Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Porovnanie ženšenu a Wobenzymu

Dobrý deň, už viac ako 30 rokov sa profesionálne venujem zdravotné rehabilitáciu, dnes tiež ako spolumajiteľka rehabilitačného zariadenia. Už pred dlhšou dobou sme začali ako podporný prostriedok pri rehabilitácii ponúkať ženšen . Podľa toho čo o ženšenu píšete ohľadom zápalov , imunity a rekonvalescencie sa dosť podobá Wobenzymu. Chcela som sa spýtať či je možné ženšen a wobenzym užívať zároveň a aké je ich porovnanie. Ďakujem. Jana P.

Dobrý deň, pani Jano.

  1. So súčasným užívaním ženšenu a Wobenzymu nie je vôbec žiadny problém.
  2. Ženšen je podľa môjho názoru o niečo účinnejšie ako Wobenzym, a to ako ženšen pravý , tak jeho americký náprotivok - ženšen americký - a ďalšie účinné druhy rodu Panax, napríklad ženšen notoginseng .

Ako ženšen, tak i Wobenzym sú neškodné a bez vedľajších účinkov. Ženšen ani Wobenzym nemá zmysel posudzovať ako paracelsovké lieky , pretože prakticky nemajú toxickú dávku. Po chemickej stránke sú si úplne nepríbuzných - Wobenzym je patentný zmes proteázy , kým u ženšenu sú najdôležitejšie jeho triterpenoidní saponíny - panaxosidy . Wobenzym a ženšen pôsobí na úplne odlišné úseky biochemických dráh: Wobenzym štiepi peptidické väzby v mimobunkovom priestore, zatiaľ čo ženšenový panaxosidy pôsobí prevažne na receptory vnútri buniek. Možno ich teda bez obmedzenia kombinovať.

| 2011 - 1.11.2018