Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

HER2 + rakovina prsníka 3

dobrý deň

Chcel by som sa teraz "pristaviť pri niekoľkých odsekoch pomerne obsiahlej odpovede":

Po prvé, hoci toho času pracujem na ústavu, ktorý sa venuje predovšetkým onkologickej liečbe, samotným onkológom v podstate nie som. Mojou pôvodnou profesiou bolo vlastne "remeslo" = neurochirurgia, ktorej úspech tkvie (popri špecifických teoretických znalostiach) predovšetkým na ručnú prácu. V priebehu takmer už desiatich rokov, ktoré po svojom úraze venujem radiochirurgie (radiačnej neurochirurgii) som čo-to z onkológie "pochytil", stále sa však v onkologickej problematike pokladám za značného laika. Pretože však naliehavosť ochorenia mojej manželky ma nútila / núti hľadať "riešenie" čo možno najrýchlejšie, "surfovať" internetom a ak tam nájdem niečo zaujímavé, snažím sa intuitívne oddeliť "burinu". Jedným z prostriedkov, ktoré som doteraz vyslovene nezavrhol, je aj manželkinho každodenná konzumácia lyžičky za tepla pripravenej zmesi javorového sirupu a jedlej sódy. Niekoľko vecí mi tam síce "nesedí", na druhej strane mám ale pocit že, že konzumáciou spomínané zmesi by sa nemalo ani nič "pokaziť". Zdroj, z ktorého som čerpal, prikladám. Popri úprave pH (aj zmesou javorového sirupu / sódy) som "narazil" tiež na iné "zaručené" typy ako čeliť rakovine a celkom dôveryhodným sa mi vidí napr. Byť amygdalín. Prikladám teda aj ďalší z mojich informačných zdrojov, kde sú preberané aj iné metódy. Ak mi prípadne niekedy napíšete, čo si o nich myslíte, určite sa neurazí.

MUDr. Martin M.

HER2 + rakovina prsníka 3:

Ad javorový sirup

Všimnite si, že som sa ( vo svojej predchádzajúcej odpovedi ) vyhol kritike javorového sirupu / miazgy, len som taktne pridal do úvahy ešte čučoriedky, brezovú miazgu a rezavec šikmý, čiže čagu (Inonotus obliquus) . Javorová miazga nie je bez účinku a možno trošku pomáha aj proti nádorom (námatkovo Legault2010aai ). Dokument "Bicarbonate Maple Cancer Treatment", ktorý ste mi zaslal na posúdenie, je ale iba kôpku pseudovedeckých fantáziou ao účinnosti alebo neúčinnosti javorového sirupu v skutočnosti nehovorí vôbec nič. To asi aj sám cítite a ja Vám to akceptoval.

Ad amygdalin / laetril / vitamín B 17

Amygdalín je jednoduchá molekula, ktorá nie je ničím iným, než zdrojom kyanovodíka. Slúži na to, aby sme marhuľová semienka nejedli, ale zahodili a nechali z nich vyrásť ďalšie marhule. Lákavou je samozrejme predstava, že by sme tým kyanovodíkom selektívne otrávili rakovinové bunky. To ale nie je možné, pretože kyanovodík schopnosť selektívne zabiť iba niektoré bunky vôbec nemá. Mitochondrie, ktoré vyradí, sú zálohované glykolýzou. Kyanovodík zabíja až celé telo globálnym nedostatkom energie. To je presne rovnaká situácia, ako že nie je možné vyhladovať určitú nežiaduce dedinu tým, že vyhodíte do povetria miestnej samoobsluhu, pretože dedinčania si privezú potraviny z okolia. Až celkový nedostatok potravín v štáte by bol účinný, ale to nechceme.

Všetky kadejaké pokusy využiť v boji proti rakovinovým bunkám to, že majú vyššiu metabolizmus, spotrebujú viac glukózy, energie atď., Sú k ničomu, pretože sa v tomto smere nelíši zásadne od zdravých buniek. Vysoký metabolizmus má aj mozog, srdce, obličky, pečeň ... šarlatáni okolo týchto liečebných postupov sú ako vynálezcovia perpetuum mobile: tvrdohlaví, často sami obeťou svojej utkvelé idey, ale s tou výhodou, že často nájdu dosť zúfalých pacientov, ktorí sú ochotní ich fantázie zdieľať a financovať. Na farmaceutické impéria nadávajú aj šarlatáni.

