Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Autoimunitné choroby

Imunita a mozog sú dva najzložitejšie telesné systémy. Patrične komplexné sú tiež ich choroby. Mozog pri duševnej chorobe funguje takmer správne, len dochádza k zlým záverom. Podobne, imunitný systém pri autoimunitnej chorobe funguje takmer správne, ale útočí na vlastné antigény. Teda na vlastné bunky a bielkoviny. Lekárska veda opravy týchto komplexných systémov nezvláda. Situáciu rieši tým, že je jednoducho vypne. U duševných chorôb psychiatri lieky vypnú celú dopaminergné dráhu, čím zabráni čelnému laloku pacienta, aby vymýšľal bláznivé plány. Hovorí sa tomu farmakologická lobotomie. Podobne, u autoimunity lekári vypnú imunitný systém pomocou imunosupresív. Autoimunitných chorôb je veľké množstvo a majú rôzne mená podľa toho, ktoré tkanivá postihujú:

Ale štandardná liečba je vždy len jedna: vypnutie imunitného systému kortikoidy (prendison) či inými imunosupresívami (azatioprin atp.) Neliečená autoimunita vedie k chronickému zápalu a predčasnému starnutiu postihnutého tkaniva. V horšom prípade tiež k nevratnej likvidácii postihnutej bunkovej populácie - napríklad mozgových buniek. Ale regenerovať nevedia ani pankreatické β-bunky, ktorých zničenie je podstatou cukrovky typu 1 ...

Nežiaduce účinky imunosupresív

Podávanie imunosupresív vedie k strate odolnosti proti bežným mikróbom, čo sa rieši zase podaním antibiotík , čím sa pestujú zvlášť odolné, tzv. Nemocničné kmene MDR mikróbov. Kortikoidy však škodí omnoho viac - viď napríklad prehľad Buchman2001sec . Ide o analógy stresových hormónov (aldosterón, kortizol ...), takže ich podávanie udržuje telo v neustálom hormonálnym strese . Preto aj dochádza k vypnutiu imunitnej reakcie, ktorá sa z dôvodu vysokej hladiny stresových indikátorov odkladá na neskoršie obdobie, kedy stres pominie. Lenže extrémny hormonálne stres, ktorý telo znesie bez ujmy len niekoľko dní, trvá stále. Podávanie kortikoidov tak vedie ku katabolickým zmenám, osteoporóze, svalovej atrofii a atrofii nadobličiek, ktoré sa cítia zbytočné. A v neposlednom rade k hladu, prejedaniu, obezite a hyperlipidémiu.A to existujú ešte horšie imunosupresíva, ako je cytotoxický metotrexát, ktorý priamo zabíja leukocyty a iné aktívne bunky. Otázka znie: Je možné správne volenú fytoterapiou nahradiť či znížiť dávkovanie štandardných imunosupresív?

TČM a Ajurvéda majú na liečbu autoimunitných chorôb čo povedať. Veď aj v našej medicíne používaná imunosupresíva sú zhusta prírodného pôvodu. Tradičné systémy nápodobne pri autoimunitu používajú i jedovaté byliny, napríklad prvosienka Carmichaelův (akonitin) a trojkřídlec Wilfordův (triptolid). Pre tých, ktorí nevedia, nevedecká TČM je medicínou so všetkým a pracuje aj s tými najprudšími jedy, ktorých dávkovanie lekár starostlivo stráži. Lenže nás budú zaujímať predovšetkým adaptogény, ktoré možno pacientovi bez obáv podať.

Zvládanie autoimunity adaptogény

Klasické adaptogény majú neraz protizápalové a regeneračné účinky, ktorými zmierni škody napáchané ako autoimunita, tak jej štandardnou liečbou:

  • Vítaním uspávajúca (tzv. Indický ženšen) je adaptogén s protizápalovými až mierne imunosupresívnymi účinkami. Užívanou časťou je koreň, v ktorom sa hromadí vitaferiny, vitanolidy a ďalšie saponíny, z ktorých najúčinnejších sa zdá byť vitaferin A. sušenému koreni vítaním sa prezýva "indický ženšen", profil účinkov však nie je so ženšenom totožný. Existujú experimentálne dôkazy o tom, že vítaním môže byť účinná proti reumatickej arthritíde ( Khan2015ews ) a lupusu ( Minhas2012tew ).
  • Ženšen pravý sa vítaním podobá protizápalovými účinkami , je však menej imunosupresívne a viac regeneračné. Viacero prác ukazuje účinnosť ženšenu pravého u atopickej dermatitídy ( Lee2011ekr , Kim2011eta , Sohn2011ekr , Lee2011krg , Cho2013ekr ). U reumatickej artritíde ženšen tlmí zápal znížením fosforylácie transkripčného faktoru STAT3 a znížením počtu Th 17 buniek ( Jhun2014rge ). Štúdia Etemadifar2013gtf preukazuje účinok ženšenu proti únave pri skleróze multiplex, štúdie Yang1986tslzmieňuje možnosť účinnosti panaxosidů proti lupusu. Ženšenový lektíny na myšom modeli obmedzovali autoimunitné poškodenie mozgu ( Hwang2011app ). Vzhľadom k veľkému počtu prác o tejto rastline sú mnou ponúkané referencie neúplné. V prípade záujmu odporúčam samostatnú rešerš, môžete začať napríklad účinky ženšenu proti zápalom a proti únave .
  • Leskokôrka lesklá chráni bunky pred autoimunity aktiváciou FOXP3 + T reg lymfocytov ( Ma2015aeg ).

Ospravedlňujeme sa, ale tento článok nie je zatiaľ dokončený. Súčasná, rozpracovaná verzia nevyjadruje jeho konečnú podobu.