Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Klamstvá o jiaogulanu (Čerešňa)

Dobrý deň, dostal sa mi do ruky leták s Thajským Jiaogulan bylinným čajom, kde okrem iného píšu - v Jiaogulanu je identifikovaných viac ako štvornásobne viac účinných saponínov než má koreň ženšenu a niektorí liečitelia jeho silu vnímajú a hodnotia ako 10x väčšie. Je mi jasné, že čo sa týka "vnímanie niektorých liečiteľov" je dosť diskutabilné, ale môžete mi poslať porovnaní ženšenu a vyššie uvedeným čajom, popr. Váš názor? Alda.

Dobrý deň, Aldo!

Toto tvrdenie o gynostemě päťlistej (Čerešňa, ťiao-ku-lan) známy. Ide o špecifickú lož. Ja som už uviedol skutočný stav vecí tu - Čerešňa - Jiaogulan - ale lož o gynostemě patrí medzi tzv. Hanebné klamstvá, aké sa často používali v politike 20. storočia. Táto lož nie je odchýlkou od reality, ale čírou fikciou - opakom reality. Nedostanete sa teda správneho názoru tým, že moje tvrdenie spriemerujú s tvrdením protivníka - to musíte úplne zahodiť do odpadkového koša.

Než ale budem pokračovať, chcel by som zdôrazniť že dierkovitosť päťlistá je úžasná, dôležitá rastlina ktorá je jedinečným náhradným zdrojom panaxosidů, inak dostupných len zo ženšenu. Dierkovitosť je tiež svojbytná liečivá rastlina, ktorá nemá potrebné k ženšenu vzhliadať ako k staršiemu bratovi. Nie je mojím cieľom povesť tejto rastliny akokoľvek poškodiť! V článku o gynostemě som sa na toto nechcel sústreďovať. Ale keď už porovnávame, teda:

Kvalitný sušený ženšen (Panax spp.) Obsahuje okolo 20-24% saponínov panaxosidů. Sušený list dierkovitosť obsahuje 2.4% saponínov, z ktorých asi štvrtina je identická so ženšenovými panaxosidy . Kvantitatívne teda droga dierkovitosť obsahuje 8 - 10 krát menej celkových saponínov ako ženšen a 30 - 40 krát menej panaxosidů než ženšen. Z kvalitatívneho hľadiska obsahuje dierkovitosť 10 druhov panaxosidů, zatiaľ čo ženšen ich obsahuje mnoho desiatok.

Niektorí ľudia sa teda rozhodli, že nemôžu napísať pravdu - že dierkovitosť obsahuje 40x menej panaxosidů v sušine ako ženšen. Namiesto toho vytvorili príbeh, že obsahuje "štyrikrát viac liečivých saponínov než ženšen", pravdivý v tom zmysle, že okrem zhruba 0.6% ženšenových panaxosidů obsahuje dierkovitosť ešte asi trikrát toľko (1.8%) iných, neženšenových, gynostemě vlastných saponínov (gypenosidov). Preto používajú slovné spojenie "liečivých saponínov". Chápete? Ľudia ktorí tento príbeh vytvorili poznajú realitu a použili také slovné spojenie, aby sa pri odhalení mohli obhajovať tým, že to mysleli inak. To robieval jeden môj známy v kasíne: povedal krupiérovi dvojzmyselnú vetu a keď prehral, reklamoval stávku, že to myslel inak.

Aj tak má ale dierkovitosť vo funkcii náhrady ženšenu ( " južná ženšen ") jedinečné postavenie, pretože ako jediná rastlina mimo rod Panax obsahuje skutočné panaxosidy. Dierkovitosť je druh tekvice (Cucurbitaceae) a jej saponíny sa získavajú z listov, takže je oproti skutočnému ženšenu veľmi lacná. Túto teplomilnou rastlinu možno dobre pestovať aj u nás (skleník, balkón, alebo aj byt) . Odporúčal by som ju pestovať všetkým seniorom, ktorí si byliny nemôžu dovoliť kupovať.

-boris-

| 2010 - 30.1.2018