Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Štítna žľaza - hypotyroidizmus a vysoký krvný tlak

Vážený pane magister, tento týždeň mne lekár na endikronologii nameral tlak 157/97, ​​v máji tohto roku mne praktická lekárka namerala 147/95. Lieky na tlak neužívam, len Letrox 50 na štítnu žľazu, 1 tbl. denne. Cítim sa niekedy veľmi unavená, inokedy zase moc fajn. Pracujem v materskej škôlke pri nemocnici, rozhodla som sa, že si nechám každý deň zmerať tlak a uvidí sa, ale veľmi ma zaujali Vaše odborné články na internete. Samozrejme chcem urobiť pre seba to najlepšie a Vy na mňa pôsobíte vierohodne. Prosím o Vašu radu, čo by som si mala kúpiť, ženšen je pre mňa veľmi lákavý a ako ho užívať. Veľmi ďakujem za odpoveď a prajem veľa zdaru v ďalšom skúmaní. Eva.

Vážená pani Evo,

problémy so štítnou žľazou nie sú nijako vzácne. Vaše informácie sú v porovnaní s inými pýtajúcimi pomerne detailný, nie ale natoľko aby som nebol nútený ohľadom Vášho stavu a prípadné možnosti liečby ž enšenem hádať.

Štítna žľaza a vysoký tlak - autoimunita a metabolický syndróm?

Keďže beriete tyroxín (Letrox), máte asi zničenú štítnu žľazu. Tyroxín samozrejme nie je liečba - len náplasť. Najčastejšou príčinou hypotyroidizmu je autoimunitné deštrukcia aktívnych buniek štítnej žľazy. Štítna žľaza sa to snaží vykompenzovať rastom, čím môže vzniknúť struma ( "vole"). Tyroxín sám o sebe zvyšuje metabolizmus a krvný tlak, jeho prítomnosť je ale pre telo normálne a potrebná.

U autoimunitných chorôb môže ženšen liečiť

Vaša choroba je celkom pravdepodobne autoimunitné ( o fungovaní imunitného systému píšem podrobnejšie tu ) a zničenie štítnej žľazy je len jej príznakom. Ženšen má určitú schopnosť autoimunitné správanie imunitného systému potlačiť . To bolo preukázané vedecky i prakticky. Do Listáreň nám čo mesiac chodia pozitívne správy od ľudí, ktorým ženšen vyliečil najrôznejšie chronické zápaly . Slovo liečiť je však zradné - ženšen iba potlačí autoimunitné správanie na určitú dobu. Aj v tom prípade, keby u Vás ženšen zápal potlačil, nemôžete si predstavovať že sa Vaša štítna žľaza promptne vylieči. Hlavným prínosom bude vo Vašom prípade možno to, že ženšen spomalí postup ďalších autoimunitných chorôb, ktoré si na Vás možno brúsia zuby: cukrovka ,reumatizmus , demencia a mnohé ďalšie.

Pozor na metabolický syndróm

Teraz prejdime k Vášmu zvýšenému krvnému tlaku . Ženšen má samozrejme priamy hypotenzný efekt a tiež liečivý efekt na cievy, ktorý je úplne bez debaty. Ale v prípadoch ako je ten Váš je tu v hre ďalší ťažký podozrivý, a to metabolický syndróm, ktorého častým príznakom je obezita . Metabolický syndróm je súborom niekoľkých chorobných procesov, ktoré sa vzájomne zosilňujú a tvoria bludný kruh. Nepoznám presne Váš prípad. Možno nie ste obézny, nie všetci pacienti s liečeným hypotyroidizmem sú obézni. Ovšem znížená funkcia štítnej žľazy nadváhe rozhodne hrá do kariet a pacient, ktorý je prinútený začať brať tyroxín, má voči obezite pozitívnu koreláciu.

I arterioskleróza má kořeny v imunitě

Neznám etiologii Vaší hypertenze. Pokud budu předpokládat tu nejobyčejnější příčinu, arteriosklerózu (neboli aterosklerózu ), tak při jejím vývoji opět figurují imunitní reakce na cévní stěně poškozené oxidovanými lipidy. Bylo prokázáno, že stejně jako u jiných autoimunitních nemocí, ženšen iu aterosklerózy působí pozitivně přímo u imunitních kořenů celého syndromu.

Nadváha zhoršuje léčbu autoimunity i arteriosklerózy

Poměrně málo známým a nečekaným faktem je dále to, že obezita významně zvyšuje tendenci k autoimunitním chorobám. Přesné mechanizmy jsem už zapomněl, má to snad něco do činění s hormony regulujícími množství tuku v těle, jako leptin a ghrelin tak, ale ukazuje to na další bludný kruh obezita —> autoimunita —> hypotyroidizmus —> obezita.

Je naopak dobře známé že tuková tkáň produkuje cholesterol, který je hlavní složkou (i když ne příčinou) aterosklerotických plátů. Obezita tedy nejméně dvěma různými mechanizmy podporuje vznik aterosklerózy. Obezita samozřejmě podporuje sebe sama, jelikož čím tlustší někdo je, tím hůře se mu hubne. Já se opravdu omlouvám jestli mé dohady neodpovídají Vašemu zdravotnímu stavu, ale obezita je u nás opravdu problémem a není možné ji v této souvislosti nezmínit.

Role ženšenu v léčbě hypotyroidizmu a hypertenze

Ženšen má dva význačné účinky relevantní pro Váš případ:

  • Snižuje vysoký krevní tlak a léčí cévy
  • Omezuje autoimunitní reakce

Vzhledem k Vaší situaci bych Vám ženšen doporučil dlouhodobě v denní dávce 1-2g (1 až 2 plátky). Mladší ženšen při tomhle dávkování Váš rozpočet nezatíží v žádném případě, dospělý, 6-letý ženšen ho nezatíží tehdy, nahradíte-li jím alespoň jeden ze škodlivých stimulantů jako kofein, cukr (pamlsky), hypnotika nebo antidepresiva , která někteří pacienti ve Vaší situaci užívají.

Léčba hypotyroidizmu – další souvislosti

Je toľko ďalších vecí, ktoré by sa dali ešte povedať. Hovoríte že "ste niekedy unavená, inokedy sa cítite fajn". Znamená to teda že máte výkyvy nálady? Tie sú u hypotyroidizmu časté. Neriešite je náhodou GABA agonistov alebo inými antidepresívami? Ak tomu tak nerobíte Vy sama, nájdu sa iste mnohí, ktorí to robia. Vydalo by na samostatný článok pred chemickými sedatívami a antidepresívami varovať. Vydalo by na samostatný článok popísať intímny vzťah obezity a diabetu, ďalšieho amutoimunitního ochorenia. Nie som lekárom TČMa moja vedomosti nie sú kompletné. Hypotyroidizmus, autoimunita ani metabolický syndróm nie sú mojou špecializáciou. Možno existuje kombinácia domácich bylín, ktorá by vo Vašom prípade pomohla, o ktorej ja však neviem. Pokiaľ ale ide o ženšen, môžem povedať že vo Vašom prípade rozhodne stojí za vyskúšanie formou dlhodobé kúry.

-boris-

| 2010 - 1.11.2018