekov. Je ťažké povedať či je horšia poruchou sklon k hnačkám alebo k zápche, oboje je nepríjemné a nebezpečné.

Účinky prírodných liečiv na tráviacu sústavu

Hoci 20. storočia všeobecne na prírodnú liečbu hľadel, zažívacie ťažkosti zostali akýmsi kútikom, kde sa liečebný potenciál prírodných liečiv v obmedzenej miere pripúšťal. Svedčí o tom aj mená ako "žalúdočné kvapky", "žalúdočný likér" atď. Po dlhú boli slivky proti zápche jediným prírodným prostriedkom ktorého účinok pripúšťalo aj protibylinné ministerstvo pravdy EÚ (tým mienim Európsky úrad pre bezpečnosť potravín, EFSA). Ako je to ale s účinkom adaptogénov u zažívacích ťažkostí? Dá sa povedať, že hoci zažívacie ťažkosti k typickým indikáciám adaptogénov nepatrí, ženšen pravý a zrejme aj niektoré ďalšie adaptogény určité účinky na tráviacu sústavu majú.

Účinky ženšenu na tráviacu sústavu

Druhý bod klasickej definície adaptogénu hovorí, že adaptogén má normalizujúci vplyv na fyziológiu bez ohľadu na to, v akom smere odchýlka od normálu pôsobí. Takýto účinok má ženšen na stresovú os , imunitný systém i srdcovo-cievny systém. (Na molekulárnej úrovni sa to vysvetľuje tým, že rôzne panaxosidy ženšenu majú protichodné účinky na tieto systémy .) Je otázkou, či sa normalizujúci účinok ženšenu prejavuje aj u tráviacej sústavy. Odpoveď na túto otázku nie je jasná.

Chcel by som tu ako jednoduchý predpoklad vzniesť možnosť, že ženšen má na črevnú svalovinu dvojaký účinok a teoreticky by tak mohol pomáhať tak pri zápche (zníženej aktivite tračníka), tak pri poruchách spôsobených zvýšenou peristaltikou. Táto hypotéza nie je potvrdená, ale v literatúre možno pre dvojaký účinok ženšenu na črevnú svalovinu nájsť podporu:

  • Podľa Hashimoto2003cpg ženšen znižoval prílišnou aktivitu tenkého čreva vyvolanú karbacholom.
  • Na druhej strane, podľa Onomura1999egr ženšen zvyšoval aktivitu črevnej svaloviny (dvanástnika) a znižoval absorpciu glukózy. Ďalej podľa Suzuki1991etc , výťažok z kultúry ženšenových buniek zvyšoval motilitu myšieho čreva.
  • Štúdia Kim2007egt zistila pôsobenia zmesi ženšenových saponínov na bunky, ktoré riadia aktivitu črevnej svaloviny.

Nezávisle na účinku ženšenu na črevnú svalovinu sa u polysacharidov ženšenových listov a koreňov na myšom modeli zistil účinok proti žalúdočným vredom ( Sun1992paa ). Ďalej potom sa dobre známy protizápalový účinok ženšenu vzťahuje aj na zápal hrubého čreva , ako pre P. quinquefolius preukazuje Jin2010ags .

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lablab_purpurov%C3%BD Medicinal Plants in China. Manila: WHO, 1997. ISBN 92 9061 102 2 .

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.