Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Depresia

Depresia je súčasťou života každého človeka a jej hlavným príznakom je to, čomu ja hovorím duševné bolesť . Duševné bolesť má mnoho rozmerov, ktoré možno slovami vyjadriť len čiastočne - úzkosť , poklesnutá nálada , čierne myšlienky ... Depresia často sprevádza duševný stres a môže sa pri nej objaviť pocit tiesne v krku (tzv. Knedlík v hrdle). Odhaduje sa že depresiou trpí asi 10% populácie ( Cipriani2011dad ).

muž s nastupujúcou depresiou
Zúbožený muž s nastupujúcou depresiou

Primeraná depresia je normálnou súčasťou nášho motivačného systému a všeobecne nie je cieľom ju tlmiť, ale riešiť životnú situáciu, ktorá zármutok spôsobila. To ale nie je vždy možné. V živote existujú nenahraditeľné straty a neriešiteľné situácie. Oprávnenou depresiou často trpia nevyliečiteľne chorí. U iných pacientov je zase príčina v ich mozgu, ktorý prezentuje normálny životný situácia ako deprimujúce a beznádejné. S depresiou súvisí monoamínový neurotransmitery, hlavne serotonín , dopamín a mozgový noradrenalín. Na tieto receptorové systémy pôsobia bežná antidepresíva, ktorá vám lekár pri depresii predpíše. Dlhotrvajúcej depresie má ďalej vplyv na imunitný hormóny interleukíny a neprospieva odolnosti proti chorobám.

Účelná a neúčelné (endogénne) depresia

Podľa môjho názoru teda väčšina bežných depresiou nie je patologická , ale má reálnu príčinu v životných problémoch jednotlivca, ktoré žiadna tabletka nevyrieši. Je nutné rozlíšiť medzi:
  • depresiou účelnú, racionálne , ktorá je síce nepríjemná, ale vo svojom dôsledku je adaptívne - zvyšuje pravdepodobnosť že správne zareagujeme na životné realitu
  • depresiou neúčelnou , ktorá je neodôvodnená

Zvláštnym typom neúčelné depresie je

  • endogénnej (vnútorný) depresia - nesúvisí vôbec s našou objektívnej situácii, ale je prejavom nesprávneho fungovania mozgových centier radosti a smútku

Depresia je súčasťou duševného vybavenie človeka

Väčšina ľudí vo svojom živote sleduje dobre predpovedateľné ciele podľa vopred vytvorených, alebo častejšie odpozorovaných postupov. Tie sa stávajú údmi ich duchovného sveta. Rovnako ako fyzický zápal postihuje časti fyzického tela, depresie sa týka časti nášho duchovného sveta. Depresia je s najväčšou pravdepodobnosťou racionálne, ak spadá do nasledujúcich okruhov:

  • zdravotné postihnutie
  • rodinná strata
  • partnerské vzťahy
  • práce a spoločenské uplatnenie
  • politika a veda

Fyzický zápal sa dostaví pri infekcii alebo poškodení tkaniva . Depresia sa dostaví vtedy, keď si postupne alebo náhle uvedomíme, že naše plány v danej oblasti nemajú šancu na úspech. Na začiatku depresie dochádza v mozgu k vypnutiu mechanizmu nádeje, ktorý nám inak umožňuje ignorovať prekážky. Pocit beznádeje problémy v danej oblasti zvýrazní a psychická bolesť nás prinúti vytvoriť stratégiu novú, lepšie sa hodiaci k dosiahnutiu spokojnosti v danej oblasti. Náhle sa objevivší neriešiteľné problémy (napr. Strata potomka) môžu viesť až k dekompenzácii - duševnému zrútenia. Depresia všeobecne nás núti myslieť lepšie, ale pri dekompenzácii a psychickom zrútení dochádza k poškodeniu kognitívnych funkcii.

