Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Otázka na pestovanie ženšenu trojlistého

Prosím o oznámení či sa dá u nás pestovať americký ženšen trojlistá a či sa dá rozmnožiť delením. Stalo sa mi na prednáške o liečivých rastlinách, že jedna pani dostala z USA sadenicu ženšenu, ktorý má tri listy, na zimu sa zaťahuje a má červené plody. Rastlinu som zatiaľ nevidel až ju uvidím pošlem keď tak foto. Z opisu som usúdil že sa môže jednať o ženšen trojlistá. Pani mi ponúkla odkopek, čo si myslím že je nereálne, bude tam asi jeden guľovitou koreň, skôr by bolo lepšie, keď by mi schovala semená. Ďalej by ma zaujímalo aké potrebuje podmienky pre pestovanie a či má význam ho pestovať pre liečivé účinky, ktoré budú asi veľmi nízke, skôr asi na okrasu.

Doma z adaptogénov pestujem aralku madžuskou, eleuterokok ostnatý , schizandry čínsku, rozchodnica ružová , parchy saflorový, šišiak bajkalský , kustovnicu čínsku , pazvonek chĺpkov, šišiak východnej, stavikrv, pupočník ázijský, bakopa drobnolistý, kalisii vonnú atď.

Ešte ďalšie dotaz, dá sa niekde zohnať Oplopanax elatus, ktorý je najlepší liečivkou na liečenie schizofrénie?

Ďakujem za odpoveď S pozdravom Vladimír z Litovli

Vážený pane Vladimír,

dovoľte mi vysloviť môj obdiv a podporu Vašej pestovateľské aktivite. Vaša záhrada liečiviek je naozaj značne rozsiahla. Konečným výsledkom propagácie adaptogénov by mal byť stav, keď si ich ľudia sami pestujú. Prial by som si tiež, aby ich viac lekárov vedelo predpisovať.

Prejdime teraz k ženšen trojlistému (Panax trifolius). Aby som pravdu povedal, ženšen trojlistá nestojí práve v stredu mojich záujmov. Chýbajúce informácie som čerpal z webov botanikov Daniela Reeda ( http://2bnthewild.com/ ) a Françoise d'Aillon ( http://www.labunix.uqam.ca/ ).

Ženšen trojlistá je trvalka, ale jeho vegetačné obdobie je len na jar, v lete usychá a odpočíva až do budúceho jari. K pestovanie budú vhodné ľahšie, dostatočne vlhké pôdy mimo záplavovou oblasť. Zrejme bude tiež vyžadovať zatieni urastenými listnatými stromami. Mám z neho dojem, že si značnú časť svojich fotosyntetických potrieb odbije na jar ešte pred olistením zatieňujúcich stromov.

Ženšen trojlistá sa pozná podľa toho, že lístky zložených listov nemajú stopky a jeho bobule sú vraj žlté, nie červené. Skúste tie bobule od onej pani získať a až zo semien vypestujete rastliny, uvidíte čo to vlastne je. Ženšen trojlistá ďalej vraj má schopnosť podľa potreby meniť pohlavia medzi samčím (tyčinkovým) a oboupohlavním. Samčie forma viac kvitne, ale žiadne bobule samozrejme neprodukuje.

Ženšen trojlistá obsahuje v malom, ale nenulovom množstvo najmenej 4 druhy panaxosidů ( Lee1981tta ), ktorých celkový obsah v rastline je 0,0061%, teda asi 500x menej ako v ženšenu pravom . Koreň má guľovitý tvar, je jedlý av Amerike sa mu hovorí 'ground nut', čiže zemný orech.

Vedecké výskumy ohľadom liečivosti ženšenu trojlistého neexistujú, ale podľa etnobotanických údajov Indiáni kmeňa Cherokee ho rozžutie používali na rezné rany ako obklad proti krvácaniu.

K poslednému dotazu, so zháňaním sadeníc TČM rastliny Oplopanax elatus, Vám bohužiaľ nepomôžem. To, čo mi hovoríte o jeho účinku na schizofréniu je pre mňa novinkou. Trebárs nedávna kórejská štúdie ( Yang2010opf ) takú indikáciu Oplopanax elatus vôbec nezmieňuje. K ďalšej diskusii by som najskôr musel poznať zdroj, z ktorého Vaše tvrdenie o účinku O. elatus na schizofréniu pochádza.

-boris-

| 2011 - 30.1.2018