Mesiac kameňom netrafíte

Koncept útoku na rakovinové bunky cez jej vysoký metabolizmus je slabučký, vedecky neprijateľný. To je ako snažiť sa trafiť Mesiac kameňom. To je teoreticky možné, ale prakticky nie. Keby mal asteroid Malého princa obežnicu porovnateľnej veľkosti, mohol by sa Malý princ okrem sledovania východov slnka baviť aj tým, že by tu obežnicu triafal kamene. Ale idea hádzanie kameňov zo Zeme na Mesiac je, ako uznáte, nezmyselná. Toto sme schopní intuitívne posúdiť, pretože s kameňmi máme praktické skúsenosti. Takýto plán by nám nikto nepredal. Ale keď prejdeme zo sveta kameňov do sveta molekúl, už si nie sme tak istí či možno alebo nemožno ničiť rakovinové bunky podávaním zdroje kyanovodíka. Možno som tu tomu triafanie mesiacov kamene venoval príliš veľa priestoru, ale demonštrujem tým, že aj o nezmysloch sa dá písať rozvláčne. A to je aj mojím komentárom k druhému Vami zaslanému dokumentu o amygdalínu a laetrile, nesprávne nazývanom "vitamín B 17".

potrebujete raketu

Ak sa nechcete odovzdať do vôle osudu a stoj čo stoj chcete ten Mesiac niečím trafiť, mám pre Vás tip: Skombinujte ten trastuzumab s alfa žiaričom. Oproti prostému trastuzumabu by to malo tú výhodu, že zasiahnuté by boli aj tie susedné rakovinové bunky, ktoré HER2 receptor neexprimujúcich. Taký konjugát sa bežne nepredáva, takže je potrebné ho buď odniekiaľ pod rukou objednať, alebo samostatne vyrobiť. To nie je jednoduché, ale na rozdiel od liečby amygdalin to nie je úplne nemožné. Keď už je teda chcete tráviť.

podrobný návod

Zájdete do knižnice a požičiate si knihu Bioconjugate Techniques . Nalistujete stránku 783, kapitola "Antibody Modification and Conjugation" a zahnete si tam rožtek. Sadnete za klávesnicu a zistíte si, ktoré všetky bunky v tele za fyziologických podmienok exprimujú HER2 receptor a v akých koncentráciách. Sústredíte sa na tri najpodstatnejšie populácie týchto buniek. Pre nich vyriešite túto úlohu: Aká môže byť maximálna koncentrácia alfa žiariče s krátkym polčasom rozpadu v danej tkanive, aby tam pri jeho úplnom rozpade prežilo 90% buniek? Tri koncentrácia α-žiaričov ktoré Vám takto vyjdú vydelíte tromi koncentráciami HER2 receptorov v daných tkanivách az týchto troch podielov vyberiete najmenší. Toto číslo by nemalo byť príliš malé, rozhodne nie oveľa menšie ako 1, ale nemalo by byť ani príliš veľké.

V ďalšom kroku vyberiete vhodný rádionuklid. Mal by to byť čistý alfa žiarič s krátkym polčasom rozpadu. Kratšie polčas je z liečebného hľadiska lepšie, ale zase sa s takými izotopy horšie manipuluje. Dobré je napríklad rádium 223 (223 Ra, Nilsson2005fce ), má polčas 12 dní a je to takmer čistý α žiarič: 223 Ra - α (12 dní) => 219 Rn - α (okamžite) => 215 Po - α (okamžite) => 211 Pb - β (30 minút) => 211 Bi - α okamžite => 207 Tl - β (okamžite) => 208 Pb (stabilný). To máte štyri rany α (β sa nepočítajú, tie sú navyše), takže číslo, ktoré ste si predtým spočítal vydelíte štyrmi. Výsledok Vám dá počet atómov rádia 223, ktoré musíte na každú molekulu HER2 protilátky (trastazumabu) přichytit.P okud si vyberiete iný rádionuklid, počet α častíc môže byť iný. Podľa Dadachova2010ctw pripadá do úvahy ešte napríklad bizmut 212 (212 Bi), bizmut 213 (213 Bi), Aktínium 211 (211 Ac), čo zoženiete.

