Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Chrípka

Chrípka je vysoko nákazlivé, obťažujúce vírusové ochorenie . Zdravotné riziko chrípky je malé - choroba škodí hlavne tým, že nám zabraňuje sa sústrediť na prácu a komunikáciu. Dá sa povedať že s chrípkou si medicína 20. storočia nevie rady. Nie je schopná obmedziť ani výskyt chrípkových epidémií, ani liečiť individuálne prípady chrípky. V prevencii a liečbe chrípky však môže pomôcť znalosť a dodržiavanie istých zásad, ktoré by sme tu radi zdôvodnili. Nemáme v úmysle nahrádzať encyklopedické zdroje informácií, len povedať niektoré fakty tak, ako sa zvyčajne nehovoria.

Chrípka nie je z prechladnutia

V ľudovej slovesnosti sa slová chrípka a nachladnutie niekedy používajú synonymne. Pamätám si, že ako dieťa som si nebol istý, či chrípka a nachladnutie sú alebo nie sú dve rôzne choroby. Nie sú. Chrípka je vírusové ochorenie , zatiaľ čo prechladnutí ako samostatná choroba neexistuje. " Prechladnutím " sa väčšinou mieni chrípka, ale tiež angína alebo akýkoľvek iný zápal . Je podivuhodné, ako veľmi ľudí dá na povery o príčinnej súvislosti chladu sa zápaly, či už dýchacích ciest , kĺbov , obličiek, uší či iných orgánov. Silné podchladenie (a akýkoľvek prílišný stres) imunite síce neprospieva a oslabených jedincov môže ťažko poškodiť, nikdy ale nevedie priamo k infekcii. Chrípke a zápalom sa neubránime nadmerným obliekaním, ťažkými čiapkami ani kožušinovými pásy okolo obličiek.

Povera o prechladnutie podľa môjho názoru vznikla z ľudového pozorovaní, že chrípka a virózy sa vyskytujú hlavne na jeseň a v zime, predovšetkým po dlhých cestách v studenom počasí. Ľudová múdrosť si nebola vedomá existencie baktérií a vírusov a dezinfekčného účinku slnečného ultrafialového žiarenia, ktoré práve na jeseň a v zime chýba. Nedala si do súvislosti fakt, že dlhé cesty v studenom počasí končia väčšinou na jarmokoch so zastávkami v nehygienických hostincoch slúžiacich ako ohniská vnútorných infekcií. Uspokojila sa s pragmatickým a nie nepravdivým záverom, že keď sa nebudeme vystavovať chladu na žebřiňácích, pravdepodobnosť aj nfekčního ochorenia sa zníži. A tak nám ľudové moudro o "prechladnutie" straší v bežnom povedomia dodnes.

prevencia chrípky

Chrípková epidémia sa v lete nešíri, pretože dezinfekčný účinok slnečného žiarenia je veľmi silný. Už niekoľko minút priameho svitu spoľahlivo zabije prakticky 100% aktívnych baktérií a vírusov. Zato však po nástupe sychravého počasia dostaneme chrípku skoro všetci. Chrípkový vírus je veľmi variabilné - každý rok tu máme vírusy v novom kabáte. Preto si na neho na rozdiel od ovčích kiahní nie sme schopní vytvoriť trvalú odolnosť, preto tiež nie je možné proti chrípke účinne očkovať. To ale neznamená, že chrípke musíme pristupovať úplne fatalisticky.

Tchajvanci s maskou proti chrípke
Tchajvanci s maskou proti chrípke.

Jediným spoľahlivým spôsobom liečby chrípky je nenakaziť sa. Skráťte svoj pobyt na rušných miestach, jazdite menej v MHD, nezdržujte sa v dave. Keď už chrípku dostanete, zostaňte doma aby ste nenakazili kolegami v práci. Keď doma zostať nemôžete, možno po vzore Japoncov chrániť spoluobčanov pred nákazou nosením chirurgické masky (obrázok). Keby sa vám takéto správanie zdalo málo českej, potom miesto práce či koncertu vašej obľúbenej kapely navštívte náborová stretnutia pyramídových schém alebo verejné podujatia vám nesympatických strán a náboženských spolkov.

