Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Opäť jeden dotaz na rozdiel Medzi 3-ročným a 6-ročným ženšenom

Dobrý deň. Mám taký dotaz, ktorý mi vŕta hlavou ... chcem Vás požiadať o porovnanie 2 ženšen zo obchodu Ariadne.cz : vim, že 3-ročný nemá tak silný pomer účinných látok ako 6-ročný Liang, ale z finančného hľadiska je to veľký rozdiel . Keď teda odporúčate denni dávku 3g 6-ročného ženšenu, vyjde lacnejšie užívať 9g ženšenu 3-ročného? Alebo je to tak, že v 3-ročnom ženšenu ešte vôbec nie sú látky (nejaké podstatné), ktoré obsahuje až 6-ročný ženšen? Ďakujem za odpoveď. Jiří K.

Dobrý deň, pán Jiří!

Krátko, odpovede na Vaše dve otázky sú po rade "áno" a "nie":

  • Áno, vzhľadom na obsah celkových panaxosidů sa viac vypláca 3-ročný ženšenu. (Pozor, nemusí to platiť pre všetky lacné ženšen - tie môžu mať celkových panaxosidů aj desaťkrát menej!)
  • Nie, pokiaľ viem, neexistuje žiadna látka, ktorá by sa nachádzala v 6-ročnom ženšenu , a nebolo by možné ju aspoň v malých množstvách detekovať aj v ženšen 3-ročnom.

Podľa tradície TČM je k seriózny liečbe vhodný iba dospelý ženšen, čím staršie tým lepšie. Sú určité dôvody túto tradíciu spochybňovať. Princípom ázijskej tradície je nekritické preberanie poznatkov predkov. Ja osobne si napríklad myslím že nie je valného rozdielu medzi ženšenom 6-ročným a divokým ženšenom 50-ročným, ľuďom veriacim na horské duchmi to ale nevysvetlíte.

Naproti tomu rozdiel medzi mladým (3-ročným) a dospelým (6-ročným) ženšenom je viac než len duchovné, jedná sa o rozdiel v pomeroch panaxosidů. Nevie sa ale nakoľko je tento rozdiel dôležitý.

To sa ale opäť dostávame k tomu, čo nechcem a musím zdôrazňovať: Že ženšen ani súčasná veda nerozumie. Opakujem, použitie ženšenu v medicíne nie je zásluhou moderného výskumu . Ten je len akýmsi potvrdením, že účinky ženšenu nie sú výplodom fantázie šarlatánov. Súčasná veda cezo všetky génovej databázy stále nie je s to predpovedať, aké klinické účinky daný súbor molekúl bude a nebude mať. (A to som sa práve vrátil z prednášky Justina Lamba z MIT, ktorý takú databázu spravuje .). Súčasná veda nám preto nepovie ani to, o koľko je 6-ročný ženšen lepší ako 3-ročný. Niet inej cesty ako dlhé klinické testovanie, ktoré má TČM za sebou. Snáď najbližším priblížením súčasnej vedy k problému optimálneho veku ženšenu bola minuloroční kórejská publikácia Sathiyamoorthy2010ggo , ktorá skúmala u ženšenu rozdiel medzi koreňom 14-ročným, 4-ročným a koreňovými vlásky, analyzovala v nich výskyt niekoľkých tisícov druhov molekúl mRNA a ako záver nevyvodila vôbec nič.

Aby som teda nakoniec dal nejaké rozhrešenie: Pre priemerného zdravého človeka k dennému posilneniu stačí ženšen mladý, pre chorých a ľudí pod silnou záťažou skôr ten 6-ročný.

S pozdravom,
-boris-

| 2010 - 30.1.2018