Vážený návštevník, toto je strojovo preložený článok. Vo svojom pôvodnom znení (česky) je plne zrozumiteľný a je podložený nezávislou vedeckou literatúrou. Strojový preklad však má ďaleko k dokonalosti a jeho čítanie vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a fantázie.

Drobečková navigace

Súčasné užívanie kvasený a LESKLOKORKA

Chcela som sa spýtať na frekvencii a správne (súčasné?) Užívanie kapsúl kvasený čínskej a LESKLOKORKA lesklé v prípade človeka, ktorý už má zdravotné problémy s lymfatickými uzlinami (spánok, podčeľustné, podklíčkové, trieslová) zväčšenými na ľavej strane tela po vylúčení všetkých infekčných a bežných ochorení, čiže nejasného pôvodu, trvajúce 3 roky. Ďakujem

Dobrý deň.

V prípade idiopatických problémov so zväčšenými lymfatickými uzlinami nie je nesprávne imunomodulačná adaptogény skúsiť. Tam patria najmä leskokôrka lesklá , ženšen pravý i kvasený červ .

K húsenica čínska

Húsenica čínska (Cordyceps sinensis) som sa zatiaľ na webe adaptogény dostatočne nevenoval. Píšete ale, že užívate kapsule kvasený čínskej a ja sa obávam, že tieto kapsule sú niečím iným než skutočným TČM liečivom známym ako húsenica čínska. Húsenica čínska patrí medzi extrémne drahé huby, čo súvisí to s jej pestovaním. Ceny voľne sypané húsenice čínskej sa tu na Taiwane momentálne pohybujú rádovo okolo 50Kč / g. Viem, že sa v Európe so lacná "húsenica čínska" predáva vo forme prípravkov vyrobených z mycélia alebo primordia, tj. Vypestovaných in vitro .

Kvasený nie je v TČM nahraditeľná prípravkom pestovaným in vitro

Pestovanie in vitro u vzácnych či pomaly rastúcich húb výrazne znižuje cenu, ale najmä u kvasený výsledný produkt vôbec nie je to isté ako skutočná huba. Húsenica čínska je huba cudzopasná, ktorá sa navyše požíva vcelku is telom hostiteľa. Hostiteľom je húsenica motýľa z čeľade hrotnokřídlecovitých, ktorá po nakazení kvasený zalezie niekoľko centimetrov do zeme a tam uhynie. Jej telo stvrdne az neho vyrastie stopky plodnice kvasený vyčnievajúce nad zem a produkujúce výtrusy, ktorými sa nakazí ďalšie húsenice. Pri pestovaní in vitro tento proces interakcie parazita, hostiteľa a okolitého prostredia nemožno nijako napodobniť. Aj keď v laboratóriu prinútime kvasený, aby na Petriho miske vytvárala nejakú zpleť hubových vlákien, je to z pohľadu TČM nezaujímavé. TČM kvasený nazýva tong Cong šia cao - "v zime červ, v lete rastlina" . Práve prepojenosťou "rastlinného" parazita a živočíšneho hostiteľa vzniká ono "výnimočne dobré vyváženie jin a jang", ktorým sa podľa magického systému TČM liečivé účinky kvasený vysvetľujú. Umelo pestované mycélium a primordium tieto vlastnosti nemá. Nehovorím že nemôže byť účinné, ale z pohľadu TČM je to niečo úplne iné ako tong Cong šia cao.

Súčasné užívanie LESKLOKORKA a kvasený čínskej ...

... je s vyššie uvedenými výhradami bez problémov. Kvalitné leskokôrka lesklá je v porovnaní s kvalitnou húsenica čínska o niečo lacnejšie, ale aj u nej je rozhodne lepšie použiť skutočnú práškovanou plodnice, alebo koncentrát vyrobený zo skutočných plodníc. Užívanie je rovnaké, ako keby ste tie dve huby užívala nezávisle. Pokiaľ ide o frekvenciu, tak u 100% plodnice LESKLOKORKA lesklé to budú tak 1-3g denne (napr. 1-3 kapsule 3 × denne). U kvasený sa riaďte odporúčaním výrobcu, ak žiadne nie je, tak užívajte napr. 1g denne. A ak máte na to, aby ste si zaobstarala skutočnú kvasený, mali by ste si nájsť prostriedky aj na návštevu centra TČM, kde Vám tvárou v tvár dajú lepšie odporúčania ako ja na diaľku.

| 2012 - 30.1.2018