Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Pískanie v ušiach (tinnitus) z dôvodu depresie?

Dobrý deň,

je mi 35 rokov, trpím cca 1 mesiac pískaním v ušiach hlave, ako pravdepodobnú príčinu vidím depresívne stavy, ktoré mi boli diagnostikované. Audiometriu mám v poriadku, lekár na ORL odporúča ešte vasodil. infúzie pri týždenný hospitalizácii. Pomôže mi ženšen? M.

Dobrý deň M.,

tinitus (pískanie v ušiach) sa niekomu môže zdať ako problém úplne okrajový, vzácny, banálne a nedôležitý. Tak tomu ale nie je. Tinnitus neradno ignorovať. Z verejne publikovaných odpovedí na webe sa tinitu týkajú minimálne dve:

To, prečo nie je radno tinnitus podceňovať, si môžete prečítať v tej prvej. Jednalo sa o zvlášť neústupný prípad bolestí čeľuste, kde som sa naozaj snažil tej pani nájsť kombináciu bylín, ktoré by mohli ženšen ešte zosilniť. Stav progresie u tohto prípadu mi nie je známy.

Ženšen Vám pomôže vtedy, ak ide u Vášho tinitu o príčinu imunitný , obehovú, alebo inak "civilizačné". Ten druhý z vyššie uvedených otázok bol práve od slečny, ktorá zaznamenala naozajstný úspech pri použití ženšenu na liečbu ťažkostí prejavujúcich sa tinitom.

Ak sa jedná o príčinu inú, ako je infekcia alebo nádor (napríklad benígne) , ženšen pomoct nemusí. Môže sa tiež jednať o akútnou alebo chronickou intoxikácii - prítomnosť jedovaté látky v prostredí . Ťažké kovy, riedidlá, stavebné práce, nenapadá Vás nič? V každom prípade odporúčam zvýšiť dôraz na zdravé stravovanie.

Myslím ale, že môžem spoľahlivo vylúčiť, že príčinou Vášho pískanie v ušiach sú depresívne stavy. Podľa svojho citu a svojich súčasných znalostí neurobiológie môžem povedať, že takto priamo depresie tinnitus nespôsobuje. Možno má ale Vaša depresia a tinitus spoločnú príčinu.

Ohľadom zvládanie depresie som začal písať všeobecnejší článok, ten je ale zatiaľ len rozpracovaný a nedokončený: Depresia a potenciál ženšenu a ďalších bylín pri jej zvládaní .

Možno Vás tým prekvapím, ale príčinou depresie nebýva ani tak zlá životné situácie, ako skôr zlá životospráva. V jej dôsledku sa chemické deje v mozgu posunú smerom k depresii a Vaše ja si už nájde tie pravé dôvody, ktoré Vás štvú najviac a ktorým potom príčinu Vašej depresie pripisujú. (Hovorí sa tomu racionalizácie. Nehovorím tu samozrejme o naozajstných ranách osudu ako je rodinná strata, ťažká ujma na zdraví atp.)

Ľudia s depresiou niekedy po úprave životosprávy prekvapene zistí, že hoci sa ich životné problémy ešte nevyriešili, depresia je preč oni miesto utápaniu sa v čiernych myšlienkach sa pokojne, systematicky a konštruktívne začínajú stavať k ich racionálnemu riešeniu. Bez toho aby som túto odpoěď robil príliš rozvláčny, dám Vám dva podozrivé: kofeín a zlý spánkový režim.

Kofeín je obrovská kapitola sama o sebe, kapitola ktorú som zatiaľ ani riadne neotvoril, nieto ešte dokončil: Dr.Kofein.cz

Tu nás ale bude zaujímať, že jedným z príznakov chronického kofeinismu je tzv. Kofeínová psychóza a úporná depresie, ktorá sa dočasne ešte zhorší, keď sa kofeín pokúsime vysadiť. V dnešnom svete je dosť ťažké sa kofeínu vyhýbať, dávajte si na neho pozor.

Článok o biorytmoch som naproti tomu už medzičasom dokončil, takže tu je k Vášmu prospechu: Rytmus spánku a bdenia: Čo to je, ako si ho zničiť a ako ho zase nastaviť .

To je všetko.

-boris-

| 2011 - 30.1.2018