Aj depresia sa môže mýliť

Rovnako ako smog, chemikálie a odtrhnutie od prirodzeného prostredia (tj. Dedinské špiny) vyvolávajú bezdôvodné zápaly ( alergie , autoimunitné choroby ), aj v psychickej rovine kladie dnešný svet na človeka neprirodzené nároky, ktorých výsledkom môže byť kontraproduktívne depresie. Neprirodzených faktorov duchovného prostredia je čím ďalej tým viac a spoločne tvoria toxické prostredie, ktoré výrazne zvyšuje frekvenciu nefunkčných vzorcov správania vrátane patologickej depresie:

  • narušenia denných rytmov umelým osvetlením
  • závislosti (alkohol, liekovej závislosti atď.)
  • nedostatok pohybu
  • nadmiera pasívne zábavy: televízia, internet, videohry ...
  • nevhodné sociálne prostredie
  • nefunkčné životná stratégia odpozorované z obrazovky

Aj keď sa nám darí vyššie uvedeným toxickým faktorom odolávať, duchovne zdraví ľudia potrebujú k šťastiu tiež zmysluplný životný cieľ. A to nie je vôbec ľahká úloha. Ak sme k zmyslu svojho života rovnako nároční, ako Jarek Nohavica v piesni Múzeum, nezostáva nám než stať sa depresívnym umelcom a ticho závidieť tým, ktorým ku šťastiu stačí, že budú počúvať, nebudú odvrávať, zloží svoje maturity, vychovajú pár detí, zarobia dosť peňazí a za odmenu sa zvezú na veľkom kolotoči.

endogénnej depresie

O endogénnej depresii hovoríme vtedy, keď pacient pociťuje duševná bolesť bez vonkajšej príčiny. Inými slovami, endogénne depresia pacienta trápi, bez ohľadu na pozitívne a negatívne udalosti v jeho živote. Spôsobuje ju nerovnováha neurotransmiterov (hlavne serotoniniu a dopamínu). Ale pozor!Aj úplne bezdôvodná depresie sa vždy prezentuje ako racionálny - procesom zvaným racionalizácia si vždy nájdeme dôvod v reálnom svete, hoci skutočná príčina je vo vnútri nášho mozgu. Dobrý psychiater preto musí byť múdry človek, ktorý v priebehu niekoľkých sedení získa vhľad do pacientovho života, stane sa jeho priateľom (odborne sa tomu hovorí získať raport) a pochopí aj to, čo pacient sám o sebe nechápe. Až potom má šancu rozoznať racionálny depresii od antidepresívami liečiteľné depresie neúčelné.

Bežne predpisovaná liečba depresie

Štandardné lekárska liečba depresie používa dve hlavné metódy: psychoterapiu a farmakoterapiu. Kým správna psychoterapie môže byť extrémne prospešná, farmakoterapie kríva. Syntetická antidepresíva majú viacero problémov, hlavne vedľajšie účinky. Patrí medzi ne tricyklické antidepresíva, blokátory vychytávania serotonínu (SSRI), inhibítory monoamin oxidázy (MAO inhibítory) a ďalšie látky pôsobiace na serotonín, dopamín a noradrenalín. Za vhodnejšie považujem prírodné antidepresíva, v ktorých sa dobrí lekári dnes už orientujú.

Okrem antidepresív (či už umelých alebo prírodných) sa na depresiu tiež propagujú doplnky stravy obsahujúce perorálne neurotransmitery a ich prekurzory (hlavne fenylalanín, tyrozín a tryptofán). Sú to však bežné zložky denného jedálnička, takže nutnosť brať tieto doplnky je pre mňa otázná. Ja by som z tejto kategórie radšej odporučil melatonín, neškodný, telu vlastné neurotransmiter. Melatonín podaný pred spaním pomáha stabilizovať cyklus spánku a zdravé spanie, ako je známe, je základom liečby depresie (pozri článok náprava cyklu spánku a bdenia ).

Prirodzené a prírodné spôsoby zvládania depresie

Zvládanie účelné, racionálne depresie spočíva v riešení príčiny zármutku. Je prirodzené sa do racionálne depresie ponoriť a svoje plány upraviť tak, aby neboli založené na ilúziách. V tomto procese môže veľmi pomôcť skúsený psychoterapeut, alebo všeobecne dobrý a šikovný priateľ. Životné situácie ktorá spôsobila depresii sa niekedy nedá odčiniť - napríklad strata blízkeho alebo nevyliečiteľná choroba. Pre tieto prípady neexistuje všeobecné odporúčanie. Nájdenie zmyslu života v ťažkej situácii je práca, ktorú musí každý nakoniec urobiť sám.

