Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Spôsobuje Zens búšenie srdca?

Dobrý deň,
je možné, že po užití mladého ženšenu (výluh z približne 5 gramov) v 10 dopoludnia, cítim nezvyklé búšenie srdca ešte v 20 hod? Môže to spôsobovať ženšen, alebo je to iná závada?
Ďakujem, Jana.

Dobrý deň pani Jano,
nie je pre mňa úplne jednoduché odpovedať na Vašu otázku. "Búšenie srdca" je totiž široký pojem - bez podrobného popisu situácie sa môžem vyjadriť len všeobecne k účinkom ženšenu, nie však k Vášmu konkrétnemu prípadu.

V stručnosti možno povedať, že ženšen rozširuje cievy, znižuje krvný tlak , znižuje zrážanlivosť krvi a má celkové blahodárny vplyv na srdce a cievnu sústavu . Pri podrobnejšom pohľade to však nie je tak úplne pravda, pretože ženšen ako adaptogén vlastne u zdravého organizmu žiadne účinky mať nemá. On ten krvný tlak naozaj neznižuje - iba uľahčuje organizmu jeho zníženie, ak sa organizmus sám rozhodne ho znížiť. Ak ste teda úplne zdravá a bez akýchkoľvek stresujúcich situácií, účinok ženšenu by ste príliš pozorovať nemala. Ak trpíte takmer akúkoľvek kardiovaskulárne chorôb ( hypertenzia , ateroskleróza , chronická žilová nedostatočnosť - kŕčové žily alebo hemoroidy ), ženšen môže Vašu situáciu len zlepšiť.

Neviem presne, čo Vaše "búšenie srdca" znamená. Buď sa skutočne jedná o zvýšenú srdcovú aktivitu, alebo je to niečo iné, napríklad zápal alebo opuch . Napríklad, keď ma bolí zub, tak mi v ňom "búši srdce". Keď ma bolí hlava , srdce mi "búši" v zátylku. Keď mám horúčku, tiež mi "búši srdce". Ďalšou príležitosťou pri ktorej ja osobne cítim "búšenie srdca" je (výnimočne) keď sa po dlhom sedení postavím a hrozí mi mdloby z nízkeho tlaku. To môže byť Váš prípad - ženšen možno znížil Váš krvný tlak na nižšiu úroveň ako je Vaše telo zvyknuté a srdce sa to snaží kompenzovať zvýšenou aktivitou. Vzhľadom k tomu, že ale nepoznám podrobnosti Vášho prípadu, nemôžem ho posudzovať. To musí urobiť lekár, ktorý jediný má v našej spoločnosti právo na terapeutický omyl. Ženšen rozhodne nie je niečo, čo by nejako dráždilo alebo preťažovali srdca, skôr naopak. Skúste sa zamyslieť, či netrpíte nejakou chorobou, alebo či treba neberiete nejaké iné lieky, ktoré by mohli Vašu srdcovo-cievnu sústavu ovplyvňovať. Pri pravidelnom, dlhodobom užívaní nízkych dávok by aj mladý ženšen mal rozvinúť svoju škálu účinkov, ktoré v konečnom dôsledku zlepší regeneráciu a celkovú kondíciu nielen Vašej srdcovo cievnej sústavy, ale aj celého organizmu.

-boris-

Ďakujem za obsiahlu odpoveď. Dala som si pauzu a ženšen zase vyskúšam. Búšenie srdca pociťujem v hrudníku. Myslím, že podobnú situáciu som zažila po návšteve 3 kaviarní v rýchlom slede, kde som si vždy objednala kávu. Lieky neberiem, zdravá snáď skoro (až na výnimky) som. V 34 rokoch by som nerada očakávala cievne ochorenia.

K ženšenu na Vašich stránkach som sa dostala, pretože chcem riešiť "lenivé črevo" as ním spojené problémy so zápchou . Mám kamarátku od ktorej som na tento účel dostala čaj (asi na chudnutie), ktorý sa v Česku nepredáva. Volá sa Ginseng Slim Special. Prečítala som si, že obsahuje 80% čierneho čaju a 20% Ginseng (preložila som to ako ženšen). Tak som si povedala, že by to išlo amatérsky ukuchtit doma. Keď som si prečítala Vaše stránky, nevyšlo mne, že by takéto spojenie mohlo fungovať práve proti zápche. Originál naozaj splnil účel. Domáce kópia sa zatiaľ skôr osvedčila ako rozbušovač. Idem to otestovať znova, pozerám na hodiny, že je najvyšší čas

Vážená pani Jano,

ďakujem za doplňujúce informácie. Nedá mi, aby som Vám nenapísal ešte pár viet. Pokiaľ Vám búši srdce po káve, potom vedzte, že čierny čaj obsahuje viac kofeínu ako samotná káva. Aj keď to ale možno viete, neviete asi, že kofeín je podstatne väčšia prevít než za akého sa všeobecne pokladá (poznáte Dr Kofeín ?). Toto je môj zatiaľ nedokončený článok o, alebo skôr proti kofeínu: Ničí káva moje zdravie?

Kofeínom si s črevnou motilitou pomôžete len krátkodobo, dlhodobo situáciu skôr zhoršíte - ono sa totiž kofeínové receptory za pár dní adaptujú, kofeín prestáva účinkovať, nemôžeme ho ale vysadiť - inak sa naše problémy (dočasne) vráti s oveľa väčšou intenzitou. Kofeín narobí problémy is kyslosťou žalúdka - najskôr prekysľuje, v odvykacej fáze potom pôsobí tráviace ťažkosti z nedostatku kyslosti.

Ženšen sa i vzhľadom k črevnej motilite chová ako adaptogén. Na jednej strane zvyšuje črevnú pohyblivosť, na druhej strane tlmí podráždenie zažívacieho traktu . Skúste k ženšenu miesto čierneho čaju cicimek datľový - v Izraeli cicimek nedávno skúmali k zlepšeniu črevnej motility (asi preto že patrí do čeľade řešetlákovitých) a výsledky boli pozitívne.

Kofeín ďalej nepomôže ani pri chudnutí, z rovnakých dôvodov: chudnutie je dlhodobá snaha a kofeín pomáha len krátkodobo, dlhodobo škodí. Je veľká škoda, že sa kofeín toľko roztrubuje ako prostriedok na chudnutie. Ženšen nie je anorektikum, ale podporuje snahu a vôľu obézneho schudnúť .

-boris-

| 2009 - 1.11.2018