Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Ochrana tráviacej sústavy

Tráviaci sústavou prijímame väčšinu adaptogénov, ktoré tam majú prvú príležitosť preukázať svoje účinky. Pri každej fytochemikálie sa hneď pýtame, či a ako rýchlo sa vstrebáva. Ale niektoré liečivé látky sa vôbec nemusí vstrebať a pôsobí už zvnútra tráviacej trubice. Častejšie však účinné látky preniknú do krvného obehu a ovliňují žalúdok, črevá a ďalšie orgány tráviacej sústavy až nepriamo. Ochranný účinok na tráviacu sústavu je jeden z rôznych druhov ochranných účinkov na fyziologické systémy, ktoré adaptogény môžu mať.

Tráviaca sústava je tiež kľúčová pri štúdiu farmakokinetiky všetkých liečiv, vrátane fytochemikálií. Nielenže sa účinné látky črevom vstrebávajú, ale tráviacou sústavou sa mnohé z nich tiež vylučujú: pečeň je vychytávajú z krvi, modifikujú a žlčou vylučujú späť. Pečeň, ktorá sa v širšom zmysle tiež počítajú ku žľazám tráviacej sústavy, sú orgánom zodpovedným za väčšiu časť z našej vrodenej vedomosti fytochémia reprezentovanej proteíny BCRP, Pgp, MRP, UGT a ďalšími. Teda za to, že fytochemikálie sú pre nás často menej toxické, než plne syntetické molekuly, s ktorými sme sa v priebehu evolúcie nestretli.

Tráviaca sústava je ďalej dokonalým extraktorom. Veľakrát je oveľa účinnejšia nejakú bylinu zjesť, než vykonávať extrakciu lúhovaním do čaju alebo bylinných elixírov. Prakticky si rozdiel možno vyskúšať u medicinálneho konope, ale princíp platí aj u tých bylín, ktorých účinky tak ľahko subjektívne nepoznáme.

Účinky prírodných liečiv na tráviacu sústavu

Hoci 20. storočia všeobecne na prírodnú liečbu hľadel, zažívacie ťažkosti zostali akýmsi kútikom, kde sa liečebný potenciál prírodných liečiv v obmedzenej miere pripúšťal. Svedčí o tom aj mená ako "žalúdočné kvapky", "žalúdočný likér" atď. Po dlhú boli slivky proti zápche jediným prírodným prostriedkom ktorého účinok pripúšťalo aj protibylinné ministerstvo pravdy EÚ (tým mienim Európsky úrad pre bezpečnosť potravín, EFSA). Ako je to ale s účinkom adaptogénov u zažívacích ťažkostí? Dá sa povedať, že hoci zažívacie ťažkosti k typickým indikáciám adaptogénov nepatrí, ženšen pravý a zrejme aj niektoré ďalšie adaptogény určité účinky na tráviacu sústavu majú.

Účinky ženšenu na tráviacu sústavu

Druhý bod klasickej definície adaptogénu hovorí, že adaptogén má normalizujúci vplyv na fyziológiu bez ohľadu na to, v akom smere odchýlka od normálu pôsobí. Takýto účinok má ženšen na stresovú os , imunitný systém i srdcovo-cievny systém. (Na molekulárnej úrovni sa to vysvetľuje tým, že rôzne panaxosidy ženšenu majú protichodné účinky na tieto systémy .) Je otázkou, či sa normalizujúci účinok ženšenu prejavuje aj u tráviacej sústavy. Odpoveď na túto otázku nie je jasná.

Chcel by som tu ako jednoduchý predpoklad vzniesť možnosť, že ženšen má na črevnú svalovinu dvojaký účinok a teoreticky by tak mohol pomáhať tak pri zápche (zníženej aktivite tračníka), tak pri poruchách spôsobených zvýšenou peristaltikou. Táto hypotéza nie je potvrdená, ale v literatúre možno pre dvojaký účinok ženšenu na črevnú svalovinu nájsť podporu:

  • Podľa Hashimoto2003cpg ženšen znižoval prílišnou aktivitu tenkého čreva vyvolanú karbacholom.
  • Na druhej strane, podľa Onomura1999egr ženšen zvyšoval aktivitu črevnej svaloviny (dvanástnika) a znižoval absorpciu glukózy. Ďalej podľa Suzuki1991etc , výťažok z kultúry ženšenových buniek zvyšoval motilitu myšieho čreva.
  • Štúdia Kim2007egt zistila pôsobenia zmesi ženšenových saponínov na bunky, ktoré riadia aktivitu črevnej svaloviny.

Nezávisle na účinku ženšenu na črevnú svalovinu sa u polysacharidov ženšenových listov a koreňov na myšom modeli zistil účinok proti žalúdočným vredom ( Sun1992paa ). Ďalej potom sa dobre známy protizápalový účinok ženšenu vzťahuje aj na zápal hrubého čreva , ako pre P. quinquefolius preukazuje Jin2010ags .

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lablab_purpurov%C3%BD Medicinal Plants in China. Manila: WHO, 1997. ISBN 92 9061 102 2 .; pálenie záhy a gastroezofageálny reflux, žalúdočné vredy, colitis

Ďalšie adaptogény chrániaci tráviacu sústavu

  • Modelový hubový adaptogén leskokôrka lesklá (konkrétne jej polysacharidy) podľa Chen2011glp urýchľovala hojenie črevnej sliznice po poškodenie spôsobené cytostatikami.

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.