Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Červený kórejský ženšen (Red Korean Ginseng) ponúkaný na eBay

Dobrý deň,

na portále ebay.com som zakúpil korene ženšenu (písané ako red korean ginseng root 6years), avšak pestovaný (údajne) v blízkosti kórejských hraníc v Číne ( EXTRACT Panax Korean Red GINSENG Root, Chinese Herb ). Je v predaji už dlhšiu dobu. Netušíte jeho kvalitu? Máte záujem o poslaní vzorky na test?

Dobrý deň,

u ebayového predavača a tovaru, na ktorý sa pýtate, možno vybadat určitú snaživý neumělost, ktorá aj trochu pobaví. Že je to Číňan, je zrejmé nielen z toho, že tovar zasiela z Čchung-čching , ale aj z jeho angličtiny (tzv. Chinglish), ktorá presvitá tam, kde autor text tisíckrát kopírovaný na internete vylepšuje vlastnou tvorbou. Keď treba vidím nápis "How use: ...", presne viem, aká čínska slová mal predavač na mysli: "Zen me jong: ...".

Nákup ženšenu v Číne

Nebudeme sa Číňanom vysmievať za neznalosť anglického jazyka. Predavač by si ale mal aspoň dať pozor, aby mal tovar správne pomenované. V nadpise stojí znakový reťazec "100g, EXTRACT Panax Korean Red GINSENG Root, Chinese Herb", sic. Vďaka nemu by som ja u onoho predavača nikdy nenakupovali, pretože kvôli slovu "EXTRACT" by som nevedel, či dostanem korene, alebo nejaký extrakt. Obrázky s koreňmi by pokojne mohli byť skopírované z webu, rovnako ako ten anglický popis ženšenu. Vy už asi viete, že predavač naozaj zasiela celé korene mladého čínskeho ženšenu, čím splnil Vaše očakávania. Trochu prekvapení ale budú asi tí zákazníci, ktorí by si podľa nadpisu treba naozaj chceli kúpiť extrakt ...

Prejdime teraz od technicity internetového predaja k samotnému tovaru. Vzorky mi posielať nemusíte. Viem presne, o čo sa jedná. Keby ste sa prešiel treba po šanghajskej tržnici, videl by ste tento typ ženšenu ako bežnú položku u stoviek predavačov. Držíte v ruke 2-ročný alebo 3-ročný červený ženšen s obsahom povedzme medzi 2-8% panaxosidů (presné číslo nie je možné určiť, kvalita u tohto typu ženšenu veľmi kolíše), ktorý možno obsahuje a možno neobsahuje pesticídy a iné škodliviny. Na chromatografiu ho kvôli presnému stanovenie zloženia nepoženie, rovnako ako to nebudem robiť pre všetky ďalšie internetových predajcov, ktorí do svojho popisu ženšenu okopírovali rovnaký anglický text , ako náš ebayový predavač. K 10. 2. 2011 ich bolo podľa Googlu presne 4180. Ak máte záujem porovnávať ceny ženšenu na Internete, bude Vám ich zoznam určite užitočný. Začať môžete napríklad od webu levnýženšen.cz.

Ak by ste mal dojem, že vďaka objednávke z Číny nakupujete ženšen nejako napriamo a výhodnejšie, potom vedzte, že hlavné zhůvěřilosti na ženšenový trhu vznikajú už v samotnej Číne a nie sú vecou dovozu. V komunistickej Číne, či už vďakabohu či bohužiaľ, fungujú trhové mechanizmy tak, ako u nás fungovali pred sto rokmi . U bylín to znamená, že hneď po zbere špekulanti zkupují všetok dostupný ženšen na trhu a skladujú ho v nádeji, že jeho cena stúpne. Či už sa im toto želanie vyplní, alebo nie (a toho roku 2010/11 sa im veru vyplnilo), Odležaný ženšen nakoniec musia predať, a vezmite jed na to, že zákazníkom vždy posielajú ten najstarší, čo majú na sklade. Rovnako to v dnešnej dobe funguje aj u iných čínskych bylín. Toho roku (jeseň 2010) síce čínska vláda vydala zákon proti špekulácii a hromadenie poľnohospodárskych plodín , jeho dodržiavanie ale u bylín prakticky nemožno vynútiť. Špekulácie s bylinami sa stala v Číne, kde sú kasína zakázaná, akousi hrou, ktoré sa venujú všetci, od boháčov až po drobné predavača . Aj keby náš ebayový predavač nebol z Čchung-čching, vzdialeného tisíce kilometrov od mandžuského zdroja, vedel by som, že nakupujete od špekulanta. Jediný spôsob, akým si dnes môžete ženšen kúpiť skutočne napriamo, je zájsť na farmu do Mandžuska a urobiť tam zmluvu, že za nasledujúcou úroda bude Vaše ...

Korean Ginseng alebo Kórea Insa?

Prejdime teraz od trhu k označeniu "Korean Ginseng" , ktoré má náš ebayový obchodník v názve svojho ženšenu. To je ďalší dnes už úplne bežná nepravda. Veď z Kórey sa tak mladý ženšen ani nevyváža. Kórejskej ministerstvo poľnohospodárstva práve kvôli tomu muselo nechať zaregistrovať značku Kórea Insa ™ , pretože prakticky všetci Číňania už začali hovoriť svojmu ženšen "Korean", pod zámienkou že Korean ginseng je anglické druhové meno rastliny. Slovo "Korean" je generické, teda nepatentovateľné, a jeho správne používanie nemožno zákonne vynútiť. Že je "North Korea near its origin", ako náš predavač píše v záhlaví popisu, to sa tak vždy hovorí. Ono vlastne celé Mandžusko je "blízko kórejských hraníc", keď sa to v rámci ČĽR zrovná napríklad s Tibetom alebo Ujgurskej autonómnej oblasti. To podstatné na Kórea Insa ™ nie je ani tak geografická poloha, ako skôr kórejský dohľad nad pestovaním a spracovaním - v skutočnosti sa dnes až tri štvrtiny ženšenu Kórea Insa ™ pestujú v Mandžusku a iba okolo jednej štvrtiny v samotnej Kórei (zdroj: prof. Čchie- fu Čen, osobnej komunikácie). Rovnakú podstatu má ženšen, ktorý je výsledkom oprávnenej nedôvery Taiwancov voči ich pevninským súkmeňovcom . Fotografiu plátku 6-ročného koreňu Kórea Insa ™, aj jeho porovnanie s lacnejším taiwanskými TaiwanTCM Liang nájdete tu .

na záver

Odpovedal som Vám podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia tak, aby to osvetlila situáciu Vám aj iným čitateľom. Ja svoje období zoznamovania sa s čínskymi bylinami a zvláštnosťami ich predaja mám už do istej miery za sebou. V tejto odpovedi a celkovo na webe adaptogeny.cz poskytujem informácie, ktoré v takej koncentrovanej forme nikto iný neposkytuje. Nemôžem ale nikoho nútiť, aby mi veril. Hľadajte, surfujte, experimentujte, keď na to máte čas a trpezlivosť. Časom snáď poznáte, že mojou hlavnou motiváciou nie je obhajovať svoje osobné záujmy, ale obhajovať svoje osobné záujmy v tak širokom zmysle, že to čiastočne zahŕňa aj Vás.

-boris-

| 2011 - 30.1.2018