Medzi adaptogény s účinkami proti depresii patrí ženšen ( Panax spp.) A ďalšie viac alebo menej adaptogénna byliny a liečivo huby napospol inšpirované tradičnými recepty našej a ázijskej medicíny. Výhodou bylinných prostriedkov je to, že upokojí a zlepší sústredenie, ale na rozdiel od bežných antidepresív nenaruší naše myslenie ( Sarai1994mde ). Nehovorím samozrejme, že každá prírodná látka je adaptogén: 100% prírodné antidepresíva ópium, kokaín a marihuana medzi adaptogény rozhodne nepatrí. To už by bolo lepšie malé množstvo alkoholu, ten ale možno odporučiť výlučne u ľudí úplne bez sklonov k návyku. Pozor!Depresia je jedným z hlavných rizikových faktorov alkoholizmu, takže pri nej s alkoholom radšej neexperimentujte! Ešte raz, depresie sa má precítiť a vyriešiť, nie utopiť v zabudnutia, ako by povedal TR Field. Čierna realita je takmer vždy lepšie ako ilúzie ponúkaná opojením.

Ženšen pôsobí proti depresii a zlepšuje sústredenie

Ženšen vyniká medzi prírodnými antidepresívami. Má antidepresívne účinky, ale nie je euforizujúce ( Ong2015peg ). Nenavodzuje stav príjemnosti, ale obmedzuje strach, úzkosť, zlepšuje sústredenie a uľahčuje riešenie problémov reálneho života .

  • Ženšenový saponíny vykázali pozitívny účinok na myšiam modelu depresie. ( Chen2014aeg )
  • Ginsenosidy Rg 1 u myší pôsobil antidepresívne a zlepšoval regeneráciu nervových buniek v dávkach 20mg / kg intraperitoneálne ( Jiang2012aeg ). Podobné výsledky priniesli aj pokusy na potkanoch ( Zhu2016grr ).
  • Gssd. Rb 1 u kurčiat v dávkach 0.25mg / kg - 5 mg / kg úmerne účinkoval proti úzkosti a mal nootropický účinok. ( Churchill2002npg )
  • Gssd.Rb 1 a zlúčenina K pôsobili pozitívne na modeli menopauzálne depresie u myší. ( Yamada2011iai )
  • Gssd. Rb 3 pôsobil antidepresívne na niekoľkých zvieracích modeloch. ( Cui2012gre )
  • Panaxosidový aglykón 20 (S) -protopanaxadiol mal u zvierat antidepresívny účinok porovnateľný s fluoxetínom. ( Xu2010sag )
  • Kyslá frakcia ženšenových polysacharidov v dávke 100 a 200mg / kg per os vykazovala antidepresívny a anxiolytický účinok u myší. ( Wang2010aea )
  • V klinickej štúdii na 35 pacientok červený ženšen signifikantne pomáhal v liečbe depresie. ( Jeong2015ekr )
  • Ženšen americký bol na myšom modeli úzkosti uznaný upokojujúcim v dávke 50 a 100mg / kg per os porovnateľne s diazepamom v dávke 2,5mg / kg. ( Wei2007aes )
  • Ženšen notoginseng mal na zvieracom modeli antidepresívny účinok a ovplyvňoval monoamínový systém. ( Xiang2011aem )

Existujú tiež publikácie, ktoré hovoria, že ženšen antidepresívny účinok nemá ( Kuribara2004aes ).

