Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Rakovina pečene u staršej pacientky: Potenciál liečby leskokôrka a liečivými hubami

Dobrý deň, veľmi ma zaujal Váš vedecký prístup k liečivým rastlinám, chcela som sa s Vami preto poradiť o vhodnosti užívania LESKLOKORKA lesklé pre moju babičku. Pred pár dňami sme sa bohužiaľ dozvedeli, že má babička zhubný nádor na pečeni, ktorý je neohraničený a neoperovateľný, na onkológii jej povedali, že sa tento nádor nedá liečiť a že jej zostáva približne šesť mesiacov. Po tejto správe sme okamžite začali hľadať alternatívne možnosti, chcela som sa preto opýtať či si myslíte, že táto huba je pre ňu vhodná a či by mohla pomôcť, v akej forme av akom dávkovaní jej najlepšie užívať, vopred ďakujem moc za odpoveď Jana N.

Dobrý deň.

To, že ste po diagnostikovaní neoperovateľný rakoviny pečene u Vašej babičky okamžite obrátila pozornosť k liečivým hubám, bolo od Vás veľmi múdre. Je pre mňa ťažké nájsť správne slová, aby som vyjadril tú jednoznačnosť, s ktorou možno u onkologických pacientov lesklokôrovka a ďalšie liečivé huby odporučiť. Nie je to preto, že by sa snáď jednalo o zázračný liek, ktorý vždy pomôže. Je to preto, že sa jedná o liek účinný, tj zlepšujúce prognózu rádovo o desiatky percent, ktorý má pritom minimálne negatívne účinky a dobre sa znáša s klasickou chemoterapiou, rádioterapiou a inými rozšírenými liečebnými metódami.

Ling-či v liečbe zhubných nádorov pečene

Účinok húb poriadku Polyporales ("ling-či") v liečbe rakoviny bol TČM známy odnepamäti a dnešnej vede najmenej od 70. rokov, kedy ling-či vedecky skúmali Japonci ( Sasaki1971apf , Maruyama1989aas ai) Preto tiež leskokôrka prenikla do nášho povedomia pod svojím japonským menom huba Reise, čo je priamy ekvivalent čínskeho mená ling-či. Japonci si za tento pioniersky vedecký počin zaslúži hlboké uznanie. V japonských domácnostiach sa niekedy Reis aj pestuje ako izbová "rastlina", na polena alebo v kvetináči s pilinami. Tento zvyk by bolo treba zaviesť aj u nás.

Lesklokôrovka a hepatóm

Presnú diagnózu rakoviny pečene Vašej babičky nepoznám. Budem ale predpokladať, že sa jedná o hepatocelulárny karcinóm (malígny hepatóm), a to jednak preto, že je zďaleka najčastejšie, a jednak preto, že sa všetok výskum lesklokôrovky u rakoviny pečene doteraz sústreďoval len na hepatóm, takže o tých ostatných (sarkóm pečene či iný typ nádoru) žiadne konkrétne výsledky nie sú.

V oblasti výskumu účinnosti lesklokôrovky na rakovinu pečene vedie Taiwan, ktorý tu vyprodukoval toľko výsledkov, ako zvyšok sveta dohromady. Je to dané jednak vzťahom Taiwane k čínskej tradícii a teda ik lesklokorce (prebehol tam napr. aj projekt sekvencovaní jej genómu ), jednak väčším výskytom rakoviny pečene v Assi. Práve Taiwancov pred 10 rokmi dokázali, že triterpenoidní frakcia extraktu lesklokôrovky inhibuje rast buniek ľudského hepatocelulárneho karcinómu, bez toho, aby poškodzovala zdravé pečeňové bunky ( Lin2003tef , Chang2006ggt ) a následne lesklokôrovka u rakoviny pečene študovali detailnejšie ( Weng2007ael , Weng2008lai , Weng2009ieg ). Potvrdzuje sa tradičné znalosť, že leskokôrka lesklá pomáha pri prevencii rakoviny pečene a obmedzuje jej malignitu (schopnosť metastáz). Ďalšie štúdie pochádzajú z Japonska, Kórey a USA, aj keď na západe sa o účinnosti tejto huby príliš nevie. Tieto výskumy dnes napodobňujú aj v ČźR.

Liečba hepatocelulárneho karcinómu hubami TČM je lege artis metóda

Mnohí onkológovia o vlastnostiach húb skupiny Polyporales nevie, alebo ich považuje za nedôveryhodné. Použitie lesklokôrovky a liečivých húb TČM je dnes preto často na samotných pacientoch, alebo ich blízkych, ako tomu bolo vo Vašom prípade. Títo pacienti to lekári často ani nepovedia zo strachu, že sa s takouto "alternatívne terapiou" zosmiešni. Tento problém u lesklokôrovky komentuje americký článok Gordan2011awo (Journal of Clinical Oncology), ktorá uvádza tri prípady "zázračného vyliečenia" starších pacientov s hepatocelulárnym karcinómom. Konkrétne uvádza prípad jedného muža (69 rokov) a jednej ženy (72 rokov) u ktorých došlo po nasadení lesklokôrovky k nečakanej úplnej remisii, a ďalšieho muža (78 rokov), u ktorého došlo k dvojročnému odkladu obvyklé progresie hepatocelulárneho karcinómu. S takýmito prípadmi sme sa už u lesklokôrovky stretol aj ja osobne, aj keď nie konkrétne u rakoviny pečene. Dúfam, že Vám táto odpoveď poskytne dosť referencií k tomu, aby ste sa nemuseli báť použitia tejto liečebnej modality lekári priznať.

