Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Pískanie v ušiach (tinitus, tinnitus)

Tinnitus ako raný príznak problémov CNS

Tinitus (lat. Tinnitus) je symptóm, ktorý sa prejavuje ako pískanie, zvonenie, šumenie až hučanie v ušiach. Je to problém, ktorý poznáme všetci. U menšieho počtu ľudí je však pískanie až hučanie v ušiach tak úporné, že prekáža pri bežnom živote a vyžaduje liečbu.

vnútorné ucho

Pískanie, šumenie a hučanie v ušiach - aký je rozdiel

Tinnitus je zvuková halucinácie, ktorej príčina je nervová. Typicky sa jedná sa o podráždenie niektorého stupňa sluchovej dráhy. Vysoký tón známy ako "pískanie v uchu" väčšinou vzniká podráždením alebo až odumretím jednej alebo viacerých vláskových buniek vo vnútornom uchu. Vláskové bunky nám za normálnych okolností umožňujú počuť čisté tóny, z ktorých sa skladá nielen hudba, ale aj reč a všetky zvuky. Umierajúci vláskové bunka vyšle vo smrteľní kŕči sérii akčných potenciálov - signálov normálne používaných na neurónové komunikáciu - a tie sú naším sluchovým centrom vyhodnotené ako čistý tón frekvencie zodpovedajúce umiestnenie danej vláskové bunky v slimáky. Preto sa pískanie v uchu prejavuje najčastejšie ako čistý tón. Sluchové halucinácie typu pískanie, šumenie a hučanie ale môžu mať aj inú etiológiu. Halucinácie zvuku o mnohých frekvenciách (šumenie, hučanie, cvakanie, bzučanie atď.) Svedčí buď o podráždení celého stredného ucha (napr. Zápalom ), alebo o podráždenie sluchového nervu, alebo dokonca má spojitosť so sluchovými centrami hlbšie v mozgu. Ďalej, niekedy býva zvuk považovaný za tinitus skutočný - napríklad spôsobený krvným prúdom, čomu sa hovorí objektívny tinnitus.

Strata sluchu je prirodzeným sprievodným javom starnutia

Vláskové bunky sú nervové bunky, a to veľmi citlivé. Ich odumieranie je normálny jav postupujúcou s vekom. Odumreté vláskové bunky sa neobjavujú. Pri starých ľudí najskôr mizne schopnosť počuť vysoké tóny. Vo vyššom veku sa zhoršuje sluch celkovo a ľudia starší 90 rokov sú často takmer hluchí. Odumieranie vláskových buniek je jav, ktorému sa nedá zabrániť, ale správnou životosprávou ho možno spomaliť. K náprave strateného sluchu z kmeňových buniek ešte naše medicína nedospela.

Prečo je tinitus tak významný

Sluchová a rovnovážnej centrá sú zo všetkých zmyslových centier mozgu najcitlivejšie. To trochu súvisí s naším dobrým sluchom, zvlášť so schopnosťou smerového vypočutie. Smerové vypočutie vyžaduje neskutočnú citlivosť a schopnosť rozlišovať mikrosekundová oneskorenie zvukov medzi pravým a ľavým uchom. Aj rovnovážnej neuróny sú extrémne citlivé - mnohé jedovaté látky aj v minimálnej koncentrácii vyvolajú narušenia rovnovážnych vnemov, pocit závraty a nevoľnosť. Následné dávenie má potom z tela odstrániť potenciálne jedovatý obsah žalúdka. (S jazdou autobusom evolúcie nepočíta.) Preto tinitus aj závrat figurujú ako skoré príznaky abnormálnych stavov v mozgu. Zvracanie je jedným z typických príznakov encefalitídy, zatiaľ čo tinitus môže byť prvým varovaním na začiatku potenciálne deštruktívneho mozgového procesu, napríklad autoimunitného zápalu. Nekalé procesy v mozgu bývajú tiež sprevádzané aktiváciou citlivých buniek mikroglie a bolesťami hlavy . Napríklad konzumácia alkoholu sa spája tak s bolesťami hlavy v dôsledku aktivácie mikroglie ( kocovina ), tak s narušením pocitu rovnováhy, potácením sa a nevoľnosťou. Pomalší deštruktívnych procesy však môžu byť zákerné a ich jediným príznakom môže byť tinitus.

Pískanie v ušiach v dôsledku rádiového šumu

V dnešnej dobe je tu jedna ďalšia možná príčina tinitu: rádiové interferencie. Drôty vysokého aj nízkeho napätia, elektrospotrebiče a hlavne mobilnej siete prispievajú k podráždeniu CNS, ktoré sa môže prejaviť tinitom. Za normálnych okolností je elektromagnetické žiarenie, a to aj mikrovlnnej, pre ľudský mozog úplne neškodné. Ale dnes tu máme toľko rôznych rádiových sietí, že môže dôjsť k tvorbe optických lalokov v mikrovlnnom poli a ovplyvnenie mozgu. A nezáleží ani tak na sile zdroje, ako na tom, aké vysoké generácia mobilná sieť je. Keby som elektromagnetické pole prirovnal k rybníčku, tak v minulosti panovalo bezvetrí a plávalo sa ľahko. V 20. storočí začal fúkať vietor, ale stále sa dalo kúpať, len sme si občas kvôli vyššej vlnke logli vody. Ale keď na hladinu rybníka vyrazí rekreanti s motorovými člnmi, ktorých skrutky opisujú krivky zložitých tvarov, tak musia plavci z vody von. Ak trpíte nadmerným tinitom, mali by ste sa vyhýbať bytom v blízkosti drôtov vysokého napätia a vysielačov mobilných sietí.

Tinnitus ako príznak by rozhodne nemal byť podceňovaný. Mal by byť dôvodom k návšteve neurológa a zistenie, či je príčina v strednom uchu alebo v mozgu.

Potenciál adaptogénov pri liečbe tinitu

Pri tinitu hľadáme liek nie proti príznaku, ale proti príčine, ktorá môže potenciálne byť vážna. Ak tinitus úporne trvá, navštívte rozhodne lekára nech Vám urobí tomografiu mozgu. V každom prípade však nepochybíte, ak nasadíte adaptogény, ktoré majú u bežných aj autoimunitných zápalov nervovej sústavy veľký potenciál.

Ak sa rozhodnete priamo pre ženšen , tak vývar z koreňa ženšenu sa pije denne, najlepšie spoločne s kustovnice a kávovou lyžičkou strúhaného čerstvého zázvoru . Zázvor a kurkuma sú totiž ďalšie účinné adaptogény vhodné pri nervových zápaloch . Na ostrú chuť zázvoru a horkosť kurkumy sa dá zvyknúť. Tieto rastliny navyše majú protivírusové účinky . Významné protizápalové účinky má tiež známy indický adaptogén vítaním uspávajúca a koniec koncov tiež konope (ktoré však nemožno považovať za adaptogén). Aj v tých prípadoch, keď bylinná liečba neprinesie úľavu, si môžete byť istí, že adaptogény váš zdravotný stav rozhodne nezhorší.

  Súvisiace otázky čitateľov

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.