Štandardné TČM kombinácia proti depresii

  • Pansio hojdá je štandardná zmes účinná u depresie ( Elalfy2012nad , Bo2010coc ). Je to prášková zmes 30g metro pinelie trojpočetné ( Pinellia Terno ), 15g cedrátu ( Citrus medica ), 15g kôry magnólia ľaliokvetá lekárskeho ( Magnolia officinalis ), 15g pornatka kokosové , 30g mladého zázvoru a 15g Peril krovité ( Perilla frutescens ). Táto zmes sa užíva po 5g trikrát denne.
  • Kan mai tá cao je zmes proti depresii, ktorá je v čínskych lekárskych textoch známa od 2. storočia NL. Jej účinnosť dokumentuje viacero štúdií. Podľa Jun2014hmg by mohla pôsobiť na receptorový systém glutamátu, NMDA, noradrenalínu a serotonínu. Jedná sa o práškovú zmes 16g sladkého drievka čínskej , 19g cicimku datlového a 65g pšenice ( Triticum ), asi pražené. Táto zmes sa užíva v dávke 3g denne.
  • Šen Yuen kan je zmes proti depresii pozostávajúce zo saponinového extraktu ženšenu pravého a oligosagaridů Vitodata úzkolistého ( Polygala tenuifolia ). Na myšiam modeli depresie preukázala táto zmes v dávke 100 a 200mg / kg antidepresívne a nootropické účinky porovnateľné s fluoxetínom v dávke 10mg / kg ( Sun2013aem ). Podobné výsledky boli zistené aj na potkaním modelu ( Sun2014aem ).
  • Siao CAI hu táng je ďalší TČM zmes proti depresii, ktorej hlavnými účinnými zložkami je koreň šišiaka bajkalského , ženšen pravý a sladkého drievka čínska . Účinok tejto zmesi bol potvrdený na myšom modeli a molekulárnymi testami. ( Zhang2015amc )
  • San Yuen san je TČM zmes obsahujúca saponíny ženšenu, rybí tuk a valeriána lekárska ( Valeriana officinalis ). Jej antidepresívne účinky v dávkach 225 až 900mg / kg potvrdila štúdie na myšiach. ( Yan2015aes )

Ďalšie adaptogénne liečivé rastliny proti depresii

Pozitívne referencie existujú aj na šalvia ( Hamidpour2014cpm ), levanduľu ( Dwyer2011hmo ), šišiak bajkalský ( Lee2013cab ), sladké drievko čínsku , pamajorán všeobecnú ( Mechan2011mri ), kurkumín z kurkumy ( Alkarawi2016rca ), dehydrozingeron zo zázvoru ( Martinez2014aad ), eleuterokok ( Jin2013aea ) a čínsky dulovec nádherný ( Zhao2008dti ). Z neadaptogenních rastlín spomeniem mierne jedovatýhadinec ( Sayyah2006prd ). Zdržím sa vyčerpávajúceho zoznamu neadaptogenních omamných rastlín, hoci tieto depresii akútne potláčajú. Omamné rastliny na liečbu depresie podľa môjho osobného názoru neodporúčam. Výnimkou by snáď mohli byť súčasti betelového sústa - piepor betelový a betelový oriešok (plod Arek všeobecné ), ktoré by som váhal označiť za omamné, hoci sa zrejme nejedná o adaptogény. Antidepresívne a ďalšie účinky Arek všeobecné systematicky popisuje monografický prehľad Peng2015aca . Naproti tomu napríklad kata jedlá je omamná a na liečbu depresie sa nehodí. Pokiaľ ide o konope siate s vysokým obsahom kanabidiolu, tak kanabidiol je tiež viac-menej antidepresívny (deMelloSchier2014aae ) a pri perorálnom podaní relatívne neškodný, nejde však o adaptogén. Konope možno odporučiť podľa individuálnych dispozícií - niektorým prospieva, iným (napríklad mne) sa konopné opojenie nepozdáva a vadí im vedľajšie účinky - strata zmyslu pre rovnováhu, zmenené vnímanie času, duševné vyšinutosťou ... Konope uznávam ako liek proti zápalu a bolesti , ale u depresia by som skôr doporučil vyššie zmienené antidepresívny zmesi TČM.

Huby a riasy

V ríši húb ( Fungi ) je dokumentovaných antidepresívnych účinkov poskromne. Napríklad u kvasený čínskej bol antidepresívny účinok cez dopamínový systém zistený na myšom modeli ( Nishizawa2007aec ) , u huby dřevnatky ( Xylaria ) používané v TČM boli tiež nájdený účinok proti depresii ( Peng2014esw ). V ríši rias antidepresívne účinky buď chýba, alebo ich výskum úplne zaostáva.

| 2010 - 1.11.2018