Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Problémy pleti a kože

Starostlivosť o pleť

Nie som odborníkom na kozmetiku aby som hovoril o vonkajšej starostlivosti o pleť. Avšak kože rovnako ako všetky ostatné inštitúcie podlieha starnutiu . Rozdiel je v tom, že na koži sú procesy starnutia ľahko vidieť vo forme vrások a novotvarov, ktorých množstvo s vekom pribúda. Ďalším veľkým kožným problémom sú zápalové procesy , kam patria jednak rôzne vriedky a vyrážky spojené s infekciou , jednak sterilné zápaly, či už autoimunitné alebo spôsobené napríklad vystavením kože UV žiareniu. Som presvedčený, že starostlivosť o pleť zvnútra je dôležitejšie ako aplikácia prípravkov proti starnutiu zvonku.

Vrásky a starnutie pleti

Zdravo zostarnutý guru medicinálne botaniky James Duke
Zdravo zostarnutý guru medicinálne botaniky Dr. James Duke.

Vrásky sú typickým vonkajším prejavom starnutia kože , ktoré sprevádza strata kolagénu, elastínu a kyseliny hyalurónovej. Kolagén je bielkovina, ktorá sa pevnosťou blíži ocele. Napríklad šľachy sú tvorené z väčšej časti kolagénom. Ale kolagén je aj podstatnou časťou kože (preto kožený remienok nedá naťahovať). Elastín sa od kolagénu líši tým, že je roztiahnuteľný ako guma. Kyselina hyalurónová je makromolekula, ktorá na seba viaže veľké množstvo vody a tak tvorí tuhé želé, ktoré dáva koži napätý a svieži vzhľad. Pri strate týchto štruktúrnych molekúl kože zplihne a vytvorí sa na nej vrásky. Plastickí chirurgovia bojujú proti vráskam napínaním a injekciami kolagénu a ďalších materiálov. Prirodzenejší spôsob je chrániť kožu pred starnutím správnou životosprávou v priebehu života a dostatočným príjmom vitamínov E a C. Vitamín C sa priamo zúčastňuje syntézy kolagénu.

Konečný cieľ boja proti starnutiu pleti

Starnutie pleti nemožno zastaviť. Rovnako ako starnú všetky orgány tela, starne aj pleť. Koža ako povrchový orgán je dokonca vplyvom spôsobujúcim starnutie vystavená viac ako vnútorné orgány. Konečným cieľom boja proti vráskam a starnutiu pleti nie je vrátiť späť beh času, ale vyzerať na svoj vek lepšie ako by sme vyzerali pri zlej životospráve. Cieľom je mať z vlastného vzhľadu dobrý pocit. Je na nás, ak sa rozhodneme využiť služby estetickej chirurgie. Ale prirodzene zachovalý vzhľad kože v pokročilom veku je preukazom, že vnútorné orgány tela sú ešte zdravšie.

Ženšen je tradične známy svojím pozitívnym vplyvom na vzhľad a omladenie kože.

Ten je daný jednak jeho účinkom proti zápalom . Je známe že mnohé kožné krémy obsahujú kyselinu acetylsalicylovú k obmedzeniu zapálených miest a zlepšenie vzhľadu kože. Ženšen robí to isté zvnútra na inom mieste aktivačné kaskády zápalu. Ginsenosidy R b 1 navyše aktivuje syntézu kolagénu Aj v ľudských kožných bunkách (fibroblastoch). Tento účinok ginsenoidu R b 1 bol závislý od dávky a času aplikácie ( Kwok2012gri ). Zdá sa že tento účinok prebieha aktiváciou receptora PPARα .

Viacero prác ( Lee2011ekr , Kim2011eta , Sohn2011ekr , Lee2011krg , Cho2013ekr ) ukazuje účinnosť ženšenu pravého proti atopickej dermatitíde, ktorá má autoimunitné súvislosti .

Kustovnica spomaľuje starnutie pleti

Ďalšie adaptogén a bylina TČM, kustovnica čínska (Lycium chinense) je u nás populárne aj pre svoju schopnosť spomaliť starnutie tkanív ( Cheng2015eup , Deng2003iea ). Pri pokusoch in vitro bol pozorovaný vplyv špecifických polysacharidov kustovnice proti oxidačnému stresu a starnutiu buniek v koncentráciách okolo 3g / l ( Xia2014iel ), teda množstvo približne zodpovedajúcim konzumácii malého jedlá z plodov kustovnice. Kustovnica má schopnosť zlepšiť vnútorný stav kože u starnúcich myší a zvýšiť vnútornú antioxidačný potenciál kože ( Yi2013slb ).