V prevencii chrípky je dôležité mať zdravú imunitu . Zďaleka nie každá vírusová častica, ktorú zachytíme na sliznicu nosohltanu, spôsobí chrípku. Váš imunitný systém väčšinu zachytených vírusov zneškodní. Vírus sa najskôr musí dostať k bunkám cez vrstvu hlienu pokrývajúceho zdravú sliznicu. Nosové hlien obsahuje veľké množstvo protilátok typu IgA a ďalších imunitných molekúl, ktoré v typickom prípade zachytené vírusy obalí a zneškodnia. Empiricky bolo zistené, že niektoré byliny a adaptogény imunitu slizníc zlepšujú, aj keď väčšinou nie je jasné ako. Klinické štúdie na imunitu proti chrípkovej infekcii v zásade nie sú k dispozícii, ale minimálne in vitro bol imunomodulačný účinok u mnohých liečivých rastlín preukázaný. Imunite slizníc všeobecne pomáha tiež otužovanie a zlepšenie fyzickej kondície.

liečba chrípky

Chrípka je ochorenie bežnými prostriedkami neliečiteľné - po objavení prvých príznakov chrípku prakticky nemožno zastaviť. Dá sa ale zmierniť rozsah poškodenia sliznice a kože, ktoré chrípka spôsobuje. Priebeh chrípky je rovnováhou medzi deštrukciou epitelových buniek vírusom, sekundárneho poškodenia tkaniva imunitnou reakciou a ochrannými a regeneračnými procesmi. Liečbu chrípky preto sústreďujeme na zlepšenie regeneračných procesov, kde pomáhajú byliny, ale aj antioxidačné vitamíny C a E. Chrípka, rovnako ako fajčenie, zvyšuje spotrebu vitamínu C, ktorý hrá priamu úlohu pri syntéze kolagénu v hojacemu sa väzive. V menšej miere je tiež možné chrániť bunky pred poškodením prehnanou imunitnou reakciou v sliznici nosohltanu cytoprotektivními bylinami. Dodajme, že v liečbe chrípky nepomôžu antibiotiká, Pretože infekčné agens chrípky je vírus, chrípku ale môže byť niekedy ťažké rozoznať od bakteriálnej infekcie a vyskytuje sa aj zmiešaná bakteriálna a vírusová infekcia. V používaní antibiotík sa preto riadime radou lekára, ktorý sa zase uistí, že je nazdařbůh nepredpisuje pacientom s vírusovou infekciou.

Účinok adaptogénov proti chrípke

Náš dnešný jedálniček sa veľmi líši od jedálnička našich predkov. Kedysi sme jedli oveľa viac druhov bylín, z ktorých mnohé možno označiť za adaptogény a mnohé majú protivírusové a regeneračné účinky. Ako som už písal, protivírusové účinky sú vhodné iba na prevenciu chrípky. Keď už chrípku dostanete, protivírusové byliny s priebehom choroby pomôžu len málo. Vhodné sú ale vitamíny a byliny s ochranným a regeneračným účinkom.

K bežne dostupným rastlinám s protivírusovými účinkami patrí zázvor, cesnak, čučoriedkový list, srdcovník, pamajorán (oregano), rozmarín, koriander, fenikel, čistec, yzop, šišiak a ďalšie. Regeneračný účinok majú jedla a ovocie obsahujúce vitamíny, hlavne vitamín C. Pomáhajú aj rastlinné flavonoidy a ďalšie antioxidanty obsiahnuté vo veľkom množstve napríklad v drobnom bobuľovom ovocí (čučoriedky, černice, čierne ríbezle). Proti poškodeniu vlastných buniek imunitnou reakciou pôsobí niektoré adaptogény, ktorých modelovým predstaviteľom je ženšen pravý.

Preventívny a liečivý účinok ženšenu

Ženšen pravý podľa tradície aj mnohých vedeckých zdrojov zlepšuje imunitu. V priamej súvislosti s chrípkou ho študovali hlavne Kórejci ( Yoo2012peg , Xu2012ikr , Lee2014iar , Kim2016rgv , Scaglione1990iet a ďalšie). Klinické štúdie sa týkajú väčšinou konkrétnych ženšenových preparátov proti chrípke. Príkladom môže byť kanadský ženšenový polysacharidový prípravok ColdFX ( Vohra2008stn ). Štúdia vzťahujúce sa k ženšenovému prípravku Ginsana ( Scaglione1996ess) Sledovala počas 12 týždňov jeho vplyv na výskyt chrípky u ľudí, ktorí podstúpili polyvalentné očkovanie proti chrípke. Zatiaľ čo u kontrolnej skupiny očkovaných osôb sa chrípka vyskytla v 37% prípadov (42 zo 113), u skupiny berúci ženšenový extrakt sa symptómy chrípky alebo prechladnutia vraj vyskytli len v 13% prípadov (15 zo 114). Ženšenový extrakt ďalej podľa spomenutej štúdie zvyšoval o 59% tvorbu protilátok proti chrípke a takmer dvojnásobne zvýšil aktivitu NK lymfocytov .

