Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Malígny melanóm s metastázami v lymfatických uzlinách

Dobrý deň pán doktor, dnes som na Rádiožurnálu počúval mykológa ing. Jiřího Baier. Hovoril veľmi presvedčivo o účinkoch leskokôrka. Na tomto základe som vyhľadal Vaše stránky.

Už cez 2 roky sa liečim s malígnym melanómom vo fáze metastáz v uzlinách. Bol som už 4 krát na operáciu, prekonal som 16-mesačnej liečbu interferónom, ale choroba sa zase bohužiaľ vrátila a nasledovala 4. operácie. Potrebný b-raf gen nemám, takže nemôže byť nasadená biologická liečba Vemurafenibem. Keďže som po poslednej operácii nemal ďalšie metastázy, nebola ma nasadená žiadna ďalšia liečba a chodím cca po 3 mesiacoch na kontrolné PET / CT. Lieky na túto chorobu v mojom prípade už asi žiadne nie sú, tak sú dočasným riešením ďalšie operácie, pokiaľ ale budú možné. Zhruba 6 mesiacov užívam Vilcacora, Tahuari a gravioly. 5. septembra mám ďalší PET / CT. Veľmi ma zaujalo čítanie o účinkoch leskokôrka a rád by som začal túto hubu užívať. Čo som čítal, tak by pre mňa bola vhodná forma Forte, ktorá je silnejšia. Nie je ma ale jasné koľko tabliet a koľkokrát denne. Myslel som 3 krát denne po 1 tablete. Čo by ste odporučil Vy? Máte skúsenosti, alebo nejaké vedomosti o podávaní leskokôrka proti malígnemu melanómu?

Veľmi ďakujem za odpoveď a som s pozdravom. Ladislav K.

Dobrý deň.

Melanóm je zhubný nádor , ktorý v minulosti býval takmer neliečiteľné, pretože v momente keď došlo k diagnóze, boli prakticky už vždy inoperabilný metastázy v lymfatických uzlinách. Liečba melanómu ale prekonala veľký krok k lepšiemu a dnes sa už snáď viac ako polovica pacientov úplne vylieči. Vy si v tomto momente môžete v podstate blahoželať k tak dlhému prežitie tohto smrteľne nebezpečného nádoru. Navyše si správne uvedomujete, že patríte a vždy už budete patriť do rizikovej skupiny vzhľadom k nádorovým ochoreniam a melanómu zvlášť.

Vaše prírodné liečivá: vilcacora, Tahuari, graviola

Ani som nevedel, že sa unkárii hovorí "vilcacora". Ja unkárii známy ako účinnú rastlinu tradičnej medicíny ktorá má snáď aj antidepresívne účinky . Tahuari (lapacho), česky možno "lapače", poznám z počutia, ale neštudoval som ho. Graviola je opäť juhoamerická rastlina. Ako hovorím, žiadnu som detailne neštudoval, ale celkovo o ich protinádorovej účinnosti nie som presvedčený. Existujú na ne nejaké štúdie, ale on je výskum rakoviny je sám hrozne prebujnený, takže vždy, každú rastlinu bude niekto na nejakom kmeni rakovinových buniek skúmať, nech je to ženšen, aloe vera, šalvia alebo harmanček. Práve preto, že tieto štúdie existujú prakticky pri každej liečivé rastliny, dostávame sa opäť na začiatok - vieme málo. Má pacient s rakovinou užívať lapacho, semienka momordika , alebo harmanček? Alebo radšej dubovú kôru, na ktorej protirakovinové účinky existuje okolo 30 publikácií? Tak napríklad u ženšenu samotného existuje ohľadom jeho využitie v liečbe rakoviny viac ako 500 vedeckých publikácií. Ja to ale vzhľadom k realite výskumu rakoviny nepovažujem za dostatočné a ženšen u rakoviny odporúčam nie ako protirakovinový liek , ale hlavne na obmedzenie strašných vedľajších účinkov chemoterapie a rádioterapie . (Kto neverí že sú strašné, nech si porozpráva s pacientom ktorý je podstúpil.)

Leskokôrka lesklá a príbuzné huby

V indikácii rakoviny sa v doporučovania obmedzujem na huby skupiny Polyporales , ktorých protirakovinové účinky sú nepochybné. Najslávnejšie z nich je leskokôrka lesklá (Ganoderma lucidum) , ale účinné sú aj iné, napríklad trúdnikovec pestrá (Trametes versicolor) alebo rezavec šikmý (Inonotus obliquus). To, že ste už začal užívať lesklokôrovka lesklú, je logickým krokom, ktorý svedčí o Vašej informovanosti. Len Vás o tom možno mal informovať už ošetrujúci onkológ a nie až mykológ ing. Baier v rozhlasu (nahrávka tu ). Pokiaľ ide o konkrétne využitie liečivých húb u melanómu, vedecké dôkazy sú tu sporé (asi 5 experimentálnych štúdií in vitro). Ale vzhľadom k neškodnosti liečivých húb skupiny Polyporeles a ich preukázanej účinnosti u nádorov všeobecne by bola chyba tieto huby v onkoterapii nevyužiť. Téma melanómu som u liečivých húb ešte nespracoval, ale čoskoro tak urobím v samostatnom článku. Konkrétne priamej skúsenosti u pacientov s melanómom nemám.

Užívanie a dávkovanie LESKLOKORKA

Pokiaľ ide o užívanie, tak ako "Forte" sa u lesklokôrovky označuje väčšinou plodnicový koncentrát, ktorý je silnejší ako samotná prášková plodnice a tým je vhodný pre pacientov, ktorí majú v úmysle požívať vyššie dávky. Skontrolujte si ale, či výrobok ktorý užívate nie je náhodou vyrobený z mycélia ( mycélium a primordium ), čo sú v podstate naklíčené spory lesklokôrovky pestované in vitro. Výrobky z mycélia môžu byť aj kvalitné, ale vzhľadom k rakovine sa hodia skôr pre prevenciu, rovnako ako je tomu u 100% prášok rozdrvené plodnice. V kritickej fáze aktívnej liečby nádorového ochorenia je lepšie užívať plodnicový koncentrát v množstve 1.5 až 2g v 3-krát denne, čo zodpovedá mnohých gramom požitej plodnice denne. U Vás ako u rekonvalescenta by som odporučil buď plodnicový koncentrát v nižšom dávkovaní (približne tak ako píšete), alebo 100% plodníc 3 tablety alebo kapsule 3x denne. Viac o dávkovaní lesklokôrovky tu .

Záverom ...

... ešte dve dôležité veci: Po prvé, leskokôrka je účinná, ale nie je to zázrak. Pravdepodobnosť Vašej úspešnej rekonvalescencie leskokôrka zvýši, ale nezabezpečí ju na 100%. To si musíte patrične uvedomovať. A za druhé, musím dodať, že moje subjektívne názory z pozície biológa nie sú určené na liečbu konkrétnych prípadov ochorenia. Ak chcete prírodné liečivá využiť v liečbe či prevencii ochorenia, musíte sa o tom poradiť s lekárom, ktorý jediný má zákonné právo na liečebná neúspech.

-boris-

| 2013 - 1.11.2018