Ďalšie prírodné prostriedky proti vráskam

Podobne ako kustovnice, aj ďalšie druhy drobných bobuľovín majú schopnosť spomaľovať starnutie. Aj keď prírodné polyfenoly (flavonoidy, antokyány) chráni pred vznikom vrások v dôsledku ultrafialového žiarenia ( Dzialo2016ppp ), nemajú schopnosť napraviť vrásky už vzniknuté. Ďalšou možnosťou je lokálna aplikácia kozmetických prostriedkov na koži, vrátane tých prírodných. Ďalšou možnosťou je kolagén. Ako všetci vieme, kolagén možno hydrolyzovať a prípravky s hydrolyzovaným kolagénom sa často ponúkajú proti vráskam a na kĺbové problémy. Nie je mi jasné, do akej miery a v akej forme je kolagén účinný. Môj osobný názor je, že najlepšie je chrániť naše vlastné kožné fibroblasty, ktoré - ak sú zdravé - nám kolagén syntetizujú presne tam, kde je potrebný.

Prírodné prostriedky pre špecifické kožné problémy

Môj veľký vzor Dr. James Duke zostavil viacero bylinných receptov proti konkrétnym kožným problémom. Tieto recepty tu v počeštené forme ponúkam:

  • Voda proti akné:

    Dobre vyvarte 1 diel čerstvé alebo sušené žihľavy a 1 diel čerstvé alebo sušené šalvie v 2-4 dieloch vody. (Pozor na čerstvé žihľavy, spôsobujú dočasnú vyrážku). Potom pridajte 2-5 kvapiek tzv. Tea tree oil (silica Melaleuca alternifolia) a 5-10 kvapiek rozmarínové silice. Použite k očiste tváre a nechajte vyschnúť bez utieranie.

  • Akné francovka:

    Vylúhujte 4 diely nechtíka, 4 diely harmančeka a 2 diely rozmarínu v množstve vodky, ktoré rastlinný materiál s rezervou zakryje. Aplikujte lokálne na tvár. (Alebo pite v prípade že na akné nezaberie - vtedy pridajte medovku pre lepšiu chuť)

  • Aloe pomáda proti akné:

    Vezmite pol šálky čerstvej šťavy aloe a vmiešajte 2 čajové lyžičky tinktúry nechtíka (z kvetov). Ďalej pridajte do zmesi obsah jednej kapsule vitamínu E a aplikujte lokálne na postihnuté oblasti, alebo preventívne na celú tvár ako nočná masku.

  • AHA proti akné:

    Zmiešajte šťavu z jednej papáje a jedného rovnako veľkého ananásu (obe obsahuje AHA, alfa hyroxykyseliny) plus niekoľko fíg plus niekoľko bobúľ hrozna s tučnejšia kožou. Nápoj s chuťou vypite. Ovocnú dreň aplikujte na tvár ako bahenný masku, na prvýkrát nie dlhšie ako na pol hodiny.

  • Vonný čaj proti herpesu:

    Medovku (Melissa officinalis) a iné hluchavkovité odporúčajú mnohí bylinkári na herpes. Čaj obsahuje yzop, medovku, pamajorán, rozmarín, šalvia, Čiernohlávok, materinu dúšku príp. ďalšie hluchavkovité a sladké drievko na osladenie (nie aníz). Obsahuje kyselinu kávovú, geraniin, kyselinu sladkého drievka, glycyrizin, lyzín, kyselinu protokatechovou, kvercetín, kyselinu rozmarínovú, kyselinu trieslovou, tymol, vitamín E a zinok, nemožno však zaručiť že sa antiherpetické účinok týchto látok vzájomnými interakciami nevyruší (alebo nezesílí). Talianski výskumníci tvrdia že kyselina sladkodrievkovo inaktivuje herpes vírus (HSV1) v bunkovej kultúre. PRÍPRAVA: Naplňte patrične veľkú nádobu do polovice vriacou vodou, pridajte medovku aby sa nádoba naplnila do troch štvrtín a doplňte 2 diely pamajoránu, 2 diely čiernohlávka a po jednom dielu z iných (nejedovatých) vonných hluchavkovitých. V zmesi vylúhujte na osladenie koreň sladkého drievka.

  • Porezanie, škrabance, vredy:

    Tea tree oil (silica Melaleuca) 3 diely, kostihoj 2 diely, Collinsonia canadensis 2 diely, nechtík lekársky (Calendula officinalis) 2 diely, Hydrastis canadensis 2 diely, pupočník ázijský (Centella asiatica) 2 diely.

  • Recept na kožné alergie (pôvodne recept proti otrave urušiolem):

    Netýkavka (Impatiens Noli-tangere) 3 diely, skorocel (Plantago lanceolata) 2 diely, aloa pravá (Aloe vera) 2 diely, mydlice lekárska (Saponaria officinalis) 2 diely.

| 2009 - 30.1.2018