Preventívny a liečivý účinok ženšenu sa vysvetľuje pôsobením niektorých panaxosidů a ženšenových polysacharidov. Napríklad ginsenosidy Rb 1 , Re , 20 (S) Rh 1 a 20 (R) Rh 1 zvyšujú protivírusovú aktivitu lymfocytov ( Cho2002gfp ), zatiaľ čo ženšenový polysacharidy stimulujú makrofágy . Ženšen navyše chráni zapálenú tkanivo pôsobením ginsenoidov Rb 1 , Rb 2 , Rg 1 ( Cho2001vie , Cho2002gfp ). Celková účinnosť ženšenu je danárovnováhou imunostimulačných a ochranných (imunosupresívnych) účinkov .

Návod Dr. Dukea k zastaveniu už začínajúcej chrípky

Zimolez a zlatovka previsnutá obsahujú preukázanej protivírusové látky a kombinácia týchto dvoch bylín je podľa Dr. Dukea jediným jemu známym prostriedkom k zastaveniu už začínajúcej chrípky. Celý recept uvádzam tu:

  • za dve hrste protivírusové medovky lekárskej ( Melissa officinalis )
  • za hrsť listov ostružiny ( Rubus )
  • pol šálky černíc obsahujúcich vitamíny a flavonoidy
  • polievková lyžica plodov borievky ( Juniperus communis )
  • 2g zemolezu ( Lonicera )
  • 2g zlatovka previsnuté ( Forsythia suspensa )
  • malý strapec (2g) kvetov líčidlá jedlého ( Phytolacca esculenta )
  • polievková lyžica jemne nastrúhaného mladého zázvoru ( Zingiber )
  • kávová lyžička práškové limonády na dochutenie

Všetky tieto byliny majú väčšie či menšie protivírusový účinok. Zimolez a zlatovka previsnutá sú ale mierne jedovaté (nie sú adaptogény) a nesmie sa brať v dávke väčšej ako asi 2g denne. Mierne jedovaté sú aj dve ďalšie rastliny zo zmesi: jalovec a líčidlo jedlé. Zlatici previsnutú pod názvom zlatý dážď poznáme všetci, hoci jedovatá, patrí k 50 základným bylinám TČM . Zimolez sa bežne vysádza v mestách i vo voľnej prírode. Nie všetky druhy zemolezu sú asi rovnako vhodné, osobné skúsenosť mám s požívaním zemolezu obyčajného ( Lonicera xylosteum ), zemolezu tatárskeho ( Lonicera tatarica ) a zemolezu ovíjivého ( Lonicera periclymenum ). Použiť asi možno aj zemolez kozí list ( Lonicera caprifolium ) a zimolez japonský (Lonicera japonica ), z ktorých posledne menovaný je oficinální v TČM. Zo zemolezu možno použiť kvety alebo listy, po dozretí aj bobule, ktoré sú však horké. Pozor na predávkovanie.

Dr.Duke odporúča túto bylinnú zmes vložiť do väčšej nádoby a najskôr po 1 hodinu lúhovať veľkým šálkou studenej vody. Toto prvé lúhovania slúži k extrakcii tých zlúčenín, ktoré sa lepšie lúhujú studenou vodou a tiež na extrakciu dôležitých prchavých a nestabilných látok, ktoré pri zahrievaní miznú. Po zcezení a vypití studeného výluhu sa byliny druhýkrát zalejú veľkým šálkou studenej vody, tentoraz s pridaním veľkého panáka vodky. To preto, že niektoré zlúčeniny sa s alkoholom vylúhujú oveľa lepšie než len čistou vodou. Opäť lúhujeme 1 hodinu a výluh vypijeme. Až tretíkrát zmes zalejeme horúcou vodou a pijeme ako normálny bylinný čaj. Užívame maximálne jednu dávku tejto bylinnej zmesi denne.

Hoci Dr. Duke hlásil empirický úspech s liečením chrípky vyššie uvedenou bylinnou zmesou, to je ale obyčajný kult osobnosti, nie riadna klinická štúdia. Účinnosť zmesi navyše nie je absolútna (spoľahlivosť zďaleka nedosahuje 100%) navyše táto zmes obsahuje mierne jedovaté byliny. Recept preto možno vyskúšať len pod dohľadom lekára znalého lekárskej botaniky.

| 2009 - 1.11.2018