Užívanie húb skupiny Polyporales by malo byť v liečbe rakoviny rutinnej

Lesklokôrovka lesklú by mal brať rutinne každý pacient, u ktorého má lekár podozrenie na zhubný nádor. Hlavnými účinnými látkami LESKLOKORKA lesklé sú špecifické proteoglykanmi (ich rozšírené označenie slovom "polysacharidy" považujem za málo vhodné) a špecifické triterpenoidy (ganoderovej kyseliny, lucidenovej kyseliny, ganoderiol ai) Plodnice LESKLOKORKA lesklé majú tuhú, drevnatú konzistenciu a užívajú sa buď vo forme plodnicového prášku, alebo vo forme extraktu - vodného (čaj z napr. z plátkov lesklokôrovky), alkoholového extraktu (tinktúry), alebo práškového extraktu, pripraveného extrakciou a koncentráciou plodníc lesklokôrovky.

U Vašej babičky a ďalších pacientov s podozrením na zhubný nádor by som odporučil súbežné užívanie plodnicového prášku a práškového extraktu. Lesklokôrovka možno kúpiť, samostatne pestovať a vzácne aj nájsť v lese ako akúkoľvek inú špongiu. Ak ju budete kupovať, kúpte si výrobok vyrobený z naozajstnej rozomleté ​​plodnice, ako sú napríklad taiwanskej výrobky k dostaniu napríklad v predajni Ariadne.cz ( 100% plodnicový prášok alebo silnejšie 5 × koncentrovaný plodnicový extrakt ). U oboch týchto výrobkov odporúčam užívanie v množstve 3000-5000mg denne, rozdelené do troch dávok (ráno, na obed a večer). Pre onkologických pacientov je vhodnejšie silnejšie 5 × koncentrovaný extrakt. Neobohatený 100% plodnicový prášok je skôr lacnejšie, ale stále kvalitné variant pre doliečenie a prevenciu. Leskokôrka je adaptogén, takže možno bez obáv užívať aj vyššie dávky, než som uviedol, tie však neposkytujú úmerný efekt. Analogicky možno užívať aj ďalšie liečivé huby skupiny Polyporales, napríklad trúdnikovec pestrú (Coriolus / Trametes versicolor) . Doplnil by som ešte, že vďaka imunostimulačným účinkom lesklokôrovky možno značný preventívny účinok docieliť aj úplne malou dennou dávkou (napr. 1000mg denne), ak sa užíva v priebehu dlhšieho obdobia. Ostatne, ling-či znamená v čínštine doslova "huba nesmrteľných" a podľa TČM je jej užívanie jednou z najlepších vecí, ktoré môže človek pre svoje zdravie urobiť.

Pozor na napodobeniny

Pri všetkých prírodných materiálov, okrem tých najlacnejšia, sa v dnešnej ére stretávame s "inováciami" v oblasti zlacňovania vstupných nákladov. Superlacné párky, pivo a konzumné vajcia z neslávne známych priemyselných hál už všetci dobre poznáme. Tejto tendenciu sa nevyhli ani liečivé huby - sú to hlavne výrobky z priemyselne pestovaného mycélia (podhubie) lesklokôrovky a ďalších liečivých húb . Nemusí byť ani lacné, ale z hľadiska protirakovinových účinkov sa hodia maximálne na prevenciu. V texte mávajú uvedené, že sú vyrobené z mycélia (podhubie) a primordia ("mladých plodníc"). Tým nechcem povedať, že každá biotechnologická inovácia je zlá. Ale pokiaľ ide len o znižovanie nákladov, na výslednom výrobku sa to prejaví. Ďalším výrobkom hodným komentára je Výtrusný prach lesklokôrovky ("spórovým prášok"), ktorý sa hromadí pod plodnicami v pěstírnách, zbiera a spracováva. Využíva sa napríklad v kozmetike ako púder alebo pleťová maska. Obsahom niektorých látok spórovým prášok pripomína materskú plodnice, ale z pohľadu TČM nejde o rovnaké liečivo.

Záverom

Je jasné, že lekári a lekárnici by mali huby skupiny Polyporales zaradiť do svojich znalostí. Nie je úplne jasné, aké druhy a kombinácie liečivých húb sú pre konkrétne typy rakoviny najlepšie, ale leskokôrka lesklá (Ganoderma lucidum) je štandardná a dobre preskúmané voľbou. Ostatní pacienti a ich blízki by mali nasledovať Váš príklad: U podozrenie na rakovinu nečakať a obrátiť pozornosť k liečivým hubám okamžite. Maximalizujú tým liečebný efekt a uvoľní svoju energiu k ďalším, menej jednoduchým možnostiam liečby. źudia vo finančnej tiesni by mali lesklokôrovka lesklú preventívne samostatne pestovať.