Knižku Bioconjugate techniques otvorte tam, kde je zahnutý rožtek a vyberiete vhodnú metódu k tomu, ako vypočítaný počet atómov nuklidu na každú molekulu trastazumabu prichytiť. Ak ich bude príliš veľa, musíte urobiť strapec. Ale tak veľa ich snáď zase treba nebude. Objednáte potrebné linkery, pod záštitou nejaké autorizovanej nuklidové laboratória, ktoré od Vášho pracoviska iste nie je ďaleko, objednáte zvolený rádionuklid, všetko nasypete do skúmavky s protilátkou, dobre zamiešate, necháte zreagovať, na kolóne vyčistíte od nezreagovaných linkrů, nepřichycených nuklidov a ďalšieho smeti, rozpustíte vo fyziologickom roztoku a môžete pichať. Pritom nezabudnite podávať ženšen aby sa obmedzilo radiačné poškodenie normálnych buniek.

Popis svojho úspechu následne zašlite napríklad do časopisu Current radiopharmaceuticals, ktorého č. 3 zo septembra 2008 bolo práve metódam ako cielený radiačnej útok na HER2 pozitívne bunky venované a účinnosť tejto stratégie potvrdzuje, nájdite si to tam. Tu títo v tom Švédsku ( Tolmachev2007rth ) na tie HER2 protilátky zase skúšali lepiť lutécium 177 (177 Lu). Inak na tom rádiu 223 už ide niekto bohatnúť (nazvali to že Alpharadin, Liepe2009a2a ), ale je nepravdepodobné, že by im na Vašej pacientke záležalo tak, aby Vám to rádium kvôli nej prilepili na trastuzumab, to by mohli ísť aj do väzenia.

To je všetko.

-Boris-

Na vstrebanie nových poznatkov a zistení, ako na ne reagovať, potrebujem iba viac dní. Predbežne by ma však zaujímalo, či ten čistý alfa-žiarič naviazaný na trastuzumab by mal byť aplikovaný viackrát alebo iba jednorázovo. Trastuzumab by sa totiž mal podávať infúzne á 3 týždne až do progresie zákl. onko-ochorenia a to vidím ako problém, pretože kavalny katéter, (manželke ním Štekl 6 cyklov chemoterapie) je už zrušený, pre zvýšenú vulnerabilitu hornej končatiny na strane mastektómia / exenterácie axily by sa na nej nemali podávať žiadne infúzie, prítupné cievy na opačnej strane má "mizerné" + prostredie, kde by mala príp. liečbu trastuzumabom absolvovať, sa mi vidí byť problematické aj zo psychológ. aspektu.

S pozdravom, MUDr. Martin M.

Tastuzumab funguje tak, že cieľové bunky označkuje na zničenie, ktoré vykoná imunitný systém hostiteľa. Ďalším mechanizmom pôsobenia môže byť to, že tam tým bunkám na povrchu tá nalepená protilátka prekáža pri raste. Každopádne, táto protilátka obmedzuje / zabíja iba tie bunky, ktoré HER2 vo zvýšenej miere nesú priamo na svojom povrchu. A to zďaleka nemusí byť všetky. Nakoniec sa pri neúspešnej terapii trastuzumabom stane zákonite to, že sa rakovinové bunky naučia HER2 neexprimovat a pomôcť si aj bez neho.

Výhoda cielené rádioterapia by bola taká, že ožiarenie by zasiahlo okruh stovák mikrometrov okolo zhlukov HER2 exprimujúcich buniek. Dotkli ste sa ale veľkého problému, ktorý som vo svojom napoly vážnom návodu úplne opomenul, a to je dávkovanie. K správnej dávke by bolo treba dosť presne odhadnúť množstvo exprimovaných HER2 receptorov v tele a protilátku kombinovanú s alfa žiaričom podať ideálne v stechiometrickom množstve. Ideálne by bolo podať ju presne nadávkovanú iba jediný raz a presne spočítať radiačnú dávku tak, aby rádionuklid úplne vypálil bunky podstupujúce mitózu v okolí HER2 pozitívneho tkaniva a nezničil pritom úplne tie tkanivá, ktoré HER2 exprimujú prirodzene. Robiť to dvakrát skoro nemá zmysel, pretože keď to rakovinové bunky nezničí úplne na prvýkrát, tak pri druhom pokuse bude tých preživších už len viac. To je ako tráviť šváby - raz a poriadnou dávkou.

Mimoriadne výhodné by bolo potom ešte okrem HER2 nájsť ďalšie receptory špecifické pre dané rakovinové bunky, za ktorých použitie by sa dala vytvoriť ešte účinnejšie cytotoxická liečba. To ale nie je v tomto prípade realistické. V komunikácii môžeme pokračovať telefonicky.

-Boris-

| 2011 - 30.1.2018